Budúcnosť cestovania podľa Martina Hanzela: Viac technológií na letiskách, nový štandard hotelov a vyššia bezpečnosť

Zdroj: Archív Martina Hanzela

Cestovanie do zahraničia po pandémii už nikdy nebude také, ako sme ho poznali. Je to skutočne tak? Čakajú nás drastické zmeny a zdražie cestovanie? Odpovede sme hľadali spolu so známym slovenským cestovateľom Martinom Hanzelom.

V článku sa dozviete:

  • Kam budeme podľa Martina Hanzela najviac cestovať.
  • Aké opatrenia nás čakajú pri preprave a ubytovaní.
  • Na čo nezabudnúť pri cestovaní v najbližšom období.

Cestovný ruch roky rástol dynamickým tempom. Ešte v januári 2020 boli mnohí presvedčení, že ide o odvetvie, ktorým len tak niečo neotrasie. Celosvetová pandémia nám však ukázala, ako krehký a zraniteľný cestovný ruch je. Napríklad Španielsko za dva mesiace prišlo o viac ako 15 miliárd eur z turizmu, ktorý je kľúčovým sektorom ekonomiky krajiny. Mnohé letecké spoločnosti bojujú o prežitie, nízkonákladová Level vyhlásila bankrot. Rakúska vláda na podporu hotelierov znížila dane, fenomén Airbnb musel prepustiť až štvrtinu zamestnancov. Cestovný ruch, prirodzene, prežije, no cestovanie sa zmení. Ako? O tom sme sa rozprávali so známym slovenským cestovateľom Martinom Hanzelom z Tour de Svet.

Najprv doma, potom do sveta

Kam budeme po zrušení opatrení najviac cestovať? „Určite sa zvýši záujem o lokálne cestovanie, minimálne teraz v lete. Z dlhodobého hľadiska si však myslím, že ľudia budú cestovať za hranice aj naďalej. Pretože ak chce niekto more alebo teplo v zimných mesiacoch, na Slovensku ho nenájde,“ myslí si Hanzel. Pravdepodobné tiež je, že začneme viac cestovať osve. Ak zvolíme ako dovolenkový dopravný prostriedok auto, karavan či motorku, veľmi ľahko sa vyhneme zbytočnému kontaktu s ľuďmi. 

Nové destinácie by mohli byť tými najdostupnejšími práve po zemi. Viacero významných ľudí svetového cestovného ruchu vyhlásilo, že cestovanie už nikdy nebude rovnaké. Pravdou je, že sa zmenilo aj po septembri 2001, no pomerne rýchlo sme si zvykli a bezpečnostné opatrenia už nevnímame tak citlivo. Martin Hanzel z Tour de Svet si o návrate cestovania do „normálu“ myslí toto: „V dnešnej dobe a po posledných mesiacoch je otázne, čo sa dá považovať za normál, resp. či sa do neho niekedy vrátime. Za posledné mesiace sa pri cestovaní začalo dbať na hygienu a zdravie ako nikdy predtým. Na druhej strane si myslím, že je to dobré, lebo cestovanie bude bezpečnejšie ako v minulosti.“ Na čo sa teda pripraviť, ak nedokážeme odolať cestovaniu k moru či za cudzími kultúrami?

Zvyknime si na rúško

„Krajiny si dajú pozor, koho pustia cez hranice. Už teraz sa zavádzajú rôzne zdravotné formuláre, ktoré musí pasažier pred letom vyplniť. Takisto viacero leteckých spoločností zaviedlo počas letu povinnosť mať rúško,“ odpovedá Hanzel na otázku, aké najväčšie zmeny v cestovaní nás čakajú. Rúška budú zrejme povinné aj na letiskách, autobusových staniciach, v prístavoch a na všetkých turisticky atraktívnych miestach, kde sa stretávajú masy. 

Skontrolovať, či cestovatelia majú povinne nasadené rúško, sa môže zdať ako nadľudská úloha. V skutočnosti nie je. Pomôžu technológie. Už dnes sú veľké medzinárodné letiská vybavené technológiou biometrie tváre, ktorá dokáže v reálnom čase sledovať každého jedného človeka, ktorý na letisko príde. 

Zdroj: Archív Martina Hanzela

Viac technológií, väčšia bezpečnosť

Rúška nebudú jediným bezpečnostným prvkom. Pripraviť by sme sa mali na dezinfekcie, obmedzený kontakt so zamestnancami či povinné dodržiavanie rozostupov. „Letiská sa tiež budú snažiť, aby nebolo veľa ľudí v malom priestore,“ dodáva Hanzel. Aj tu sa môže zdať, že ide o ťažko realizovateľné nariadenia, no opäť pomôžu technológie a vylepšená organizácia. Už pred pandémiou ste vedeli odletieť z letiska Schwechat do New Yorku bez kontaktu s jediným zamestnancom letiska či pohraničnej polície. Stačilo si doma spraviť check-in, v automatizovanom okienku odovzdať batožinu a pomocou biometrického pasu prejsť cez povinné kontroly. Takýto postup bude v budúcnosti zrejme povinný a podobne na tom budú aj turistické atrakcie. Lístok kúpite vopred na konkrétny čas, čím sa zabráni zhromažďovaniu ľudí. 

