Ako pripraviť deťom program doma?

Nech už ide o pandémiu alebo chrípkové prázdniny, väčšina rodičov čelí situácii pribudnú ďalšie povinnosti a zmenia sa na domácich učiteľov. Ako však skĺbiť prácu s učením a ako deťom pomôcť z tejto situácie vyťažiť čo najviac?

Mnohí odborníci tvrdia, že úlohou rodičov nie je v čase prerušeného vyučovania alebo chrípkových prázdnin nahradiť učiteľov. Základom je skôr pravidelný režim, ktorý je pre deti dôležitý. Deti tak vedia, čo môžu očakávať a dostávajú pocit emočnej istoty.

Pripravte deťom rozvrh hodín

Podobne ako v škole, aj pri vyučovaní z domu pomáha pravidelný režim. Rozdeľte deťom deň do tematických blokov a dohodnite si s nimi harmonogram, aby vedeli, koľko času denne strávia učením, kedy si urobia prestávku, kedy pôjdu na vzduch a kedy budú mať čas na obed či voľnočasové aktivity.

Začnite deň pohybom

Váš spoločný deň odporúčame začať v pohybe. Ak to situácia dovolí, vezmite deti na krátku prechádzku do prírody alebo si spoločne zacvičte doma. Mnoho odborníkov odporúča rannú jogu. Už aj krátke, 5-minútové cvičenie vo vašom tele rozprúdi krv a naštartuje organizmus správnym smerom. Ranná rozcvička však pozitívne pôsobí nielen na svaly, ale tiež na psychiku, výkonnosť a spôsob, akým pristupujete ku každodenným situáciám.

Využite čas na spoločné raňajky

Na spoločné, rodinné raňajky často v pracovnom zhone nezostane čas. Usaďme sa aspoň počas týchto týždňov k spoločnému stolu a doprajme si príjemné raňajky bez stresu z dopravných zápch a termínov v kalendári.

Doobedie venujte domácim úlohám a práci

Mnoho škôl aj na Slovensku naďalej svojim žiakom posiela úlohy a materiály na domáce učenie. Po zdravých a výdatných raňajkách tak deťom rozdeľte domáce úlohy a nechajte ich hodinu samostatne pracovať. Bez elektroniky a zbytočných ruchov, ktoré by mohli rozptýliť ich pozornosť. Vy tak získate čas venovať sa práci, prípadne domácim povinnostiam.

Vyhraďte deťom čas na rozvíjanie ich kreativity

Po hodine, ktorú deti strávia štúdiom, im vyhraďte čas na kreatívne aktivity. Výber aktivity je na vás a na vašich deťoch. Siahnite po niečom, čo majú radi – legom, kreslením alebo domácim „majstrovaním“ však určite nič nepokazíte. Kreatívnou aktivitou pre deti môže byť aj pomoc s varením obeda.

Nezabúdajte na domáce práce

Po spoločnom obede a krátkom oddychu prichádza čas na domáce práce. Deti vám môžu pomôcť s udržiavaním poriadku v byte alebo v dome. Zapojte ich do domácich prác. Obzvlášť v tomto období sa odporúča dbať na čistotu prostredia, v ktorom sa nachádzame.

Doprajte sebe a deťom chvíľku pokoja

Súčasťou vášho spoločného rozvrhu by mal byť aj čas, ktorý strávite v pokoji. Môžete ho vyplniť čítaním, skladaním puzzle, alebo krátkym spánkom – v závislosti od toho, ako staré deti máte. Deti od istého veku by už mali vedieť, že aj stavy pokoja majú svoje miesto v domácnosti.

Poobedné štúdium

Po domácich prácach a oddychu prichádza opäť čas na štúdium. Druhý „blok výučby“ však môžete poňať modernejšie a na pomoc si prizvať technológie. Deti môžete zabaviť edukatívnymi hrami na počítači alebo tablete, prípadne im pustiť vhodné, vzdelávacie videá. Aj na Slovensku nájdete veľa stránok, ktoré ponúkajú kvalitné materiály a určite stoja za vyskúšanie. Je skvelé, že programy domáceho vzdelávania sa v týchto dňoch rozhodli prinášať aj viaceré médiá.

Čerstvý vzduch a večera

Spoločný rozvrh je dobré opäť zakončiť pohybom. Ak bývate v rodinnom dome, strávte s deťmi hodinku hrou na dvore. Prípadne vybehnite na krátku prechádzku do prírody. Samozrejme nezabudnite na ochranné opatrenia ako rúška, dezinfekcia či odstup od ostatných ľudí, ktorí nie sú členmi vašej rodiny. Po spoločnej večeri nechajte deťom čas pre seba, aby sa mohli venovať aktivitám, ktoré majú rady.

Pokračujte v čítaní