Ako si Dáša, Tony a báb👶 bývanie hľadali – real life rozprávka o hypo a prenájmoch

Niekto ide z prenájmu do prenájmu, iný túži po vlastnom domčeku so záhradou. Bývanie rieši, skôr či neskôr, každý z nás. Dôležitá je najmä aktuálna životná situácia. Známy pár – herečka a speváčka Dáša „Mamba” Šarközyová a tanečník Tony Porucha – nám prezradil, ako o bývaní uvažovali oni aj s ich nedávno „vyliahnutým” bábom.

V článku sa dozviete:

  • ako Dáša a Tony ako mladá rodina uvažujú o bývaní,
  • ktoré kritériá u nich pri výbere bývania najviac zavážili,
  • kto je u nich doma hlavný „googlič” nehnuteľností,
  • + ďalšie info, ktoré by mal zvážiť pri výbere a financovaní bývania každý z nás.

Tony s Dášou sú mladá rodinka, ktorá, ako tisíce ďalších, rieši otázku vlastného bývania. O vlastnom „hniezde”, v ktorom by sa usadili, začali pritom intenzívnejšie uvažovať najmä potom, čo sa im narodilo bábätko. Dovtedy prestriedali množstvo rôznych bývaní, tak sme si s nimi zaspomínali. 

Tony

„Rodičovské hotely, byty, garsónky, mezonety, intráky, unimobunky, záhradné domčeky, chaty, chalupy, stodoly, stany, karavany, tour busy… (smiech). Ale teraz vážne, ja som toho „nepobýval” až tak veľa. V mojom prvom prenájme to bola romantika, pretože sme boli s kamošom v 1-izbovom byte na manželskej posteli (smiech). V druhom už som mal vlastnú malú izbičku, takže úplný luxus. Potom som začal bývať s Dáškou v jej byte, na ktorý má hypotéku. Momentálne sme kúpili domček, ktorý je v štádiu dokončovania.”

Dáša

„Keďže som priamo z Bratislavy, nikdy som nemusela riešiť intráky a podobné veci ako napríklad moji spolužiaci. Doma som bola zvyknutá na nejaký ten komfort (smiech). Preto, keď som v 21 rokoch odišla od rodičov, nejakú možnosť zdieľaného bývania s viacerými ľuďmi som hneď zavrhla (smiech). Jediná možnosť bol teda prenájom a najviac, čo som si mohla dovoliť, bola garsónka (smiech). Bolo to však také moje malé kráľovstvo a vydobytá sloboda, takže som tam bola veľmi šťastná, aj keď som si varila na dvojplatničke rovno pri posteli (smiech). Po nejakom čase som sa však musela vysťahovať, lebo majiteľ potreboval byt pre seba, zrejme kvôli rozchodu. Tak som so stiahnutými ušami nacupitala naspäť k rodičom. Kamoška mi vtedy narýchlo ponúkla svoju izbu v byte s ďalšími piatimi babami. Povedala som si teda, že to nejako zvládnem, kým si nájdem ďalší prenájom. Vydržala som to týždeň a už nikdy viac (výbuch smiechu)! Môj posledný prenájom bol trojizbový bytík, ktorý som už tak trochu brala a ľúbila ako svoj. Postupne som si však uvedomila, že platím rovnako, ako keby som mala hypotéku, ale že ten byt vlastne nikdy nebude môj a peniažky idú len tak do vzduchu… a tak som začala riešiť hypotéku, aby som mohla byť konečne vo vlastnom (spokojný úsmev).”


„Bývanie je téma, ktorú aktuálne rieši veľa ľudí. Vysoký dopyt spolu s obmedzenou ponukou spôsobuje rast cien bytov, domov, novostavieb, ale aj starších nehnuteľností naprieč celým Slovenskom.”

Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne

Trh s nehnuteľnosťami sa aktuálne mierne „ochladil”, čo znamená, že vo väčšine slovenských krajov rástla priemerná cena bytov aj domov pomalšie ako v predchádzajúcom období. Dopyt po bývaní sa však stále nebude dariť naplno uspokojiť, keďže ponuka cenovo dostupných bytov je stále menšia ako záujem o ne. Preto budú ceny rásť aj v ďalšom období, i keď zrejme pomalšie ako predtým.

