Dá sa na futbale zbohatnúť? Nazrite do zákulisia úspešného klubu

Zdroj: AS Trenčín

Viete, čo odlišuje riadenie futbalového klubu od firmy? Emócie a faktor šťastia. Prezradíme vám, ako funguje slovenský klub AS Trenčín a čo je tajomstvom jeho úspechu.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako fungujú futbalové kluby na Slovensku,
  • prečo je klub AS Trenčín ako jeden z mála u nás ziskový,
  • čo sa musí zmeniť, aby sme sa priblížili svetovému futbalu.

Futbal nie je len svetový fenomén. Je to nesmierne vzrušujúci a dynamický šport, ktorý už neraz postavil na nohy celé Slovensko. Aj pri futbale sú však dôležité peniaze. Marketingový riaditeľ Igor Schlesinger z AS TRENČÍN nám odhalil zákulisie klubu, ktorý má za sebou úspechy v domácej lige aj pohárovej Európe.

Funguje futbalový klub ako klasická „firma”? Považujete sa za ňu do určitej miery?

Futbalový klub má podobne ako firma ciele, nástroje na ich splnenie a mechanizmy na meranie úspešnosti. Ale samotné fungovanie je úplne iné. V prvom rade, manažment futbalového klubu je do veľkej miery o emóciách. A tie ovplyvňujú všetky rozhodnutia, aj tie zásadné.

V druhom rade, výsledok riadenia je, na rozdiel od firmy, závislý od niečoho, čo sa takmer nedá predvídať. Môžeme robiť všetko pre to, aby sa klubu darilo. A potom príde sobotný zápas. Vstúpi do toho súper, rozhodca, faktor šťastia a všetko sa môže v sekunde otočiť. Z tohto pohľadu nemá klub s „klasickým“ biznisom veľa spoločného.

„Môžeme robiť všetko pre to, aby sa klubu darilo. A potom príde sobotný zápas.”

Dosahovanie zisku nie je vašou prioritou, ale v zahraničí sú zárobky podobných klubov niekedy astronomické.

Ak sa pozrieme na úspešné „futbalové“ krajiny ako Nemecko, Španielsko a Anglicko, zárobky skutočne môžu byť astronomické. Kluby zhodnocujú investície, sú na burzách, určite sa na nich dá zbohatnúť.

V prípade takých úspešných klubov už ide o biznis? Je tam ešte vôbec láska k športu?

Nemyslím si, že peniaze sú motivácia ich prevádzkovania, majitelia ich skôr investujú, aby klub ešte viac prosperoval. Je to vec prestíže a lásky k športu a tá by mala byť v každom klube, bohatom či chudobnom.

Veľká časť peňazí asi prúdi aj zo športových značiek. Vy máte exkluzívneho partnera?

Futbalový výstroj je zastrešený takzvaným „technickým partnerom“. Zjednodušene, vo svete môžete vidieť obrovské marketingové partnerstvá s rôznymi športovými značkami. My obliekame našich futbalistov aj juniorov do značky Adidas.

Prečo naše kluby nedokážu takto zarábať?

Na Slovensku nefungujú systémy, ktoré v zahraničí umožnia klubom dosahovať takéto veľké zisky. Peniaze z televízií, sponzorských zmlúv aj od samotných fanúšikov napríklad za lístky alebo reklamné predmety neplynú zďaleka v takej miere ako na západe. Nahrádzajú ich investície majiteľov, tí držia kluby pri živote.

„Zahraničné kluby zhodnocujú investície, sú na burzách, určite sa na nich dá zbohatnúť. Nemyslím si však, že to je motivácia ich prevádzkovania, majitelia skôr tie peniaze investujú, aby klub ešte viac prosperoval. Je to vec prestíže a lásky k športu.”

Z týchto dôvodov je väčšina slovenských klubov v strate. Ako je na tom váš?

AS Trenčín je, chvalabohu, výnimkou. Veľkú časť zárobkov tvorí sponzoring, významne môže klub zarobiť, ak napríklad vstúpi na nový štadión. Vďaka rôznym našim činnostiam sme už asi piaty rok v čiernych číslach. Síce sme nezbohatli, ale vďaka profitu sme mohli financovať výstavbu napríklad novej futbalovej akadémie alebo štadióna.

