Vianočný Hlavný trh v Bratislave po prvýkrát v znamení ekológie, bezhotovostných platieb aj charity

Navštívili ste tento rok bratislavské vianočné trhy na Hlavnom námestí? Ak áno, možno ste si všimli, že vianočné trhy roku 2019 boli v znamení zero waste, nových technológií aj dobročinnosti.

V tomto článku sa dozviete:

  • čím tento rok prekvapil bratislavský Vianočný hlavný trh,
  • akými spôsobmi ste mohli zaplatiť za cigánsku a varené vínko,
  • kam poputoval výťažok z každej platby.

Vianočný hlavný trh bol ekologický a inovatívny

Zabudnite na jednorazové plastové tégliky ako od zubára a klasické papierové tácky. Tento rok ste na bratislavských vianočných trhoch dostali výlučne vratné poháre a kompostovateľný riad, čím sa znížilo množstvo komunálneho odpadu.

Zdroj: visitbratislava.com

Bratislavské vianočné trhy tiež povedali áno technológiám. Konečne ste vianočný punč či lokšu s pečienkou mohli zaplatiť aj kartou! Platiť sa dalo bezkontaktne, mobilom či dokonca hodinkami. Bezhotovostné platby zabezpečovala Slovenská sporiteľňa a Global Payments. Zaplatiť ste mohli všetkými bežnými platobnými kartami, mobilom či smart hodinkami.

Vianočný hlavný trh bol charitatívny

Zdroj: visitbratislava.com

Novinkou bola tiež inovatívna služba Good Pay, vďaka ktorej ste pomohli rodinám v ohrození. Za každú platbu v označených stánkoch dostalo OZ Návrat 1 cent. Slovenská sporiteľňa, navyše, venuje dar vo výške minimálne 10-tisíc eur v závislosti od počtu platieb. Čím viac platieb sa spraví, tým vyššia suma poputuje aj od Slovenskej sporiteľne.

OZ Návrat

Pomáha rodinám či osamelým rodičom s deťmi, ktorí majú problém s bývaním. Často bývajú v nevyhovujúcich podmienkach, prípadne im hrozí život na ulici.


„Naše občianske združenie použije vyzbieranú sumu na stabilizovanie domova pre rodiny s deťmi formou podpory bývania. Rodinám budeme takto môcť pomôcť s nájmom, energiami, zariadením či prípadnou rekonštrukciou bývania. Rodina zapojená do projektu bude, navyše, sprevádzaná odborníkmi z OZ Návrat a dostane potrebnú sociálnu a psychologickú pomoc, aby sa predišlo vážnemu strádaniu detí v týchto rodinách.“

Anna Kratochvílová, komunikácia s verejnosťou a fundraising, OZ Návrat

Vianočný hlavný trh bol zážitkový

Na Hlavnom námestí čakali na návštevníkov stánky s jedlom a nápojmi, na Františkánskom námestí zase pookriali vďaka kultúrnemu programu. O dobrú náladu sa postarali rôzni dídžeji, ale aj žiaci mestských základných umeleckých škôl s tanečnými a speváckymi vystúpeniami. Zažiť ste však mohli aj piatkové koncerty kapiel. Pre najmenších boli počas víkendov pripravené divadelné predstavenia, vianočné čítania či drevený kolotoč.

Okrem koncertov a vystúpení na vás na Hlavnom námestí čakala aj vianočná videoprojekcia, ktorú pripravila Slovenská sporiteľňa. Pozrite si na videu, ako vyzerala atmosféra trhov na Hlavnom a Františkánskom námestí:

Rozprávková interaktívna videoprojekcia od Slovenskej sporiteľne v rámci vianočných Hlavných trhov.

Pokračujte v čítaní