Pomalší rast priemernej ceny bývania však automaticky neznamená aj zlepšenie jeho dostupnosti. Najhoršia dostupnosť bývania je v Nitrianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Zhoršenie sa týka Trenčianskeho, Trnavského a Banskobystrického kraja. Situácia v súvislosti s dostupnosťou bývania sa mierne zlepšila len v Košickom a Bratislavskom kraji.

Vlastné, ale s hypotékou vs. cudzie, ale bez záväzku?

„Kým je človek sám a bez záväzkov, o vlastnom bývaní až tak intenzívne nerozmýšľa. Vtedy je výhodnejšie neviazať sa na jedno miesto, len si niečo prenajať a mať tak väčšiu priestorovú aj finančnú slobodu,” konštatuje Dáša Šarközyová. Vzápätí však dodáva, že ako sa človeku mení život, tak sa menia aj jeho priority, čo sa bývania týka a prechod z prenájmu do vlastného vyplynie zväčša prirodzene zo životnej situácie.

Prečo ste sa napokon rozhodli ísť do vlastného a nie do prenájmu?

Dáša

„Mať vlastný domov znamená pre mňa istotu. Takže v tomto som mala jasno snáď už od puberty. Vždy som vedela, že chcem vlastné bývanie ešte predtým, ako niekedy budem mať bábo, aby som potom nemusela riešiť, kam ísť s dieťaťom, keď sa náhodou ďalší majiteľ rozvedie (smiech). Preto som si kupovala byt ešte skôr, ako som si našla Tonyho (blažený úsmev).”

Tony

„Pre mňa je dom „moje” prvé naozaj vlastné bývanie. Keď som predtým rozmýšľal nad kúpou bytu, bolo to preto, že namiesto platenia nájmu by som oveľa radšej splácal niečo vlastné. V podnájme sa človek ani nemôže až tak dobre zabývať, pretože nikdy neviete, kedy vás môžu vyhodiť. Bývanie v dome ešte nemám úplne prebádané, ale srdiečko mi hovorí, že pobehovať po krásnej, voňavej a kvitnúcej záhrade bude paráda (blažený úsmev)!”

Foto (Dáša): Instagram | Foto (Tony a jeho obľúbený kostým): Instagram

Základná logika pri zvažovaní „pre” a „proti”, či ísť do prenájmu alebo hypotéky, je jednoducho si zrátať všetky mesačné výdavky na nájom a porovnať ich s výškou mesačnej splátky za hypotéku, ktorú aktuálne ponúka banka.

K obom sumám treba však ešte prirátať aj všetky ostatné náklady, ktoré s bývaním súvisia: úhrady za spoločné priestory, príspevky do fondu opráv, energie, kaucie, poistenie či iné poplatky, ktoré majiteľ či správca nehnuteľnosti alebo banka vyžaduje.

Výsledok môže byť rôzny, závisí od viacerých faktorov. Často sa však stane, že - zrátané a podčiarknuté - vyjde mesačné nájomné viac ako splátka hypoúveru. Na druhej strane, prenájom je podstatne menším záväzkom ako hypotéka, ktorá s vami s veľkou pravdepodobnosťou ostane väčšinu vášho produktívneho života.

Druhou stranou mince je fakt, že ceny nehnuteľností sú aktuálne tiež na historických maximách. Koncom minulého roka stál 1 m2 na Slovensku v priemere 1464 eur. V Bratislave to bolo v priemere dokonca takmer 2000 eur za m2.

Priemerné ceny nehnuteľností na bývanie v € za m2 podľa krajov

Ponuky najrôznejších nehnuteľností na nás, najmä v mestách, vyskakujú takmer neustále. Vybrať si tú správnu nehnuteľnosť tak, aby spĺňala všetky požiadavky od príjemnej lokality, dobrej dostupnosti až po dobré architektonické riešenie a pestrú infraštruktúru v okolí, nemusí byť vždy úplne jednoduché. Svoje o tom, ako nájsť tú pravú „orechovú” nehnuteľnosť, vie aj Tony s Dášou.

Ako ste hľadali nehnuteľnosť?

