Ako pomôcť seniorom zvládnuť samotu

Podľa staršieho prieskumu Európskeho štatistického úradu EUROSTAT z roku 2015 žije na Slovensku až 30,4 % seniorov osamote. Takmer dve tretiny ľudí v dôchodkovom veku nevyužíva internet vôbec a ich možnosti trávenia času sú tak vo veľkej miere limitované stenami ich bytu alebo domu. Prinášame tipy ako spraviť seniorom program a rozptýliť ich.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako pomôcť s nákupom potravín či liekov,
  • ako pomôcť seniorom zvládať samotu,
  • ako im uľahčiť bankovanie a platby,
  • kam zavolať alebo napísať, ak potrebujete pomoc alebo radu.

Mladí si čas v karanténe dokážu poľahky vyplniť sociálnymi sieťami, počítačovými hrami, internetovými výzvami, kurzami a koncertmi či chatovaním s priateľmi. Ako však pomôcť seniorom, ktorí boli ešte donedávna zvyknutí na každodenný osobný kontakt bez moderných technológií?

Pomôžte im s nákupom a liekmi

Vláda síce zaviedla v potravinách špeciálne vyhradené otváracie hodiny pre seniorov, no s nákupom im môžete pomôcť aj vy a nevystavovať tak blízkych zbytočnému riziku nakazenia. Mnoho reťazcov ponúka donášku tovaru priamo pred dvere a nákup dokážete cez internet vyriešiť prostredníctvom pár klikov. Donášku potravín poskytujú po novom aj taxi služby, prípadne môžete nákup vyriešiť vy a tašku nechať pred dverami ich bytu či domu.

Z online lekární viete objednať lieky bez predpisu. Tie na predpis zas môžete seniorom vyzdvihnúť osobne. Budete potrebovať iba kartičku poistenca svojho blízkeho a elektronický predpis, ktorý ľahko vybavíte prostredníctvom e-mailu alebo telefonátu s lekárom.

Pomôcť však môžete aj seniorom, ktorým chýba pomocná ruka príbuzných. Prihláste sa do projektu Pošli tašku, ktorý zabezpečuje nákup základných potravín a hygienických potrieb osamelým seniorom v núdzi.

Predplaťte im noviny

Je prirodzené, že ľudia v dnešnej dobe pociťujú ohrozenie a strach. Ich intenzitu ešte zvyšujú neoverené informácie a klebety z okolia. Najlepšou prevenciou je prístup k dôveryhodným zdrojom obsahu, akými sú napríklad mienkotvorné denníky alebo časopisy.

Ak majú vaši blízki prístup k internetu, predplaťte im spravodajstvo na jednom zo slovenských spravodajských webov. Ak sú, naopak, zvyknutí na papierové noviny či časopisy, objednajte im doručovanie priamo do schránky.

Prineste im knihy alebo staršie časopisy

Obľúbenou zábavou, ktorou si mnoho ľudí vo vyššom veku kráti čas, je čítanie kníh a časopisov či lúštenie krížoviek a sudoku. Na rozdiel od mladých na ne majú dostatok času a vďaka čítaniu si udržiavajú kognitívne funkcie.

Mnoho z nás má doma veľa prečítaných kníh a časopisov. Dajte im druhú šancu a privezte ich vašim blízkym, ktorí ich v týchto časoch zaručene ocenia. Predtým ich nezabudnite, samozrejme, vydezinfikovať.

Pomôžte im s účtami

Kedy ste naposledy navštívili banku, aby ste zaplatili účet za telefón alebo si vybrali hotovosť? Veci, ktoré zvykneme robievať už dlhé roky z pohodlia domova, sú pre mnohých starších veľkou neznámou. Spýtajte sa vašich príbuzných, aké účty pravidelne platia a ponúknite im pomoc s ich úhradou cez internet banking. Ak sú technicky zdatnejší, môžete využiť čas v karanténe aj na to, aby ste ich naučili využívať elektronické bankovníctvo. Pomôcť si môžete webovou stránkou Slovenskej sporiteľne, kde nájdete podrobné návody, ako bankovať prostredníctvom Georga.

Pobočku banky nie je potrebné navštíviť ani kvôli vkladu hotovosti. Mnoho bánk má vkladomaty, kde si viete pohodlne vložiť prostriedky na účet. Na výber zas môžu vaši blízki využiť ktorýkoľvek bankomat svojej banky. Výber z neho je zadarmo, prípadne stojí pár centov, zatiaľ čo výber peňazí priamo na pobočke vás vyjde oveľa viac. Slovenská sporiteľňa pripravila pre menej skúsených klientov praktický návod, ako si bezpečne vybrať hotovosť z bankomatu.

Ideálnym riešením je vyhnúť sa hotovosti úplne a platiť bezkontaktne. Bankovky totiž na rozdiel od platobných kariet, smartfónov alebo hodiniek prechádzajú rukami obrovského množstva ľudí. Porozprávajte sa so seniormi o možnostiach bezkontaktných platieb a pomôžte im osvojiť si tento návyk.

„Pozvite“ ich na obed

Všetci si pamätáme na detské časy, kedy pre nás naši rodičia, starí rodičia či príbuzní vyvárali rôzne dobroty. V čase pandémie síce nie je rozumné svojich blízkych navštevovať, no obed či večeru im môžete oplatiť aj na diaľku a objednať im donášku.

