Kto príde po Petrovi Saganovi? Rozhovor s jeho mládežníckym trénerom Petrom Zánickým

Peter Sagan svojimi výkonmi nielen zviditeľnil Slovensko, ale podarilo sa mu motivovať vysadnúť na bicykel aj mnohých mladých i dospelých. Ako ambasádor od počiatku podporuje aj Detskú tour Petra Sagana pre mladé cyklotalenty, ktorej hlavným partnerom je Slovenská sporiteľňa. Rozprávali sme sa s šéfom tohto podujatia a Saganovým mládežníckym trénerom Petrom Zánickým.

V rozhovore sa dozviete:

  • ako Peter Sagan motivuje mladých cyklistov šliapnuť do pedálov,
  • prečo je detské odrážadlo malou hrozbou pre bicykel,
  • aký zmysel majú iné športy v cyklotréningoch,
  • a aké nádejné talenty dobiehajú Petra Sagana.

Peter Sagan, podľa vašich slov, vyhnal všetky vekové kategórie na bicykel. Kde sa vzala myšlienka zorganizovať akciu Detská tour pod jeho menom?

V minulosti som organizoval národnú cyklistickú súťaž Antona Tkáča, olympijského víťaza v dráhovej cyklistike. Neskôr ma oslovili dvaja cyklistickí nadšenci, či by som nepokračoval v podobnej súťaži. Obaja pracovali pre Slovenskú sporiteľňu. Chceli sme však, aby podujatie bolo určené predovšetkým pre deti a naším vzorom bola samotná veľká Tour de France (smiech).

V minulosti som bol mládežníckym trénerom Petra Sagana, a tak som ho oslovil, či by sa chcel stať patrónom súťaže. Peťo bez váhania súhlasil. Takto sa zrodilo naše podujatie. Od začiatku sme sa však chceli odlišovať od ostatných cyklistických súťaží. Detská tour Petra Sagana je celodenné športovo-kultúrne podujatie. Chodia sem celé rodiny - a presne o to nám ide.

Peter Zánický

Bývalý učiteľ a nadšený cyklista, dnes športový tréner a pedagóg, ktorý bol prvým mládežníckym trénerom Petra Sagana. Vyštudoval telesnú výchovu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vedie cykloklub Cyklistická tour a je riaditeľom podujatia Detská tour Petra Sagana.

Foto: archív Petra Zánického

Podľa čoho vyberáte lokality pre Detskú tour?

Samotní zástupcovia miest a obcí sa nám ozývajú, že majú záujem, aby naša Detská tour prišla do ich mesta alebo obce, pričom nás oslovujú aj cyklistické kluby a nadšenci. Keď nás nápad zaujme, následne vycestujeme do lokality a pozrieme sa, či sa tam nachádza dostatočná infraštruktúra a možnosti na usporiadanie nášho podujatia.

Cieľom našej tour je aj spoznávanie Slovenska. Preto dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj rôznorodosť regiónov, keďže chceme obsiahnuť naozaj celé Slovensko. To je aj dôvodom, prečo často meníme lokality.

Foto: Facebook Detská tour Petra Sagana

Ľudia si kupujú dresy Peťovho klubu, Tour de France sa začala vysielať v televízii v priamom prenose. Ako motivuje Peter Sagan mladých, aby začali „bajkovať”?

Zažil som dobu, keď cyklistika na Slovensku bola úplne neznáma. Dávnejšie v Žiline som sám poznal prakticky všetkých, ktorí hoci len sem-tam jazdili na bicykli. Boli sme taká malá skupina nadšencov.

„Dnes je situácia úplne iná. Jazdia mladí, starí, v mestách, na dedinách. Je to naozaj úžasné. Peter svojimi výsledkami a svojím šoumenstvom naozaj motivuje deti a mladých k športovaniu.”

Je to vidieť aj na tom, že sa do cyklistických oddielov hlási podstatne viac detí ako kedysi. Je mi jasné, že tento fenomén nie je trvalý a úzko súvisí s Peťovou aktuálnou popularitou a, samozrejme, aj so súvisiacim záujmom médií o neho a jeho úspechy. Každopádne, platí, že nielen športovej a hobby cyklistike, ale aj cyklokultúre vo všeobecnosti dnes konečne praje viac doba aj u nás.

Detská tour Petra Sagana

Detská tour Petra Sagana je celodenná cyklistická akcia pre deti a rodičov, ktorá putuje po slovenských mestách. Na preteky sa môžu prihlásiť všetky deti vo veku od 3 do 14 rokov na bicykli alebo odrážadle. Detskí účastníci sú rozdelení podľa veku na cyklistickom okruhu, ktorý je bezpečný a nenáročný.

Rastie aj spoločenský dopyt po nových cyklotrasách a lepších podmienkach pre cyklistov. Čoraz viac ľudí v mestách začína chápať, že je z praktických dôvodov lepšie šliapať do pedálov a hýbať sa, ako sedieť za volantom a trčať v zápche. Každodenné bicyklovanie do školy či do práce zároveň prospieva nášmu zdraviu, aj keď nejde o vrcholový šport (smiech).