Tony

„Nehnuteľnosť sme, samozrejme, hľadali v prvom rade na rôznych internetových portáloch. V rámci možností sme ich kontrolovali každý deň, aby nám neunikla žiadna ponuka, pretože práve tie najlepšie ponuky najrýchlejšie zmiznú. Človek potom získa takú „superschopnost”, že pozná všetky inzeráty prakticky naspamäť (smiech) + vypracuje sa na majstra „gúgliča” s levelom „extra terrestrial”.”

Dáša

„Ja to vždy zverím kŕdľu mojich strážnych anjelov a trošku im pomáham hľadaním na nete (smiech). Teraz vážne, mala som určitú predstavu a potom som 23 hodín denne neúnavne prehľadávala všetky portály, čo existujú, až kým som ich nepoznala naspamäť (smiech). Keď na mňa potom náhodou vyskočilo niečo nové a zaujímavé, okamžite som volala.”

Foto (Tony): Instagram | Foto (Dáša): Barbara Baluchová

Foto: Instagram

Životná situácia je rozhodujúcim kritériom

„Keď si spomeniem, ako som o bývaní uvažoval kedysi a dnes, je jasné, že spôsob, akým o veciach rozmýšľame, sa zásadne mení podľa toho, ako sa mení náš život,” spomína Tony. „To sa však netýka len bývania, ale takmer všetkého v živote,” dodáva trefne Dáša. Ich kritériá, podľa čoho si vybrať bývanie, sa v čase tiež zásadne menili.

Čo všetko ste brali pri výbere do úvahy?

Dáša

„Tie kritériá sa medzičasom celkom menili (smiech). Najprv sme boli veľmi nároční, ale postupne sme vypúšťali a zmierovali sa aj s ústupkami (smiech). Keď sa na to spätne pozriem, asi najdôležitejšia bola pre nás veľkosť pozemku. Tam sme nakoniec neurobili žiaden ústupok. Potom bola dôležitá lokalita a nakoniec aj feeling, že toto je to pravé, v tom sa s Tonym absolútne zhodneme (úsmev). So všetkým ostatným sa dá časom pracovať (smiech). Pamätám si, že keď sme našli náš domček, rozplakala som sa a hneď sme vedeli, že toto bude náš domov!”

Tony

„Určite sme chceli väčší pozemok, aby sme si v budúcnosti mohli postaviť bazén, preliezky alebo iné výmysly. Takisto sme však chceli rozlohovo minimálne tak veľké bývanie ako doteraz. Do úvahy sme však brali aj dostupnosť, okolie a v neposlednom rade samozrejme aj cenu. Rozhodujúci je však aj tak pocit že „toto je ONO!”, miesto, kde si viete predstaviť domov (úsmev).”

Existuje viacero častých, nazvime ich modelových, životných situácií. Tie majú určité špecifiká, ktoré objektívne vplývajú na to, čo je pre človeka v danej situácii možné, rozumné či výhodné. Každý z nás je v inej etape života. Niekto je slobodný, bezdetný, ďalší je mladý pár s dieťaťom, niekto je zamestnanec, iný podniká.

Vždy existujú ľudia, ktorých životná situácia je úplne špecifická a „nezmestí” sa do žiadneho vzorca či infografiky, pre väčšinu z nás však existuje zopár objektívne užitočných rád a hintov

Nájdeš sa v našom matrixe hypo vs. prenájom?

Vysokoškolák/-čka

Ak nebývaš na intráku, nájom ti bohato postačí. Ideálne sharuj náklady s viacerými, stačí ti aj samostatná izba.

Čerstvo na trhu práce

Na hypotéku ešte nemáš bonitu. Hľadaj nájom, ideálne sharuj náklady s niekým, kto už tiež pracuje kvôli domácemu režimu.

Single: zarezáva už dlho

Hlavnú úlohu hrá výška príjmu. V priemere 30 % rieši kúpu a 70 % nájom. Ak vieš, že sa chceš usadiť, choď do hypotéky.

Mladý pár: nezobratí

Ak spolu plánujete život, hypo je OK (ak neviete, určite nájom). Berte menší byt, ľahšie si rozdelíte záväzky, ak by to nevyšlo.

Mladomanželia

Ste ideálnymi kandidátmi na hypotéku. Ak plánujete skoro rodinu, skúste radšej hneď 3-izbák, ak vám to príjem a banka dovolí.

