Vianočný finančný rozpočet vám môže zachrániť atmosféru pohody

Dopriať si na Vianoce sa stalo pravidlom. Počas decembra tak často míňame viac, než je rozumné. Jednoduchým plánovaním výdavkov dokážeme dostať peniaze pod kontrolu a pomôcť si k príjemnejšiemu a pohodovejšiemu prežitiu posledných dní v roku.

V článku sa dočítate:

  • akú časť vášho rozpočtu môžete minúť na Vianoce,
  • čo všetko musí obsahovať zoznam, ktorý vám pomôže zostaviť vianočný rozpočet,
  • prečo je nebezpečné míňať na Vianoce peniaze zo železnej rezervy,
  • ako ušetriť na darčekoch.

Tento rok sa nevzdávame len vianočných večierkov a atmosféry vianočných trhov alebo vareného vína s kamarátmi. Pandémia v mnohom ovplyvní sviatočné obdobie aj v kruhu najbližšej rodiny. Preventívne opatrenia dopĺňa aj finančný rozmer. Podľa prieskumu KPMG až 43 % respondentov uviedlo, že im súčasná situácia ovplyvnila príjem a nakupujú len potrebné veci.

Ciest, ako sa popasovať s vianočným rozpočtom, je niekoľko. Podľa prieskumu, ktorý pre Slovenskú sporiteľnú realizovala spoločnosť KANTAR, až 89 % respondentov chce v dôsledku krízy viac vyhľadávať výhodnejšie ceny a ponuky a 85 % sa chce viac uskromniť.

My sme pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu nastaviť finančný rozpočet na Vianoce tak, aby ste ich prežili čo najviac v pohode, aj keď sa práve nenachádzate v bežnej finančnej situácii.

Matej Tóth

Finančný stres vplýva na naše psychické zdravie

V #mamnato PODCASTe sme sa rozprávali s psychológom Marekom Madrom z Krízovej linky pomoci a projektu IPčko.sk a Petrom Orvošom zo Slovenskej sporiteľne o tom, aký vplyv majú peniaze na naše psychické zdravie, ako stres z finančnej situácie ustáť a ako takémuto stresu predchádzať.

Spoznajte svoju skutočnú finančnú situáciu

Základom vianočného rozpočtu je dopodrobna spoznať svoju finančnú situáciu. Ako prvé musíte presne vedieť, koľko mesačne zarobíte. Ak patríte do skupiny, ktorej v dôsledku pandémie príjem kolísa (čo sa týka podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne až 17 % ľudí), spravte si priemer za predchádzajúce mesiace. Zdá sa to ako banalita, no veľa ľudí reálne nemá predstavu o tom, koľko mesačne zarobí.

Rovnako dopodrobna musíte vedieť, aké máte fixné mesačné náklady. Počítajte naozaj len tie náklady, ktoré jednoducho musíte zaplatiť. To, že máte závislosť od kávy a mesačne na ňu miniete pomerne veľa peňazí, neznamená, že je to fixný náklad. Fixné náklady sú elektrina, plyn, voda, hypotéka alebo nájom a podobne. Odrátajte fixné náklady od mesačného príjmu a získate sumu, s ktorou môžete pracovať.

Matej Tóth

S finančným plánovaním pomôže aj aplikácia

Vytvoriť dobrý finančný rozpočet je náročné, no často je ešte náročnejšie ho dodržať. Užitočným pomocníkom vie byť aplikácia. Vaším smart pomocníkom môže byť napríklad apka Rýchly rozpočet – Správca výdavkov, dostupná pre Android aj iOS. V aplikácii viete nastaviť jednorazový rozpočet, ktorý bude slúžiť len na sledovanie vianočných výdavkov. Ak sa vám táto forma sledovania výdavkov zapáči, Rýchly rozpočet môžete používať na sledovanie vašich financií celý rok.  

Vytvorte si zoznam ideálnych Vianoc

Výsledná suma môže prekvapiť, no v tejto chvíli ide o váš nákupný limit. Vianoce sú na výdavky najnáročnejším obdobím roka. Dojem, že máme financie pevne pod kontrolou, sa na konci decembra môže stratiť, keď zistíme, koľko sme reálne minuli. Preto je dobré sa na výdavky pripraviť a plánovať ich. Začnite spísaním nákupného zoznamu, ktorý bude obsahovať všetko, čo na Vianoce potrebujete a chcete.