Ako vnímate aktuálne podmienky cyklistiky na Slovensku?

V minulosti bola, paradoxne, situácia pre cestnú cyklistiku lepšia, keďže na cestách bolo omnoho menej áut. Našťastie, časom prišla aj horská cyklistika a situácia je taká, že rodičia so svojimi deťmi začínajú radšej práve v teréne. Až neskôr, keď sú staršie, prechádzajú na cestnú cyklistiku a myslím si, že je to tak správne. Pokrok vidím aj v tom, že úspešné firmy chcú častokrát športu a tiež cyklistike pre mladých pomôcť.


„Naše partnerstvo s Detskou tour Petra Sagana pod vedením Petra Zánického trvá už od roku 2013. Tour rok čo rok príjemnou atmosférou motivuje množstvo detí a celé rodiny, aby sa šport stal trvalou súčasťou ich životov. Preteky, navyše, postupne vychovávajú nové mladé talenty. Z jej radov vzišiel napríklad reprezentant v horskej cyklistike Marek Trnka z Malaciek, ktorý sa zúčastnil mnohých európskych aj svetových pretekov.”

Dáša Juríková, riaditeľka stratégie a rozvoja značky Slovenskej sporiteľne

Aký prístup k tréningu mal Peter Sagan, ktorým by sa mohli inšpirovať mladí nádejní cyklisti?

Peťo sa vždy pýtal: „Prečo?” Keď vedel, aký význam má daný tréning, odmakal si ho na 100 %. Musím však povedať, že najväčším ťahúňom bol jeho starší brat Juraj. Juro bol cieľavedomý a veľakrát na tréning vyrazil aj za zlého a daždivého počasia. Peťo to nemohol nechať tak, na ulici rýchlo dobiehal brata.

Športovcov podporujú významné značky. Ako je to so získavaním partnerov a sponzorov, či už pre nádejných profesionálov, ale aj pre podujatia?

Peter Sagan je značkou v celosvetovom meradle. Slovenskému športu, a nielen cyklistike, otvára dvere. Takže aj pre nás nastalo priaznivejšie obdobie. V minulosti sa nám totiž bežne nestávalo, že by sa firmy či iní partneri sami ozvali, že chcú podporiť športové podujatie.

Na druhej strane partneri očakávajú, že poskytnuté financie padnú na úrodnú pôdu. Preto sa snažíme, aby Detská tour Petra Sagana dosahovala takú úroveň, akú reprezentuje aj Peter svojimi výkonmi na bicykli.

„Keď budem veľký, chcem byť ako Peter Sagan,” hovoria deti. V akom veku je ideálne začať s cyklistikou?

Poviem pravdu, že aj samotná „Sagan mánia” má svoje úskalia. Rodičia dávajú svoje deti na cyklistiku v skorom veku. Tešíme sa z toho, ale na druhej strane, ak sa dieťa už v rannom veku venuje len jednostrannej záťaži, nie je to v jeho prospech.

„Rodičom odporúčam, aby napríklad 6-ročné dieťa bicyklovalo, ale vyskúšalo aj ostatné športy, rozvinulo iné športové záujmy. Boom malých cyklistov je obrovský, ale nič netreba unáhliť.”

Foto: Facebook Detská tour Petra Sagana

Vieme, že deti rýchlo rastú. Ako často potrebujú mladé talenty meniť bicykel?

V prvom rade to nie je len o bicykli. Deti sa musia naučiť sebadisciplíne, pravidlám. Veľakrát vidím 9-ročné deti na 29-palcových bicykloch. Samozrejme, bicykel s väčšími kolesami je rýchlejší, ale s menšími kolesami sa deti skôr naučia obratnosti. Snažíme sa preto rodičov a deti učiť, že víťazstvá v mladom veku nie sú to najdôležitejšie.

Aký máte názor na to, že sa deťom na bicykle kupujú pomocné kolieska?

Je to individuálne. Niektoré deti začínajú na odrážadle, niektoré na bicykloch s pomocnými kolieskami a niektoré rovno na bicykli bez pomocných koliesok. Odrážadlá sú naozaj populárne. Deti vďaka nim veľmi rýchlo získajú potrebnú rovnováhu, no niekedy je potom prechod na detský bicykel veľmi ťažký.

Prečo je prechod z odrážadla na bicykel ťažký?

Deti si na pohyb na odrážadle rýchlo zvyknú a potom im príde neprirodzené šliapať do pedálov. Rodičov potom častokrát presviedčajú, že odrážadlo bolo zaujímavejšie (smiech).

Šport si vyžaduje aj niekoľkofázové tréningy za deň. Ako vyzerá taký tréning mladého cyklistu?

Ako som spomínal, v mladom veku je dôležitá všestrannosť. Neapelujeme na to, aby cyklista trénoval na bicykli každý deň. Dôležité sú aj doplnkové športy. Až neskôr, keď talentovaný športovec dozrieva, prechádzame na viacfázové tréningy.

