Aj s malým kapitálom môžete hrať veľkú hru

Investovanie nie je len pre finančných žralokov. Aj keď na vašom účte nesvietia veľké sumy, môžete byť úspešným investorom. Peniaze môžete postupne zhodnocovať na finančných trhoch a dokonca bez veľkých nákladov.

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo sa oplatí investovať aj s malým kapitálom,
  • na akých trhoch sa oplatí investovať,
  • ako začať a na čo si dať pozor pri investovaní.

Mnohí snívajú o vzrušení, ktoré pociťujú hráči na burze, keď sledujú vrcholy a prepady na finančných trhoch. Väčšinou, aspoň vo filmoch, im ide o milióny. Chceli by ste však podstúpiť až také riziko, riskovať celý majetok? Dobrý pocit z postupného a bezpečného úspechu je rovnako úžasný.

Dnes môžete obchodovať s minimom peňazí na rovnakých trhoch ako finanční žraloci. A ak budete trpezliví, v budúcnosti to môže byť váš významný zdroj príjmov. Máte na výber z rôznych produktov bánk či iných finančných spoločností - podielové fondy, dôchodkové sporenie, firemné dlhopisy, akcie či nehnuteľnosti.

Kryptomeny

Spôsobujú v poslednom období slušné otrasy na svetových trhoch. Špeciálne bitcoiny mnohí vnímajú ako dobrý spôsob, ako rýchlo zarobiť. Výhodou je, že bitcoiny nie sú regulované, to znamená, že vlastník si môže nechať celý príjem a nepodliehajú inflácii ani deflácii. Málo pravidiel však má aj nevýhodu - nič vás nechráni pred dôsledkami pádu kryptomeny, a tie môžu byť obrovské. Taktiež bezpečnosť okolo kryptomien môže byť riziková. Ľahký zárobok neexistuje a aj atraktívne kryptomeny treba brať s rezervou. Môžeme tu teda hovoriť skôr o špekulácii ako o investícii.

Ako vstúpiť na trh radí Juraj Karpiš, spoluzakladateľ inštitútu INESS a autor obľúbeného mailového newslettra nielen o finančných témach „Zlé peniaze, dobrý život”: „Priamo cez brokera alebo fond možno dnes v pravidelných intervaloch nízkonákladovo kupovať celý akciový trh. Najmä pri sporení na dôchodok je dobré začať čo najskôr. Rovnaká investovaná suma na začiatku pracovnej kariéry pomôže vďaka úročeniu omnoho viac než vyššie sumy 10 rokov pred dôchodkom. Čím skôr vstúpite na akciový trh, tým lepšie pre vaše peniaze a pre vás.”

Napríklad investičné sporenie do fondov je dostupné naozaj takmer každému.


„Stačí už 20 eur mesačne. Ak budete investovať pravidelne a dlhodobo, nebude vás to tak finančne bolieť a zároveň budete benefitovať z dlhodobého rastu trhov.“

Pavol Vejmelka, riaditeľ úseku podpory predaja Asset Managementu Slovenskej sporiteľne

Ako začať a na čo si dať pozor?

Príležitostí na investovanie je teda neúrekom. Ako však začať? Juraj Karpiš radí: „Najlepšia investícia je tá do seba. Predtým, ako začnete obchodovať, vzdelávajte sa. Zistite si čo najviac informácií, navštívte online kurzy, poraďte sa s odborníkmi a čítajte.“

Skôr, ako vôbec začnete, by ste si však mali položiť niekoľko otázok:

  • Máte vytvorenú finančnú rezervu?
  • Ste zabezpečený proti nečakaným udalostiam?
  • Plánujete v dohľadnej dobe väčšie výdavky?

Peniaze na to určené rozhodne neinvestujte a držte ich v bezpečí napríklad na sporiacich účtoch v banke. Aj keď je ich úročenie nízke, je to dobré riešenie. Skôr ako o zhodnotenie tu totiž ide o to, aby ste peniaze mali kedykoľvek dostupné. A tiež o to, aby ste sa vyhli riziku, že v čase, keď budete potrebovať svoju investíciu speňažiť, dôjde k poklesu trhov a vy by ste mohli prerobiť.

Aká by mala byť finančná rezerva?

Bokom by ste mali mať odloženú sumu zodpovedajúcu vašim polročným výdavkom. Pomôže pri dlhodobom výpadku príjmu či neočakávaných výdavkoch. Tieto peniaze rozhodne nikam neinvestujte, držte ich bokom napr. na sporiacom účte.

