Päť rád pre efektívne bankovanie v neľahkých časoch

Negatívne správy sa na nás v týchto dňoch valia z každej strany. Denne čítame o poklesoch na akciových trhoch či nárastoch počtu infikovaných a snažíme sa robiť všetko preto, aby sme boli v bezpečí. Rovnako zodpovedne, ako pristupujeme k vlastnému zdraviu, by sme mali pristupovať aj k financiám. Pripravili sme niekoľko rád, ktoré vám pomôžu mať ich pod kontrolou.

Investovali ste do akcií alebo podielových fondov? Držte sa svojej investičnej stratégie

Pred vznikom pandémie mali akciové trhy za sebou jedno z najlepších období. Ceny akcií počas posledných piatich až jedenástich rokov rástli o 100 až 350 % a mnoho ľudí sa rozhodlo začať si týmto spôsobom odkladať do budúcnosti. Koronavírus však v priebehu pár dní niekoľkoročné rastové obdobie zmazal a poklesy sa dotkli prakticky každého investora. Ani pokles hodnoty o niekoľko percent však ešte nemusí znamenať, že ste o niečo prišli.

Dôležité je uvedomiť si, že prípadné straty, ktoré investori vidia pri svojich fondoch, sú zatiaľ nerealizované. Reálnymi sa stanú až vtedy, keď sa rozhodnú podiely odpredať, teda peniaze z fondov vybrať,“ hovorí investičný expert Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský.

Pri pohľade do histórie vidíme, že po šokoch, akým je aj pandémia koronavírusu, sa trhy a ekonomika vždy vrátili do normálu. Poklesy na finančných trhoch v rokoch 2000 a 2008 trvali dva, respektíve jeden a pol roka. Najlepšie, čo môžete v súčasnej situácii urobiť, je zachovať pokoj a držať sa svojho pôvodného investičného horizontu a stratégie. Predať investície v čase poklesu totiž znamená, že to urobíte so stratou a pripravíte sa o zisky, ktoré opätovný nárast na trhoch prinesie.

Naopak, ak máte voľné peniaze, v období poklesu môžete rozumne doinvestovať. Keďže cena podielov je nižšia, za rovnakú sumu ich nakúpite viac a z toho budete profitovať pri budúcom raste.

O tom, že pri investovaní netreba podliehať emóciám, sa môžete presvedčiť aj vo webinári s dvojicou investičných expertov.
 

Ako minimalizovať riziká pri platení? Plaťte bezhotovostne

Bezhotovostné platby sú rýchlejšie, komfortnejšie a bezpečnejšie ako hotovosť a, navyše, minimalizujú hygienické riziká. Vďaka tomu, že limit bezkontaktných platieb bez zadávania PIN kódu sa na Slovensku zvýšil z 20 na 50 eur, vám totiž pri drvivej väčšine nákupov bude stačiť len priložiť kartu k terminálu bez toho, aby ste sa ho museli fyzicky dotýkať. A ak sa chcete kontaktu s terminálom vyhnúť úplne, plaťte smartfónom alebo inteligentnými hodinkami, tam PIN kód nezadávate vôbec. Ako na to sa dočítate na stránke www.zaplatmobilom.sk.
 

Platenie kartou či mobilom má však aj ďalšie výhody. Získate prehľad o tom, kde a koľko míňate, a dokážete si tak vo svojich financiách urobiť poriadok. To vám pomôže odhaliť potenciálne zdroje úspor. Niektoré banky vám platby rozdelia do kategórií automaticky, prípadne si ich môžete porozdeľovať sami, ako vám vyhovuje. V bankovej aplikácii George si dokonca ku každej platbe môžete odfotiť bloček, prípadne iný dokument, aby ste presne vedeli, čoho sa daná platba týkala. Navyše ho budete mať vždy poruke, ak by ste platbu potrebovali reklamovať.

Do banky nechoďte, bankujte radšej online

Šikovné riešenia moderného digitálneho bankovníctva tak chránia váš čas, peňaženku a dnes už aj zdravie. Banku máte vďaka smartfónu vo vrecku a je už len málo vecí, kvôli ktorým by ste museli prísť do pobočky osobne. Dokonca ani kvôli vkladom hotovosti. Banky totiž prevádzkujú aj vkladomaty, čo sú vlastne bankomaty, z ktorých si môžete peniaze nielen vybrať, ale ich tam aj vložiť. Ak takýto máte nablízku, do pobočky sa vám chodiť jednoducho neoplatí. A to nielen kvôli možnému čakaniu na vybavenie, ale aj kvôli poplatkom. Napríklad v Slovenskej sporiteľni za vklad cez vkladomat neplatíte nič.

Cez internet vybavíte už aj hypotéku

I napriek obmedzeniam spojenými s koronavírusom ide život ďalej. Svoje plány nemusíte odkladať, ani keď ide o nové bývanie. Naopak, možno práve teraz je príležitosť vyjednať lepšiu cenu nehnuteľnosti, prípadne, ak chcete rekonštruovať, získať majstrov lacnejšie. A pohodlne vybavíte aj financovanie. Časy, kedy ste kvôli hypotéke museli opakovane behať s rôznymi dokladmi a potvrdeniami do banky, sú totiž už za nami. Kliknite na www.slsphypoteka.sk a všetky formality vrátane znaleckého posudku a katastra vybavíte elektronicky. Do banky vám postačí prísť iba podpísať hotovú úverovú zmluvu.
 

Odklad splátok úveru dobre zvážte

Naopak, ak už nejaký úver máte a rozmýšľate nad odkladom splátok, ktorý banky pripravili pre ľudí zasiahnutých ekonomickými dopadmi obmedzení, konajte rozvážne. Odklad splátok neznamená ich odpustenie a aj počas doby trvania odkladu sa úver úročí. Tieto úroky sa rozpočítajú do splátok, v dôsledku čoho budete po odklade splácať mierne vyššiu sumu ako pôvodne. Preto o odklad žiadajte, až keď to bude naozaj nevyhnutné. A ak by vám niekto radil, aby ste využili odklad a peniaze namiesto splátok investovali, pretože teraz sa to oplatí, určite ho nepočúvajte. Vystavili by ste sa tak zbytočnému riziku. Všetko podstatné o odkladoch nájdete na tejto stránke.

Či už sa vás súčasná situácia dotkla viac, alebo menej, bankujte zodpovedne a ak si nebudete vedieť s financiami rady, neváhajte sa obrátiť na svoju banku, určite vám radi poradia. A majte na pamäti, že časom sa ekonomika opäť vráti do normálu. Dovtedy to musíme vydržať. 

Pokračujte v čítaní