Zoznam musí byť veľmi podrobný. Spíšte si podľa receptov všetky potraviny, ktoré potrebujete kúpiť, do zoznamu pridajte darčeky, vianočné pozdravy, stromček, všetku dekoráciu alebo aj príspevky na charitu. Nezabudnite na to, že variť a nakupovať darčeky môžete aj pre viac ľudí. Ak sa bojíte, že by ste na niečo zabudli, neváhajte sa poradiť so svojimi najbližšími.

Než pôjdete nakupovať, zistite, čo koľko stojí

Keď budete mať zoznam hotový, začnite k jednotlivým položkám pripisovať ceny. Je možné, že už v prvej tretine zoznamu vám bude jasné, že suma, ku ktorej sa nakoniec dorátate, bude mimo váš rozpočet. Sústreďte sa na to, aby ste ceny k jednotlivým položkám zoznamu napísali čo najpresnejšie. Po ich spočítaní tak budete mať čo najrealistickejšiu sumu, koľko by vás Vianoce stáli, keby ste sa nemuseli obmedzovať.

Ďalší krok je pomerne logický. Začnite škrtať a redukovať. V tomto kroku tvorby vianočného rozpočtu je dôležité, aby ste vytvorili dve kategórie. V prvej budú tie veci, bez ktorých si Vianoce nedokážete predstaviť, v druhej bude všetko to, čoho ste ochotní sa vzdať. Ak sa neviete rozhodnúť, nechajte si čas na premyslenie alebo sa poraďte vo svojom okolí.

V tomto momente by ste mali mať zoznam vecí, bez ktorých si Vianoce jednoducho nedokážete predstaviť a reálnu sumu, koľko na sviatky pokoja potrebujete. Či sa do svojho rozpočtu zmestíte, alebo vám náklady rozpočet presahujú, prejdite si položku po položke a premyslite si, či ju neviete kúpiť lacnejšie v akcii či z druhej ruky alebo skúste zredukovať počet či množstvo. Ak sa vám podarí náklady zredukovať a z rozpočtu vám zostane niečo navyše, nezačnite bezhlavo míňať, radšej si tieto peniaze odložte.

Treba mať na pamäti, že škrtať je možné vždy a z dlhodobého hľadiska je výhodnejšie uskromniť sa, než zadlžiť. Najhoršie, čo by ste mohli spraviť, je minúť na Vianoce svoju železnú rezervu, ktorá je určitou formou istoty a uľahčuje vám život pri nepredvídateľných situáciách. „Zbavenie sa tejto poistky prináša okrem iného aj psychický tlak a napätie, ktoré bezpochyby zhoršujú kvalitu života,“ vysvetľuje Peter Orvoš zo sociálnej banky SLSP, ktorý ďalej hovorí, že použitím rezervy sa okrádame dvakrát. Najskôr na psychickej pohode a v prípade, že by sme tú rezervu neskôr reálne potrebovali, aj na pohode fyzickej.

Darčeky musia byť tento rok iné

Je vysoko pravdepodobné, že pri kolónke darčekov budete mať vysokú sumu, ktorú nebudete vedieť skresať. Myslite na to, že darček je zvyk, nie povinnosť.

Mnohým spravíte radosť už len tým, že s nimi budete tráviť čas. Kúpiť do rodiny spoločenskú hru je skvelým riešením, vďaka ktorému ušetríte. Darčeky tiež môžete vyrobiť. Obdarovaný či obdarovaná si ho dokonca bude viac vážiť. Ak darček kupujete, skúste ho pohľadať vo viacerých e-shopoch, či niekde nebude v zľave.

„Tento rok bol finančne významne náročný pre všetkých, a teda aj príprava na Vianoce určite utrpela. Práve preto môžeme počítať s tým, že všetci budú mať väčšie pochopenie, ak darčeky nebudú mať tento rok až takú materiálnu hodnotu. O to viac však môžu byť hodnotnejšie, ak do nich vložíme seba, svoju dušu,“ uzavrel Peter Orvoš.

Matej Tóth

Vianočná tržnica podporuje malých slovenských výrobcov a predajcov

Bratislavská Stará tržnica v spolupráci so Slovenskou sporiteľnou sa rozhodli podporiť malých slovenských výrobcov a predajcov, ktorí boli zasiahnutí pandemickou situáciou. Stará tržnica preto v predvianočnom období svoje brány otvorila aj počas pracovného týždňa, aby dala priestor viac ako stovke malých slovenských značiek. V kapacitne upravenej tržnici a za dodržania hygienických opatrení si môžete vyberať z ponuky remeselných lokálnych potravín, nezávislej módy, umeleckej tvorby či dizajnu.

Pokračujte v čítaní