Futurológ George Muir: Budúcnosť nemôžeme predpovedať na základe minulosti

Futurológ George Muir je výborným spíkrom a vystupuje na konferenciách po celom svete. Venuje sa najmä budúcnosti práce a pracovísk, ale aj praktickým dopadom digitálnej revolúcie na podnikanie vrátane etických otázok v súvislosti s umelou inteligenciou. Na prednáške pre Slovenskú sporiteľňu sa venoval aj budúcnosti bankovníctva. Pri tejto príležitosti sme ho vyspovedali.

V rozhovore sa dozviete:

  • či má budúcnosť dopad na rozdiely v životnej úrovni,
  • ako sa zmení hotovosť,
  • o negatívnom vplyve klimatickej zmeny,
  • aké úlohy za nás prevezme umelá inteligencia,
  • a ako budú vyzerať banky budúcnosti.

George Muir

George Muir pochádza zo Škótska, no väčšinu života strávil vo Švédsku. V lete 2017 sa pripojil k americkej softvérovej spoločnosti LiveTiles na pozícii futurológa a venuje sa poradenstvu. Predtým strávil viac ako 25 rokov vo švédskom nábytkárskom gigante IKEA. Vystriedal pri tom pozície v oblastiach rozvoja podnikania, ľudských zdrojov, obchodných procesov a tvorby digitálneho pracoviska budúcnosti. Ako hlavný architekt a vedúci projektu digitalizácie IKEA sa v roku 2001 významne pričinil k procesu prechodu zo starej IT platformy používanej v maloobchode na vlastnú natívnu platformou IKEA. Má za sebou pestrú kariéru v technologickom rozvoji a špecializuje sa na systematické skúmanie budúcnosti a tvorbu predpovedí o možnostiach, ktoré prinesie, či už ide o tvorbu pracovných miest, podnikanie alebo technológie. Vo svojej knihe The Future of Work predpovedá vzostup piatej priemyselnej revolúcie a objasňuje obrovský vplyv, ktorý bude mať umelá inteligencia a robotika na ľudí a spoločnosť.

Myslíte si, že sa rozdiely medzi životnou úrovňou ľudí a regionálne ekonomické rozdiely v budúcnosti ešte zväčšia alebo, naopak, zmenšia?

Nedá sa to jasne povedať, je tu viacero možností. Ja najčastejšie rozprávam o tom, že jedlo bude zadarmo. V budúcnosti si ho budeme vedieť vytlačiť prostredníctvom DNA štruktúr a nebude nás to nič stáť. To určite zníži rozdiel medzi bohatými a chudobnými.

Veľkú rolu v tom však bude zohrávať aj politika. Tá môže spraviť majetok dôležitejším. Čo môže vyústiť buď do vojny, alebo veľkej celosvetovej krízy.

Pravdepodobnosť vojny sa za posledných 5 rokov zvýšila. A to bude mať tiež vplyv na rozdiely medzi bohatými a chudobnými, pretože ľudia vymiznú.

Vravíte, že budeme mať technológiu na „tlač” jedla. Kto ju bude vlastniť a spravovať? Môže byť síce dostupná, ale nemusí byť dostupná pre všetkých.

Táto technológia bude dostupná pre väčšinu. Ale vzhľadom na to, že sa spoločnosť začína meniť, myslím si, že krajiny tretieho a štvrtého sveta sa k tejto technológii dostanú skôr než ostatní.

„Vďaka technológiám budeme schopní rýchlejšie vyprodukovať jedlo pre ľudí, ktorí to potrebujú.”

Ako bude vyzerať budúcnosť bankových služieb?

Banky budúcnosti budú viac zamerané na poradenstvo a bezpečnosť. Zákazníci nebudú chodiť do banky vykonávať transakcie, ale budú si chodiť po rady. Zamestnanci banky sa budú deliť na dve skupiny. Prvá bude zameraná na starostlivosť o zákazníka. Druhá skupina budú finanční odborníci, ktorí budú pomáhať firmám a zákazníkom manažovať ich financie a porozumieť im, radiť im ohľadom bezpečnosti a kryptomien. Banka budúcnosti pozná svojho zákazníka, vie kto je, čím sa živí a vie predpovedať jeho ďalšie kroky.

„Banky musia zmeniť svoju podstatu a prístup. Musia sa viac otvoriť ľuďom a zamerať sa na otázku, ako pomôcť svojim zákazníkom.”

Budú v budúcnosti existovať peniaze tak, ako ich poznáme dnes?

Do roku 2030 budeme fungovať bezhotovostne. Miesto peňazí budeme používať virtuálne peniaze, kryptomeny a blockchain. Niekde táto zmena už prebieha, napríklad škandinávske krajiny budú prvé na svete, ktoré budú fungovať bezhotovostne. A inde tieto zmeny prídu postupne. Dopad na to má aj výmena generácií. Spoločne so staršou generáciou bude na ústupe aj hotovosť.

Ako umelá technológia ovplyvní našu prácu?

Ak si neuvedomíme efekt a silu robotiky a umelej inteligencie v našej spoločnosti a životoch, jednoznačne nás zvalcuje. Moja predpoveď je, že do roku 2022 bude polovica našej práce vykonávaná prostredníctvom umelej inteligencie, ktorá stihne týždeň našej práce spraviť za jeden deň. Ale čo to znamená pre nás? My ľudia vôbec nevieme manažovať svoj voľný čas. Umelá inteligencia nám vlastne poskytne omnoho viac voľného času, ktorý môžeme investovať do iných osobných vecí a to je to najlepšie, čo môžeme získať.

„Nová industriálna revolúcia nám prinesie to, že sa budeme môcť chodiť prechádzať, rozmýšľať, oddychovať, čítať si a mať čas na seba.”

Odkiaľ taký futurológ čerpá informácie?

Skúmam a pozorujem ľudí. Sledujem ich reakcie a správanie. Keď robím pohovory s ľuďmi, opýtam sa ich otázku, ani nie kvôli odpovedi, ale zaujíma ma to, ako reagujú a aké majú myšlienkové pochody. Inšpiráciou môže byť hocičo – knihy, filmy, podcast alebo ma počas krátkeho rozhovoru s niekým niečo zasiahne a poviem si, že toto je zaujímavé. Ja napríklad sledujem YouTube v taliančine, hoci neviem po taliansky. (smiech) Pozerám to kvôli tomu, že ma zaujíma správanie iných, ako rozprávajú a rozmýšľajú. Proste sa pozerám na veci inak.

Pokračujte v čítaní