Airbnb sa nezmení

Ubytovanie je v cestovnom ruchu samostatnou kategóriou, v ktorej, prirodzene, môžeme očakávať nárast cien. Paradoxne, prevádzkovatelia ubytovania v Slovákmi obľúbenom Chorvátsku nezvyšujú ceny. Skôr ich motivačne znižujú, aby prilákali čo najviac turistov... Airbnb, ako celosvetová ubytovacia platforma, podľa Hanzela tiež nebude zvyšovať ceny ani pri povinnom dezinfikovaní či častejšom upratovaní. „Náklady na upratovanie boli v cene aj doteraz, na druhej strane, aj záujem o Airbnb alebo ubytovanie celkovo je nižší, takže ceny sú aktuálne skôr nižšie,“ hovorí slovenský cestovateľ. Aj pri takomto optimistickom pohľade je na mieste počítať s tým, že cestovanie sa vám môže neplánovane predražiť. Pre takéto prípady je určite užitočné mať v zálohe kreditnú kartu. Okrem finančnej rezervy s ňou môžete získať aj zľavy. 

Rozlúčime sa s luxusom?

V najviac postihnutých krajinách sveta už dnes hotelové ubytovanie vyzerá úplne inak ako pred pár mesiacmi. Hotely sa snažia minimalizovať kontakt zamestnancov s hosťami. Dostať elektronický kľúč od izby priamo do smartfónu a vynechať návštevu recepcie je už bežnou praxou. Opatrenia tiež menia štandardy luxusu. 

Posteľ bohatá na vankúše dnes ponúka len to najnevyhnutnejšie, minibary boli označené za šíriteľov vírusov, takže im zvoní umieračik, obľúbené kontinentálne raňajky sa menia na výber z jedálneho lístka alebo krabičkové jedlo. Pomerne katastrofický scenár umocňuje aj snaha hotelov o maximálne izolovanie jednotlivých hostí. Zatvárajú sa bary, spoločenské či kongresové miestnosti. Dokonca v snahe o zvýšenie prevencie dnes hotely nechávajú triediť bielizeň samotných hostí. Nebuďte prekvapení, keď sa vo vašej hotelovej izbe objavia tri vrecia. Jedno na obliečky, druhé na uteráky a tretie na šaty. Znie to šialene, ale aj toto je dnes už praxou hotelov. 

S takýmto množstvom opatrení by ani najväčší optimista zrejme neočakával, že ceny ubytovania v hoteloch neporastú. A s nimi aj prípadné storno poplatky. Preto je dobré vyberať cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj refundáciu pri zrušenej rezervácii. 

Nezabudnite na poistenie

Dôraz na zdravie však musia klásť najmä cestovatelia. Okrem dodržiavania a rešpektovania bezpečnostných opatrení je na mieste zabezpečiť sa aj vlastnou iniciatívou. 

Myslieť na cestovné poistenie bude ešte dôležitejšie. Aby ste zbytočne neprišli o svoje peniaze, hľadajte poistenie, ktoré vám dokáže pokryť aj storno poplatky letenky či ubytovania. Niektoré poistenia tiež kryjú liečebné náklady spojené s pandemickým ochorením, repatriáciu či storno poplatky spojené s epidémiu alebo pandémiou. Avšak len v prípade, že ste dodržali všetky odporúčania a pravidlá a necestovali do neodporúčaných krajín. Takéto celoročné cestovné poistenie je dostupné k platobným kartám.

Čakajú nás zmeny, ktoré však niečo stoja. S najväčšou pravdepodobnosťou ešte pár rokov potrvá, kým ľudia naberú odvahu opäť cestovať. Čaká nás teda zvyšovanie cien? „Všetci predpovedali nárast cien, no ten sa zatiaľ nedeje. Dokonca letné letenky po Európe sú lacnejšie ako minulý rok. Letecké spoločnosti sú aktuálne vo fáze, že majú málo pasažierov, takže ich motivujú nízkymi cenami,“ vysvetľuje Martin Hanzel. 

Cestovanie sa teda v dôsledku koronakrízy zmení. Pre niekoho drasticky, pre iného menej. Pozitívnym prínosom je určite zvýšenie bezpečnosti a hygieny či hľadanie nových destinácií a spôsobov cestovania. Zásadného zvyšovania cien sa zrejme báť nemusíme. Najväčšou zmenou bude pravdepodobne nutnosť zvyknúť si na niektoré novinky, ako sú technológie, podrobnejšie plánovanie či menej kontaktu s ľuďmi. 

Juraj Recký

Pokračujte v čítaní