Viete ako narábať so svojimi financiami? Poradíme vám ako na to

Správne hospodárenie s peniazmi či nastavenie sporiaceho účtu môže znieť ako nočná mora. No v skutočnosti je to veľmi jednoduchá záležitosť, ktorú si viete zmanažovať aj z pohodlia domova. Pripravili sme pre vás niekoľko praktických tipov ako sa starať o vaše financie a ako ich naučiť zarábať.

V tomto článku sa dočítate:

  • Ako zlepšiť prehľad v osobných financiách.
  • Na čom dokážete najrýchlejšie a najľahšie ušetriť.
  • Ako plánovať svoje výdavky.
  • Čo ďalej s ušetrenými peniazmi – šetriť alebo sporiť?

Keď máte peniaze upratané, môžete ich začať riadiť

Prvý krok je urobiť si vo financiách poriadok. Aby ste mohli začať šetriť, musíte vedieť, kde a koľko míňate. Audit svojich financií si môžete spraviť viacerými spôsobmi. Niekomu vyhovuje papier a pero, inému zase excelovské tabuľky. Výbornou pomôckou je však váš internet banking, kde si viete z výdavkov vyfiltrovať konkrétne položky.

Ideálny systém na vedenie domáceho účtovníctva spoznáte podľa toho, že vás bude baviť. Až čas ukáže, či ho robíte naozaj poctivo, kopíruje váš každodenný život a práca s ním vás nezaťažuje. A čím vyššia suma bude v kolónke „úspory”, s tým väčšou radosťou sa mu budete venovať. Treba si tiež uvedomiť, že šetrenie neznamená uskromňovanie sa. Práve naopak, ak budete mať na každý účel vyčlenenú sumu, výdavky na zábavu či nákupy si užijete ešte viac. Celkom bez výčitiek.

Keď začnete s domácim účtovníctvom, môže sa stať, že sa vám peniaze budú „strácať”. Aj keď pôjde asi o malé položky, nabúrajú vám systém a bude frustrujúce, že nebudete mať prehľad o každej platbe. Skúste platiť kartou čo najviac a pomôžte si elektronickým výpisom z účtu. Zautomatizujte si odkladanie bločkov a možno sa vám zídu aj pri prípadnej reklamácii.

V začiatkoch je dôležité venovať sa práve výdavkom a hľadať priestor, ako ušetriť. Môžu to byť drobné každodenné položky ako zbytočne drahá káva z módnych kaviarní, taxíky na cestu do práce či jedlo z reštaurácií. „Nedávno som si robil malý audit a prerátal si, aké sú moje každomesačné výdavky. Veľkou položkou sú napríklad taxíky alebo donášky jedla, tie však dokážem celkom ľahko obmedziť a ušetriť,“ vyratúva Marián, ktorý pracuje na voľnej nohe. Stačí si ráno trochu privstať a do práce cestovať verejnou dopravou či pešo a obedy v reštauráciách vymeniť za jedlo z domu.

Nemusíte sa ich však vzdávať úplne, aj malé obmedzenie vám pomôže mesačne ušetriť desiatky eur. Drobné zmeny môžete urobiť aj vo svojom životnom štýle. Namiesto impulzívnych nákupov si ich skúste plánovať a robiť podľa zoznamu. Plytvanie jedlom je záťaž nielen pre planétu, ale aj pre vašu peňaženku. Nekupujte zbytočnosti, ale kvalitné potraviny, ktoré reálne potrebujete.

Prvý krok:

Aby ste mohli začať šetriť, musíte vedieť, kde a koľko míňate. Audit svojich financií si môžete spraviť viacerými spôsobmi. Niekomu vyhovuje papier a pero, inému zase excelovské tabuľky. Výbornou pomôckou je však váš internet banking, kde viete z výdavkov vybrať konkrétne položky.

Buďte sám sebe finančným manažérom

Keď už viete, na čo najviac míňate, je čas na finančný manažment. Skúste si najskôr vytvoriť ideálny plán výdavkov. Pri plánovaní výdavkov nevynechajte kategórie ako zábava, oblečenie, cestovanie či zdravie. Hľadajte priestor, kde môžete ušetriť. Pridajte položku sporenie a nastavte si pravidlá, či si budete odkladať nejaké percento príjmu, alebo fixnú sumu.