Mladá rodinka

Určite hypo na 3-izbák, 2-izbový vám bude rýchlo pritesný. Ak nenájdete, skúste domček, daňou však bude dochádzanie.

Stredný vek

Vy ste už asi vo vlastnom. Ak investujete a chcete prenajímať, hypo berte tak, aby vám po splátke z nájmu vždy zostal zisk.

Seniori: z obce do mesta

Ani jedno, ani druhé. Predajte pôvodné bývanie a kúpte si ideálne niečo 2-izbové kvôli menším starostiam aj nákladom.

Sama matka

Zvážte svoje možnosti. Ak by vám to vychádzalo, zoberte malý byt na hypo. Ak nie, určite neriskujte a choďte do nájmu.

Rodič po rozvode

Ak nežijete vo vlastnom, ktorý vám ostal po rozvode a nemáte na kúpu, choďte do hypo. Nemajte však veľké oči, zvážte možnosti.

Pendlujúci za prácou

Ak nechcete ísť do ubytovne, určite nájom. Opýtajte sa, či vaša firma neponúka nejaký príspevok na bývanie.

Expati dlhodobo v SR

Zo začiatku určite nájom 2- či 3-izbového bytu podľa možností. Ak sa tu usadíte, kúpa nehnuteľnosti je stále dobrou investíciou.

Keď je hypotéka tým racionálnym riešením

Existuje jedna všeobecná metóda pri rozhodovaní, či si vziať hypotéku, alebo platiť nájom. Znie to síce ako klišé z pracovného pohovoru, v tomto prípade má však táto otázka, na rozdiel od job interview, naozaj význam. Kde sa vidíte o niekoľko rokov?

Ak sa chcete usadiť a ostať dlhodobo na jednom mieste, hypotéka je pre vás pravdepodobne tým najlepším riešením. Ak sa nechcete viazať alebo sa ešte necítite na ťarchu dlhodobého finančného záväzku, vyberte si radšej nájom a rozmýšľanie o hypotéke nechajte na neskôr, keď už budete mať o vlastnom živote zrelšiu predstavu.

V tejto súvislosti je dobré vedieť, že už niekoľko rokov máme na Slovensku jedny z najlacnejších hypoték v Európe. Aj proti susednému Česku sú takmer o polovicu lacnejšie. Podľa analytikov sa z takéhoto stavu môžeme tešiť ešte minimálne rok.

Sprievodca na ceste k vlastnému bývaniu

Na špeciálnej samostatnej stránke www.slsphypoteka.sk nájdete veľa užitočných nástrojov, kalkulačiek a informácií. Tie vám pomôžu uľahčiť a sprehľadniť nielen rozhodovanie o
hypotéke, ale aj uvažovanie o bývaní vo všeobecnosti.


„V Slovenskej sporiteľni sme predĺžili letnú akciu až do konca januára a hypotéky ponúkame s úrokom od 0,79 % ročne. Pri prenesení hypotéky z inej banky zároveň preplatíme poplatok za jej predčasné splatenie. A keďže chceme, aby to ľudia mali čo najjednoduchšie, zabezpečíme im aj znalca a vybavíme a zaplatíme kataster. No a pre tých, ktorí radi riešia veci online, máme digitálnu hypotéku, pri ktorej stačí prejaviť záujem v Georgeovi, poslať podklady mailom a do pobočky prísť už len podpísať zmluvy.”

Slávek Mynář, produktový riaditeľ Slovenskej sporiteľne

Pre Dášu s Tonym vyplynulo rozhodnutie, akým spôsobom financovať vlastnú nehnuteľnosť tiež z ich aktuálnych možností a situácie.

Ako ste riešili financovanie vášho vysnívaného domčeka?

Dáša

„Veľa ľudí si myslí, že každý verejne známy človek je automaticky tak bohatý, že preňho či pre ňu nie je problém kúpiť si nehnuteľnosť v hotovosti, bodaj by (smiech)! My sme však skôr bohatí na lásku (úsmev), preto sme si domček kúpili cez hypotéku. A keďže ja som už s hypo skúsenosti mala, aspoň som Tonymu vedela poradiť (smiech).”

