Najväčší prieskum o slobode a peniazoch medzi mladými ľuďmi: Čo je pre nich sloboda a ako sa pozerajú na udalosti Nežnej revolúcie?

Čo pre mladých ľudí znamená sloboda? Čo vedia o Nežnej revolúcii a živote pred rokom 1989? A ako vnímajú súvis medzi slobodou a peniazmi? Z prieskumu, ktorý sme pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravili, vyšlo viacero pozoruhodných faktov.

Kto boli respondenti?

Respondenti boli mladí ľudia patriaci medzi tzv. mileniálov a generáciu Z. Ako milenáli sú označovaní ľudia narodení medzi rokmi 1981 a 1995. Generácia Z označuje ľudí narodených od roku 1995 až po prvé roky od roku 2000.

Sloboda priniesla nekonečno možností

Mladí ľudia považujú slobodu za mimoriadne dôležitú hodnotu. Sú presvedčení, že na ňu majú právo a je pre nich kľúčová. Najdôležitejšou dimenziou slobody je pre nich možnosť byť sám sebou a rozhodovať o sebe a svojom živote. 

Sloboda je pre nich synonymom toho, že môžu nakladať s časom podľa seba, voľne cestovať, žiť v demokracii a mať právo voliť či možnosť vybrať si životného partnera. Sloboda však pre nich znamená aj to, že sa môžu obliekať, ako chcú, vybrať si vlastné vierovyznanie, nemusia sa báť vybočovať či môžu rozhodovať o odbore štúdia samostatne. Spoločenskú slobodu vnímajú ako samozrejmú a často si ju ani neuvedomujú.

Rovnako samozrejme berú aj Nežnú revolúciu a sú radi, že k nej prišlo skôr, ako sa narodili. Uvedomujú si jej dôsledky a vnímajú ich pozitívne, ale hlbšie pochopenie jej podstaty im chýba.

Byť finančne závislý od rodičov sa už nenosí

Mladí ľudia majú peniaze radi. Sú pre nich dôležitou súčasťou života a uvedomujú si, že bez nich sa žiť nedá. Do veľkej miery totiž práve vďaka peniazom prežívajú taký život, aký chcú a užívajú si slobodu. Taktiež sa stotožňujú s tým, že musia niečo urobiť pre to, aby si život mohli užívať intenzívnejšie a mali sa naozaj dobre. Majú jasno hlavne v tom, že chcú byť finančne nezávislí a sú pre to ochotní aj niečo urobiť.

Uznávajú, že peniaze súvisia so zažívaním slobody a pocitmi šťastia, ale nemyslia si, že ich podmieňujú. Sloboda aj materiálny dostatok (až nadbytok) sú pre nich samozrejmosťou.

V bežnom živote im málokedy napadne, že by to mohlo byť aj inak. Pri predstave, že by o osobnú slobodu prišli, peniaze rýchlo strácali na význame. Mnohí si veľmi dobre uvedomujú, že veľa vecí, ktoré robia človeka slobodným a šťastným, sa nedajú získať za peniaze.

Ako veľmi si slobodný či slobodná ty? Sprav si test na www.najslobodnejsi.sk a zisti to!

Pokračujte v čítaní