Doktorand Matúš, ktorý popri štúdiu vedie vlastnú firmu, vysvetľuje svoj systém: „Môj mesačný príjem sa skladá z viacerých zložiek – doktorandský plat, financie plynúce z účasti na projektoch v škole a príjmy z môjho podnikania. Finančné limity nepoužívam, kupujem, čo potrebujem a hlavne, kedy potrebujem. Snažím sa vyhýbať rôznym akciám a marketingovým ťahom.

Výbornou motiváciou, aby ste svoj finančný plán dodržiavali, je predstaviť si, na čo usporené alebo zhodnotené peniaze použijete. Bude to auto, študijný kurz alebo dobrodružná cesta po Ázii? Sledovať svoje úspechy a plnenie cieľov vám pomôže napríklad mobilné bankovanie.

Aplikácia George od Slovenskej sporiteľne má množstvo praktických funkcií a jednou z nich je práve prehľadný manažment výdavkov. Ukáže vám ich v koláčovom grafe a vy tak ihneď vidíte, kam sa stráca najväčšia časť výplaty. Kategórie výdavkov si môžete prispôsobiť a priebežne sledovať, koľko peňazí ste už minuli. Taktiež je na trhu množstvo aplikácií na správu vášho rozpočtu, kde si viete zaznamenávať svoje aktivity. My odporúčame Spendee, Mint alebo PocketGuard.

Druhý krok:

Pri plánovaní výdavkov nevynechajte kategórie ako zábava, oblečenie, cestovanie či zdravie. Hľadajte priestor, kde môžete ušetriť. Pridajte položku sporenie a nastavte si pravidlá, či si budete odkladať nejaké percento príjmu, alebo fixnú sumu.

Naučte svoje peniaze zarábať

Sporiť alebo investovať? Kľudne oboje. A je to jednoduchšie, ako si myslíte. Prvý krok je vytvoriť si vo vašom finančnom pláne novú položku na tento účel. Stanovte si minimálnu sumu a ideálne aj pravidlo, že ak zarobíte extra peniaze, časť z nich poputuje práve tam.

Boris, ktorý pracuje v korporáte, hovorí: „Mám sporiaci účet, na ktorý si pravidelne posielam fixnú sumu hneď, ako mi pípne výplata. V závere mesiaca tam posielam ešte zvyšné peniaze, ktoré sa mi podarilo neminúť v mesiaci.“

Aj Marián dopĺňa svoju skúsenosť: „Mám dobrého kamaráta, ktorý mi pomohol naučiť sa šetriť a odkladať si peniaze na horšie časy. Každý týždeň mi odchádzajú peniaze na účet, kde viem, že sa nestratia. V rámci dlhodobého sporenia idú moje peniaze do akciových fondov.“

Marián spomína takzvané štandardné sporenie, ktoré je výborné na pokrytie nepredvídateľných výdavkov. Malo by ísť aspoň o 3-mesačnú rezervu, ktorá pokryje pravidelné výdavky a splátky úverov. Aj na dovolenku je takéto klasické sporenie vhodné.

Čo sa týka dlhodobého zhodnocovania peňazí, v minulosti sme si pod pojmom „investovanie” predstavili finančných žralokov, ktorí za veľké sumy nakupujú na burze akcie. Dnes sa však investovanie stalo formou moderného sporenia a je oveľa prístupnejšie ako kedysi. Najdostupnejší spôsob je nákup podielových fondov. Ide o dlhodobé pravidelné investovanie a môžete s ním začať aj v menších sumách. Viac informácií o digitálnom investovaní sa dočítate aj tu.

Pandémia a ekonomická kríza len zdôraznila význam sporenia a dlhodobého investovania. Nemusíte mu do detailov rozumieť ani študovať finančné trhy, vaše peniaze budú spravovať odborníci, vy im akurát zadáte sumy, s ktorými môžu narábať.

Zvládnete to jednoducho napríklad aj cez aplikáciu v mobile. Sami si vyberiete fond so správnou mierou rizika a očakávania zhodnotenia. Budete investovať menšie sumy, ale dlhodobo. Zároveň môžete získať vyšší výnos ako pri klasickom sporení alebo termínovanom vklade. A zhodnocovanie vlastných peňazí a sledovanie, ako vám sami zarábajú, je aj celkom príjemné, čo myslíte?

Tretí krok:

Peniaze, ktoré dokážete mesačne ušetriť začnite zhodnocovať. Štandardné sporenie môžete využiť na tvorbu rezervy, ktorá pokryje vaše pravidelné výdavky aj v horších časoch. Investovanie je zas vhodný spôsob dlhodobého zhodnocovania vašich peňazí.

Pokračujte v čítaní