Máme na to postaviť sa klimatickej kríze? Zistite, ako môže prispieť každý

Tornáda na Zemplíne, lyžiarske strediská bez snehu, vysoké ceny potravín pre extrémne počasie. To sú možné dôsledky klimatickej krízy, ktorú aktuálne riešime. Pandémia COVID-19 ukázala, že ako ľudstvo sa pri riešení globálnych problémov dokážeme spojiť. Otázkou teda je, ako sa postavíme k závažným zmenám životného prostredia, ktoré sa začínajú prejavovať aj na Slovensku.

Čo sa vo videu dozviete:

  • Prečo dnes hovoríme o klimatickej kríze a ako zasahuje Slovensko.
  • Čo si o zmene klímy myslia odborníci Martin Hojsík a Josef Šíma.
  • Čo môžem urobiť, aby som pomohol pri záchrane planéty.

Environmentalista a europoslanec Martin Hojsík vo videu varuje, že prídu ešte extrémnejšie suchá a častejšie lesné požiare, druhým extrémom budú návalové zrážky, často spojené s povodňami. To zasiahne aj ekonomiku, hlavne poľnohospodárstvo. Zhorší sa aj život v mestách.

Prispieť k záchrane planéty a ľudstva však môže každý z nás. Vo videu sa dozviete jednoduché rady, ako môžete zabezpečiť dobrý život aj pre svoje vnúčatá. Menej mäsa, namiesto auta radšej bicykel, rozumné nákupy oblečenia, to je len zopár nápadov, ktoré majú okamžitý účinok. K téme sa vyjadril aj ekonóm Josef Šíma, ktorý vysvetľuje, že niektoré riešenia sa síce javia ako ekologické, môže to byť však aj naopak.

Ak chceme zastaviť klimatickú krízu, musíme dôsledne zvažovať, kam idú naše peniaze. Uložíme si úspory do bánk, ktoré investujú do uhoľných elektrární? Alebo, naopak, uprednostníme také, ktoré financujú zelené energie? Zmena je aj v našich rukách.

Pokračujte v čítaní