Pozreli sme sa na budúcnosť peňazí. Zmizne z našich peňaženiek hotovosť?

Digitalizácia sa vo svete financií naplno ujala vedenia. Len 7 % svetových peňazí tvorí hotovosť. Bankovky sa z našich peňaženiek pomaly vytrácajú a vďaka všadeprítomným bezhotovostným platbám sa spoločne stávame užívateľmi balíka výhod, ktorý postupne rozbaľujeme.

Vo videu sa dozviete:

  • prečo sme začali využívať hotovosť a čo jej predchádzalo,
  • z akého dôvodu je hotovosť napriek digitalizácii dočasne nevyhnutná,
  • aké benefity prináša digitalizácia jednotlivcom i podnikateľom.

Pomalé ubúdanie hotovosti z našich rúk je prirodzenou súčasťou vývoja peňazí. K jeho urýchleniu prispela aj koronakríza. Na fyzickú menu sme nadobudli skeptický pohľad, platbu kartou aj pri menších sumách uprednostňuje stále viac ľudí. Sila hotovosti sa pomaly vytráca. Napriek tomu existujú sektory a skupiny ľudí, ktorí sa bez nej nezaobídu, upozorňuje hlavný IT architekt Slovenskej sporiteľne Michal Vanovčan.

Vo videu sa takisto dozviete, aké výhody prinášajú digitálne peniaze podnikateľom aj širokej verejnosti. Fungovanie MMC kódov, ktoré vám pomôžu ustriehnuť súkromné výdavky, no zároveň sprehľadnia tok peňazí aj v prípadne podnikania, približuje vedúci oddelenia elektronických kanálov a platieb Slovenskej sporiteľne Branislav Jarábek.

Digitálna mena odbúrava náklady na transport, ochranu či machináciu s klasickými peniazmi, dopĺňa riaditeľka pre goverment business development Mastercard pre strednú Európu Katarína Kakalíková. Digitalizácia naberá na rýchlosti každým dňom. Digitálnu peňaženku v súčasnosti využíva až 1,2 miliardy ľudí. Toto číslo by malo do troch rokov narásť na 4 miliardy, čo predstavuje polovicu svetovej populácie. Kedy sa stanú skutočnosťou instantné prevody? Vložíme dôveru do digitálneho eura? Budúcnosť peňazí držíme v našich rukách.

Pokračujte v čítaní