Ak radi varíte, jedlo im môžete pripraviť aj sami a priniesť ku dverám bytu alebo domu. Obed či večera s vedomím, že vašim blízkym na vás záleží, je na nezaplatenie.

Zostaňte v kontakte

I keď sa môže zdať, že seniori sú na samotu zvyknutí, ľudský kontakt a podpora je to, čo v týchto časoch potrebujú najviac. Pravidelný, hoci aj krátky telefonát alebo videohovor vám padne vhod a obom vám pomôže na malú chvíľku zabudnúť na starosti, ktoré prináša bežný deň.

Moderné technológie môžu byť pre staršie ročníky zbytočne komplikované. Stačí však trochu snahy a smartfón môže byť rovnako jednoduchý ako tlačidlový telefón. Darujte im svoj starší mobil. Vďaka aplikáciám ako Senior Easy Phone alebo Big Launcher sa poľahky zorientujú v kontaktoch, fotografiách a aplikáciách na online komunikáciu, ako je WhatsApp, Skype alebo Viber.

Zahrajte sa spolu alebo navarte obed

Fakt, že sme od seba v týchto dňoch izolovaní, ešte nemusí znamenať, že sa vzdáme všetkých aktivít, ktoré sme pred pandémiou robili. Zvykli ste si s blízkymi zahrať hry? Spojte sa spolu cez videohovor a môžete si zahrať napríklad meno-mesto-zviera-vec. Rovnako si spolu môžete užiť spoločné varenie a naučiť sa tradičné techniky, ktoré už dnes v moderných kuchárskych knihách nenájdete.

Vymyslite aktivity, ktoré ich zabavia

Máte už vytvorený strom života vašej rodiny? Poznáte všetkých ľudí na starých fotografiách v rodinnom albume? Nájdite si spoločné aktivity, o ktorých sa môžete spolu rozprávať a vyplnia čas, ktorý inak trávite osamote. Starším ľuďom dobre padnú aj aktivity, ktoré precvičia ich motorické zručnosti. Poproste svojich starých rodičov, či by vám nepomohli opraviť starší roztrhnutý kabát alebo dlho pokazené kukučkové hodiny.

Pomôžte im podporiť ich imunitu

Posilňovanie imunity by malo byť samozrejmosťou počas celého roka. V časoch, keď sú naše možnosti obmedzené, by sme do stravy mali zaradiť aj doplnky výživy – napríklad s obsahom vitamínu D a C a omega-3 mastných kyselín.

Tie ľahko kúpite v akejkoľvek online lekárni a doručíte až ku dverám vašich blízkych.

Zvážte opatrovateľskú starostlivosť

Ste opatrovateľom alebo má váš príbuzný opatrovateľa? Parlament nedávno schválil viacero noviel zákonov, ktoré sa možno týkajú aj vás. Peňažný príspevok na opatrovanie môže v čase trvania pandémie dostávať aj dospelý rodinný príslušník a nemusíte tak byť odkázaní na služby opatrovateľov, ktorí sa v týchto dňoch často nemôžu o vašich blízkych postarať. Aktuálne informácie nájdete na webovej stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pozrite sa, ako reagujú na súčasnú situáciu krajské mestá:

Bratislavský kraj

Mesto Bratislava zriadilo pre seniorov infolinku na čísle 0800 242 000. V prípade otázok ohľadom koronavírusu možno kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave na tel. čísle 0917 426 075.

Trnavský kraj

Linka pomoci Trnavského samosprávneho kraja 033 22 11 220 pomáha všetkým, ktorí sú dlhšiu dobu zatvorení doma a potrebujú poradiť, ako túto situáciu zvládať.

Žilinský kraj

Dobrovoľníci z radov mladých medikov odpovedajú na všetky potrebné informácie v súvislosti s koronavírusom od 8. do 22. hodiny na tel. č.: 0915 396 428. Objednať si službu pomoc pre osamelých seniorov alebo občanov, ktorí potrebujú pomoc v Žiline, prípadne zapojiť sa do dobrovoľníctva, môžete na ich stránke.

Prešovský kraj

Mesto Prešov v spolupráci so Slovenským Červeným krížom zabezpečuje v pracovných dňoch aj dovoz obedov do domácností pre seniorov na tel. č.: 0948 661 668 a 0903 558 937. Zabezpečenie seniorskej opatrovateľskej služby ADOS v Prešovskom kraji možno dohodnúť na tel. č.: 0948 665 662.

Košický kraj

Slovenský Červený kríž a územný spolok Košice ponúkajú opatrovateľskú službu na pomoc pre tých najzraniteľnejších, viac sa dozviete na tel. čísle: 0903 782 836. 

Banskobystrický kraj

Krízové call centrum zriadila aj Banská Bystrica, pomôžu vám kontakty osamelysenior@banskabystrica.sk a telefónne číslo 048/4330 777, ktoré sú určené pre tých, ktorí majú 65 rokov a viac, sú slabí, imobilní, osamelí a odkázaní na pomoc druhých.

Milé slovo alebo rozhovor ponúkajú aj rehoľné sestry v spolupráci so spoločnosťou Telekom. Bezplatná linka pre seniorov je k dispozícii v pondelok až piatok od 9:00 - 18:00 na tel. čísle 0800 188 610.

Vytlačte tieto čísla s krátkym oznamom na dvere svojho bloku, prípadne pripnite na nástenku na chodbe.

Pokračujte v čítaní