Tony

„Našetriť tú správnu a najmä celú sumu by nám zrejme nejakú tú „chvíľku” trvalo, takže sme mali v zásade len dve možnosti - zobrať si hypotéku alebo zobrať všetok keš a ísť skúsiť šťastie do kasína. Už-už som bol na ceste smer kasíno, aj smoking by som si z televíznej kostymérne požičal (smiech), ale napokon sme išli predsa len do tej hypotéky v kombinácii so spotrebným úverom.”

Foto (Dáša): Instagram | Foto (Tony): Instagram

Nie je tajomstvom, že výška úveru aj jeho úročenie je šité na mieru jeho žiadateľovi, resp. žiadateľom, ak ide o partnerov či manželov. Prečo je to tak?

Banka musí vziať do úvahy množstvo premenných a na základe toho ponúkne konkrétnemu človeku špecifický hypoprodukt, ktorý zohľadňuje jeho životnú situáciu. Každý má tiež iný príjem, pričom jeden vysoký príjem sa pri zvažovaní nemusí rovnať dvom menším ľudí, ktorí žijú v spoločnej domácnosti.

Foto: facebook.com/TonyPorucha


„Konkrétne podmienky úveru závisia od tzv. bonity žiadateľa, teda od jeho schopnosti riadne a včas splatiť úver. Samotný výpočet bonity je pomerne komplikovaný a zahŕňa množstvo rôznych informácií predovšetkým o vzdelaní, práci či rodine. Platí univerzálne pravidlo – čím ste bonitnejší, tým lepšie podmienky vám banka môže ponúknuť, pretože pre ňu predstavujete menšie riziko.”

Slávek Mynář, produktový riaditeľ Slovenskej sporiteľne

Bez sporenia to (zrejme) nepôjde

Ak si chcete vyskúšať, aké to je splácať hypotéku, skúste si každý mesiac odkladať určitú sumu po dobu minimálne 3 rokov a skutočne (!) tieto peniaze nemíňať. Finančná disciplína tohto druhu sa vám neskôr počas splácania hypotéky určite zíde.

Navyše to nebude ani samoúčelné cvičenie. Preč sú tie časy, kedy hypotekárne úvery vedeli pokryť aj 100 % z ceny nehnuteľnosti. Dnes musíte mať minimálne 10 % sumy z nehnuteľnosti. Ak človek nemá solventných sponzorov, neostáva nič iné, než si túto sumu nasporiť a vy už by ste takto aspoň niečo nasporené mali.

Napríklad na kúpu 100-tisícového bytu cez hypotéku by ste mali mať nasporených aspoň 10-tisíc. Pritom mesačná splátka 90-tisícovej hypotéky s 30-ročnou splatnosťou je 285 eur (pri úrokovej sadzbe 0,89 % ročne). Ak by ste túto sumu dokázali sporiť, na 10-tisíc by ste sa dostali približne za tri roky. Pri dvoch stovkách mesačne by vám to trvalo päť rokov.

Preto platí – čím skôr začnete, tým menej vás to neskôr bude „bolieť”. A nezabudnite, sporenie by mala byť prvá platba potom, ako vám na účet príde výplata, aby sa nestalo, že peniaze miniete na niečo iné. Najjednoduchšie je nastaviť si trvalý príkaz.


„Je dobré si každý rok navýšiť akékoľvek sporenie minimálne o výšku inflácie, ktorá je aktuálne okolo 2 %. Ak si však sporíte na bývanie, mali by ste sporenie navýšiť o výšku nárastu cien nehnuteľností. Minulý rok to bolo 7,6 %. Ak teda dnes sporíte 100 eur, budúci rok by ste mali sporiť aspoň 107 eur.”

Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne

Pri hypotékach je ešte jedno dôležité „no go”. Tým je množstvo iných pôžičiek, úverov či kreditiek, ktoré za sebou človek ťahá. A to aj za predpokladu, že ich poctivo splácate a nenaháňajú vás exekútori. Stále však ide o bremeno, ktoré berie banka do úvahy. Na splátky úverov vrátane hypotéky by mesačne určite nemalo ísť viac ako 30 % príjmov domácnosti.

Executive summary „pre a proti” na záver

Zdroj finančno-analytických údajov: Slovenská sporiteľňa a ÚMS NBS

Zdroj: Instagram

Pokračujte v čítaní