Presvedčíme vás, že doba kešu skončila

Žena rátajúca výdavky na kalkulačke

Digitálne bankové služby menia to, ako peniaze vnímame a aj míňame. Ako ich využiť naplno a aké ďalšie formy platieb budeme môcť využívať v dohľadnej budúcnosti?

V článku sa dočítate:

  • aké bezhotovostné služby sú dostupné na slovenskom trhu,
  • ako nám pomáhajú optimalizovať naše financie,
  • či sú bezhotovostné transakcie bezpečné,
  • aké online bankové služby sa oplatí používať,
  • na aké novinky sa môžeme tešiť v budúcnosti.

Je bežné ráno. Preletíme ranné správy zo sveta na obľúbenom denníku, kde máme ročné online predplatné. Oblečieme sa do kabáta, ktorý sme si zaobstarali z e-shopu, a utekáme na električku. V rýchlosti si kupujeme lístok v aplikácii. Po ceste do práce sa zastavíme v potravinách a zaplatíme mobilom.

Predtým než si v práci zapneme počítač, si ešte skontrolujeme mesačné výdavky v bankovej aplikácii, aby sme vedeli, či si tento rok dokážeme nasporiť na vysnívanú dovolenku.

Naša každodennosť je poprepletaná malými nákupmi. Už si ani neuvedomujeme ich rozsah a to, ako veľmi nám vytvárajú pohodlie. Skúste si tieto situácie prečítať znovu, no tentoraz si predstavte, že každú z nich by ste museli zariadiť osobne a zaplatiť výlučne v hotovosti. Zabralo by to oveľa viac času, však?

Platobné karty, internet banking a platby mobilom

Hodnota všetkých peňazí na svete predstavuje približne 86 biliónov eur. Až 93 % z nich existuje len digitálnej podobe. Na to, aby sme s nimi mohli efektívne nakladať, potrebujeme rozvinuté bezhotovostné služby – tie najviac využívané sú platobné karty, internet banking a platby mobilom.

Ešte pred pár rokmi boli v menšine, no dnes sa situácia na Slovensku zmenila – polovica transakcií sa deje bezhotovostne.

Používame ich každý deň v rôznych životných situáciách: nákupy v obchodoch aj online, pravidelné platby za fixné mesačné výdavky, posielanie peňazí medzi priateľmi či online sporenie a investovanie.

Rok 2020 ešte prehĺbil to, ako veľmi tieto služby využívame. V kamenných prevádzkach sme začali prioritne využívať hygienickejšie bezhotovostné platby, na čo štát a banky zareagovali zvýšením limitu na bezkontaktné platby bez potreby PIN kódu z 20 na 50 eur.

Zmenu pocítili aj mnohé predajne a prevádzky, ktoré museli svoj predaj presunúť do online priestoru, kam ich nasledovali aj ich zákazníci.

Bezhotovostne – efektívne a bezpečne

Keď platíme bezhotovostne, šetríme čas spojený s výberom hotovosti – nemusíme hľadať bankomat ani premýšľať, na aké dlhé obdobie a aký vysoký obnos vybrať. Vždy zaplatíme presne toľko, koľko potrebujeme, a máme okamžitý prehľad o stave účtu v aplikácii.

Peniaze v  bezhotovostnej podobe sú bezpečnejšie: ich používaním zamedzíme noseniu príliš veľkej hotovosti, čo môže byť v niektorých krajinách rizikové. V zahraničí oceníme, že nemusíme hľadať banku alebo zmenáreň a zároveň ušetríme na poplatkoch za výber z bankomatov.

Digitálne bankové služby zahŕňajú oveľa viac ako platby – dnešné algoritmy dokážu odhaliť podvodnú platbu alebo špekulatívnu aktivitu na našom účte. V takomto prípade dokáže systém účet zablokovať, aby ochránil naše peniaze.

Starší pár študuje výdavky

Viete, ako a čo nakupujete?

Všetci by sme radi poznali, na čo koľko míňame, kde by sme si mohli dovoliť viac a naopak, kde ubrať. Ak platíme v hotovosti, môže byť dosť náročné zapamätať si každú jednu platbu a následne ju niekam prácne zaznamenávať.

S bezhotovostnými platbami máme kedykoľvek v mesiaci jasno, kam naše financie putujú, a vieme optimalizovať svoje výdavky v čase – všetky platby sa automaticky zaznamenávajú a kategorizujú v bankových aplikáciách, ako je napríklad George od Slovenskej sporiteľne. Kategórie si môžeme prispôsobiť podľa seba a jednoducho vyhľadávať v platbách podľa dátumu či mena obchodníka.

Ako sa postupne rozvíja umelá inteligencia, rozširuje sa aj škála služieb, ktoré online bankovanie prináša. Digitálne peňaženky ako napríklad Google Pay či Apple Pay využíva už takmer 2,3 miliardy ľudí. 

Už dnes sa pracuje na algoritmoch, ktoré nám budú pomáhať dohliadať na náš rozpočet vďaka analýze bezhotovostných výdavkov. Naše nákupné správanie bude nielen analyzovať, ale aj vyhodnocovať, či si daný nákup vieme ešte dovoliť.

Čomu z bezhotovostného bankovania ešte venovať pozornosť?

Online nástroje, ako Finančný manažér v Georgeovi, nám môžu pomôcť získať prehľad o pravidelných vysokých výdavkoch, ako sú obedy v reštauráciách, poplatky a to, kde a koľko míňame. Tiež nás môžu upozorniť na nadchádzajúce platby v najbližších dňoch či mesiacoch.

Na bezhotovostné vyrovnanie medzi priateľmi a rodinou môžeme na Slovensku využívať napríklad aj službu Payme. Vďaka nej môžeme posielať žiadosť o platbu v podobe jednoduchého linku, napríklad cez Messenger.

Slovenskí obchodníci získali medzi prvými v regióne prístup aj k unikátnej inovácii. Vďaka POS terminálu v mobile môžu premeniť svoj smartfón na skutočný platobný terminál. Aplikácia funguje na telefónoch so systémom Android a NFC čipom a obchodníci tak môžu prijímať platby kartami kdekoľvek, kde je signál bez potreby objednávania POS terminálu a  poplatkov za prenájom zariadenia.

Už čoskoro budeme môcť využívať aj instantné prevody, vďaka ktorým budeme mať peniaze na účte takmer okamžite. V praxi tak prinesú možnosť posielať a prijímať peniaze v priebehu len niekoľkých sekúnd dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni.

Bezhotovostné služby sa dajú využiť aj na jednoduché sporenie a investovanie bez toho, aby sme navštívili banku či venovali dlhé hodiny spolupráci s finančnými poradcami. Mnohé bankové účty obsahujú sporiace podúčty, kde si môžeme jednoducho tvoriť finančnú rezervu, kedykoľvek nám to naša finančná situácia umožní.

Bezhotovostná budúcnosť peňazí?

Vďaka bezhotovostným službám získavame lepší prehľad o našich výdavkoch a môžeme ich optimalizovať. Umožňujú nám rýchlo vyriešiť, čo potrebujeme, a prinášajú bezpečný spôsob, ako sa starať o financie.

Aká budúcnosť ich čaká a aké výhody nám prináša?

Pokračujte v čítaní