Zdroj: AS Trenčín

Ako „zarábate”?

Vytvorili sme škálu projektov spolupráce, ktoré ponúkame spoločnostiam. Je pre nás dôležité, s kým sa spojíme, pretože projekty zároveň vytvárajú DNA nášho klubu. Týkajú sa aj dôležitých segmentov spoločnosti ako napríklad charita, pomoc mládeži či starším ľuďom a podobne. A, samozrejme, sú tu firmy, ktoré majú záujem byť našimi obchodnými partnermi.

Najmä počas zápasov ich odprezentujeme, navzájom posilníme vnímanie našich značiek, prepájame spoluprácu aj s futbalistami. Sledujeme trendy, čo firmy hľadajú, sami vytvárame priestor pre spoluprácu. Čo sa marketingu týka, v popredí je určite online.

AS Trenčín teda môžeme považovať na slovenské pomery za veľmi úspešný klub. Koľko stojí jeho prevádzka?

Tri a pol milióna eur ročne. Je to ročný rozpočet klubu bez investícií. Tvoria ho príjmy a tie sú každý rok iné, najväčšiu časť tvoria prestupy hráčov, zväčša okolo 60 %. Vlastné príjmy okolo 22 % a európske peniaze z rôznych súťaží asi 10 %. Od mesta máme asi 5 % a príjmy z ligy za marketingové a televízne práva tvoria asi 3 % príjmov.

Na čo míňate najviac peňazí?

Štruktúrou nákladov sa opäť približujeme firme. Mzdové náklady pre hráčov, mládež a ďalších zamestnancov tvoria asi 45 % a náklady spojené so športovou činnosťou 27 %. Sem spadajú napríklad prestupy, hosťovanie, licencie. To sú dve najväčšie položky, ďalej asi 8 % tvorí marketing a rovnako režijné náklady. Všeobecné náklady sú okolo 10 % a spotrebný športový materiál asi 2 %.

Využívate aj externé služby alebo sa oplatí všetko potrebné zabezpečiť interne?

Náš realizačný tím je, našťastie, dosť veľký a máme aj interných fyzioterapeutov, ktorí sú jeho dôležitou súčasťou. Tímu sú k dispozícii dvaja maséri a jeden je alokovaný pre mládež. Okrem hlavného trénera máme troch asistentov. O mentálnu prípravu našich hráčov sa však stará externá spoločnosť.

Veľkou témou pre fanúšikov sú odmeny. Ako sú na tom vaši futbalisti?

Základom je hráčska zmluva. Odmena pozostáva z fixnej časti, „klasickej“ výplaty a, samozrejme, bonusov. Odmeny sú častokrát progresívne, plat rastie podľa vyťaženosti v sezóne. Klub môže hradiť aj ubytovanie alebo auto. Máme aj špeciálne odmeny pre celé mužstvo, napríklad za kvalifikáciu do európskych pohárov alebo významné víťazstvá. Takúto odmenu rozdeľuje tréner.

Zdroj: AS Trenčín

Je podľa vás klub AS TRENČÍN úspešný?

Som presvedčený, že áno. Ako prví sme prišli s novým vnímaním futbalu. Moderným, útočným. Nepokrývame len športovú stránku, sme aktívni v celej spoločnosti. Vytvárame veľa hodnôt a pomáhame. Staráme sa o mnohých mladých futbalistov, vedieme ich k určitým princípom, zásadám. Ukázali sme, že úspešný futbal je o správnom mixe štýlov hry, kultúr a národností.

„Ako prví sme prišli s novým vnímaním futbalu. Moderným, útočným.“

Čo by ste zmenili, aby bol futbal na Slovensku lepší?

Dnes je financovanie športu na Slovensku na bedrách jednotlivcov. To musíme zmeniť a v našom klube sa o to snažíme.

Najväčšie úspechy AS Trenčín na Slovensku

Slovak Super Liga

1. miesto 2015/2016

1. miesto 2014/2015

2. miesto 2013/2014

3. miesto 2012/2013

Slovnaft Cup

1. miesto 2015/2016

1. miesto 2014/2015

 

 

Slovenská sporiteľňa je dlhoročným partnerom Slovenského futbalového zväzu.

Pokračujte v čítaní