Rozhovor s Andreasom Treichlom o živote, slobode a budúcnosti bankingu

Odborná porota EUROMONEY Awards for Excellence 2019 ocenila tento rok Andreasa Treichla cenou Bankár roka. Najdlhšie pôsobiaci generálny riaditeľ banky na svete zažil počas svojej kariéry vzostupy a pády, keď skupinu Erste zachránil po finančnej kríze a úspešne nasmeroval na cestu udržateľnej a spoločensky zodpovednej budúcnosti. Prvý raz Erste transformoval tým, že ju priviedol na trh krajín rozvíjajúcej sa strednej a východnej Európy. Aj keď končí aktívnu exekutívnu kariéru ako CEO Erste Group a stáva sa predsedom Dozornej rady Erste Foundation, stíha meniť jedného z najväčších poskytovateľov finančných služieb na špičkového digitálneho hráča.

V rozhovore sa dozviete:

  • aké zmeny v budúcnosti čakajú bankový sektor,
  • ktoré inovácie považuje Andreas Treichl za najdôležitejšie,
  • ako sa zmenia pracovné pozície v bankovníctve,
  • či sa z Erste a Slovenskej sporiteľne stane fintech spoločnosť.

Erste Bank sa zameriava aj na sociálne bankovníctvo. Na čo ste v tejto oblasti najviac hrdý?

Pokladám za úžasné, že je sociálne bankovníctvo súčasťou našej DNA a veľa našich zamestnancov je ochotných pracovať v tejto oblasti aj nad rámec pracovného času, a tým pádom sa to stáva bežnou súčasťou našej práce. Sociálne bankovníctvo je u nás na rovnakej úrovni ako ostatné segmenty, či už je to korporátne bankovníctvo, retail alebo čokoľvek iné. A práve to sa mi naozaj páči.

Andreas Treichl

Narodil sa 16. júna 1952 vo Viedni. Vyštudoval ekonómiu na Viedenskej univerzite. Predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom skupiny Erste je od roku 2008. Predtým pôsobil v Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG. Medzinárodné skúsenosti získal v newyorskej Chase Manhattan Bank, pre ktorú pracoval viac ako desaťročie vo viacerých európskych a amerických mestách.

Predstavenstvu predsedal aj v Chase Manhattan Bank Austria a Crédit Lyonnais Austria. V tomto roku získal prestížne ocenenie Bankár roka. Odborná porota ocenila jeho prínos k rozvoju bankovníctva na rozvíjajúcich sa trhoch v Európe, tiež dlhodobo úspešnú digitálnu stratégiu a oddanosť k finančnej inklúzii.

„Marže aj provízie budú klesať, a preto potrebujeme byť natoľko dobrí, aby si klienti chceli zaplatiť za naše poradenstvo a všetko ostatné, čo im ponúkame.“

Hovoríte o možnosti poklesu či recesie. Aká je budúcnosť bankového sektora?

Prežiť môžeme iba v prípade, že kvalita našich digitálnych služieb, osobného servisu a všetkého, čo robíme, bude tak vysoká, že naši klienti budú stále ochotní si za ne zaplatiť. Marže aj provízie budú totiž klesať, a preto potrebujeme byť natoľko dobrí, aby si klienti chceli zaplatiť za naše poradenstvo a všetko ostatné, čo im ponúkame. Rast však tiež bude závisieť od podielu na trhu.

„Digitalizácia nenahradí všetko, zmení sa však kvalita pracovných pozícií a celkovo sa funkcie v bankovníctve budú orientovať na kvalitu vo všetkých smeroch.“

V súvislosti s digitalizáciou ekonomiky, myslíte, že sa v bankovom sektore nájdu ešte pozície pre klasických zamestnancov?

Samozrejme. Digitálnu ekonomiku predsa tvoríme my, prechod na ňu sa neudeje sám od seba. Potrebujeme teda ľudí, ktorí budú manažovať proces našej vlastnej digitalizácie, ako aj ostatné kanály, ktoré prevádzkujeme. Digitalizácia nenahradí všetko, zmení sa však kvalita pracovných pozícií a celkovo sa funkcie v bankovníctve budú orientovať na kvalitu vo všetkých smeroch.

„Chceme pomôcť vytvárať finančné zdravie a ak dokážeme v ľuďoch vzbudiť dôveru v nich samých, čo je nad rámec fintechu, ktorý tieto ambície nemá.“

Ktorú z množstva plánovaných inovácií považujete za najdôležitejšiu?

Pre najbližšiu dobu je to určite práve digitalizácia v bankovníctve. V priebehu pár rokov môže byť trend udávajúcou technológiu blockchain. To však ešte nevieme posúdiť, keďže je na to priskoro, ale možno zrovna to bude technológiou, ktorá zmení funkciu bánk, prípadne aj kompletnú štruktúru back office v bankách. Takže momentálne je to digitalizácia procesov, ale neverím, že to tak zostane aj ďalších dvadsať rokov. Určite príde niečo nové.

Pokračujte v čítaní