Častou chybou neskúsených investorov je, že sa snažia investovanie aktívne načasovať. Vystihnúť chvíľu, kedy sa oplatí peniaze vložiť, je však mimoriadne náročné, a to aj pre profesionálov. Oveľa jednoduchšie je investovať priebežne.


„Pri pravidelnom investovaní do fondov sa cena podielu priemeruje. Jednoducho, v čase poklesu trhov nakúpite za svoju pravidelnú investíciu viac podielov, pri raste zase menej, čo výrazne znižuje citlivosť vašej investície na trhové výkyvy.“

Pavol Vejmelka, riaditeľ úseku podpory predaja Asset Managementu Slovenskej sporiteľne

Poznajte svoj apetít

Najmä akciové trhy sú charakteristické výkyvmi hodnôt, ktoré sa odborne nazývajú volatilita. Hodnota investície v jej dôsledku môže v čase kolísať aj o desiatky percent. Nie každý to znesie a ľudia niekedy pod vplyvom trhových pohybov robia prchké rozhodnutia. „Po vypuknutí krízy pred desiatimi rokmi veľa investorov v panike vyberalo peniaze z fondov so stratou. Trhy sa však postupne spamätali, vrátili sa späť a ľuďom, ktorí boli trpezliví, pekne zarobili,“ upozorňuje Vejmelka a dopĺňa: „Najlepšie obišli tí, ktorí pochopili, že kríza je príležitosť a v čase, keď iní z fondov vyberali, oni investovali ešte viac.“

Preto je dôležité predtým, ako začnete investovať, spoznať svoje vlastné limity. Pomôcť vám s tým môže tzv. investičný dotazník, pomocou ktorého vám banka či správcovská spoločnosť pomôže zistiť, aký je váš rizikový profil a aký produkt je pre vás vhodný. 


„Zákon nám vyslovene zakazuje aktívne ponúkať klientom produkty, ktoré nezodpovedajú ich rizikovému profilu. Ak však na tom klient trvá, môže si vybrať aj taký produkt.“

Pavol Vejmelka, riaditeľ úseku podpory predaja Asset Managementu Slovenskej sporiteľne

1,6 milióna investorov v druhom pilieri

Mnohí Slováci to netušia, ale aj oni sú investori. Žiaľ, väčšina z nich má v dôsledku politických rozhodnutí svoje dôchodkové úspory investované nesprávne. Z 9,2 miliardy eur v druhom pilieri je totiž až 73 % umiestnených v málo zarábajúcich garantovaných fondoch. Môže za to povinný presun dôchodkových úspor z roku 2013. Vďaka nemu majú sporitelia na svojich dôchodkových účtoch o stovky až tisícky eur menej, ako by mohli mať, ak by zostali v rizikovejších fondoch. „Dnes sme na vrchole a rast na trhoch už trvá značnú dobu, presúvať celé úspory z garantovaných do indexových či akciových fondov by nemuselo byť rozumné,“ radí Pavol Vejmelka z Asset Managementu Slovenskej sporiteľne. „Je však niečo, čo môžete urobiť hneď – zmeniť fond, do ktorého si sporíte. S presunom existujúcich úspor počkajte na pokles, ktorý určite príde. Ak chcete znížiť riziko nesprávneho načasovania, presun môžete realizovať postupne,“ dopĺňa expert. 

Nie všetko na jednu kartu

Ak nie ste hráč pokru so železnými nervami, nad „all in“ ani len neuvažujte. Naopak, zlaté pravidlo dlhodobého budovania majetku káže diverzifikovať, teda rozdeliť ho do viacerých typov aktív. Presne to robia skutočne bohatí ľudia. Investujú do firiem, nehnuteľností, umenia, cenných kovov, veteránov. Čím viac peňazí, tým je diverzifikácia podstatnejšia. No aj pri menších sumách je diverzifikácia dôležitá. „Zabezpečiť ju dokáže aj jeden podielový fond. Fondy investujú do desiatok až stoviek rôznych titulov a výkyv jedného z nich má preto na celkovú výkonnosť len minimálny vplyv,“ vysvetľuje Vejmelka.

Chcete sa o investovaní dozvedieť viac? Vypočujte si tento podcast denníka SME, ktorého hosťom bol Pavol Vejmelka.

Pokračujte v čítaní