„Na Slovensku máme v cyklistike nádejných žiakov a kadetov, ale v kategóriách juniorov či dospelých športovci výkonnostne stagnujú. Preto je veľmi dôležité nič neunáhliť.”

Foto: Jarmila Uhlíková

Vnímate dnes nejaký talent, ktorý má šancu byť lepší ako Peter Sagan?

Taký zjav, ako je Peter, sa ťažko hľadá nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Máme zopár talentovaných cyklistov a pokiaľ to dotiahnu do profesionálnej cyklistiky, budem veľmi rád. Úspechy Petra Sagana nám však budú dlho vzdialené. Taká je realita v tvrdej konkurencii svetových cyklistov. Cyklistika totiž v mnohých krajinách patrí k najpopulárnejším športom.

Čo sa týka svetovej cyklistiky, ohromným talentom je napríklad Mathieu Van der Poel, holandský cyklista, ktorý prešiel z cyklokrosu do cestnej cyklistiky a urobil to naozaj ukážkovo. Veľakrát ho porovnávajú práve s naším Petrom.

A na Slovensku?

Na Slovensku to môže byť Matúš Štoček, ktorý pochádza tiež od Žiliny a je podobný typ ako Peter. Už ako 19-ročný sa dostal do talianskeho tímu a verím, že sa postupne presadí aj v najvyššej svetovej cyklistike.

V súčasnosti sa do popredia dostávajú elektrizované formy dopravy na bicykloch či kolobežkách, ktoré sú obľúbené aj u detí. Ako to vnímate?

Dnes sa v cykloobchodoch predáva viac elektrobicyklov než tých klasických. Je to dobrá alternatíva pre seniorov v rámci rekonvalescencie alebo keď popri trénovaní chce cyklista či cyklistka zobrať na bicykel aj partnera či partnerku. V inom prípade mi to príde celkom zvláštne.

Ako ste sa dostali k cyklistike?

Keď som bol malý, odoberal som časopis Štadión a vystrihoval som si z neho belgického cyklistu Eddy Merckxa. Bol pre mňa veľkým vzorom. Práve kvôli nemu som sa dal na cyklistiku.

„Spomínam si na moment, keď si môj zverenec Peter Sagan podával ruku na Tour De France práve s týmto belgickým velikánom, mojím idolom z detstva. Bol to veľmi zvláštny pocit.”

Samotnú pretekársku cyklistiku som zavesil na klinec veľmi skoro, už ako 21-ročný. V Žiline totiž mužská cyklistika nebola a bolo náročné cestovať na preteky sám, väčšinou vlakom (smiech).

Foto: archív Petra Zánického

A tak ste sa rozhodli byť trénerom?

Po skončení kariéry som rozmýšľal, čo ďalej. Cyklistika ma stále bavila, a tak som sa rozhodol urobiť si trénerskú licenciu. A začal som sa venovať deťom.

Dnes som hrdý, že sme v našom klube mali medailistov z horskej cyklistiky - Mariána Masného a Petra Levčíka. Až neskôr sa do klubu prihlásil najskôr Juraj Sagan a potom aj Peťo, ktorý dovtedy skúšal futbal. Na sústredeniach som však videl, že Peter by bol mizerný futbalista (smiech). Vybral si správny šport.

Kde sa vidíte v budúcnosti ako človek aj ako cyklistický tréner so svojím klubom?

Verím, že Detská tour Petra Sagana má veľmi dlhú budúcnosť. Ako tréner tiež verím, že deti budú mať o cyklistiku stále záujem a o nové talenty nebude núdza.

Na našej súťaži máme dva slogany: „Bicyklovať je zábava a prináša radosť.” Ďalší znie: „Rastie vám doma nový šampión? Prihláste ho na Detskú tour Petra Sagana.” Možno raz na súťaži naozaj objavíme nového šampióna Peťovho formátu. Verím tomu (úsmev).

Fakty a čísla o Detskej tour Petra Sagana

Majstrovstvá sveta v cyklistike 2019: Yorkshire, UK

Peter Zánický je, pochopiteľne, jedným z najväčších fanúšikov Petra Sagana. Spolu s ním sme netrpezlivo sledovali aj Majstrovstvá sveta v cyklistike, ktoré sa tento rok konali 22. až 29. septembra 2019 v anglickom regióne Yorkshire.

Išlo o jeden z najnáročnejších pretekov, ktoré Peter v poslednej dobe absolvoval. Organizátori do poslednej chvíle zvažovali, či sa preteky kvôli nepriazni počasia vôbec uskutočnia. V silnom daždi, chlade a vetre sa celkovým víťazom nečakane stal Mads Pedersen z Dánska. Peter Sagan skončil napokon piaty s odstupom 43 sekúnd za víťazným Dánom. Pozrite si naše video priamo z dejiska majstrovstiev sveta...

Pokračujte v čítaní