Adam Ďurica: V čase krízy vidím pohár radšej poloplný ako poloprázdny

Nedávno sa mu narodil druhý syn a vydal nový singel Vlci, ktorý, ako on sám hovorí, otvára novú kapitolu jeho života. O tom, ako sa mu v čase karantény tvorí, čo pre neho znamená jeho rodina a prečo sa už nevie dočkať živého hrania pre svojich fanúšikov, sme sa rozprávali s úspešným hudobníkom Adamom Ďuricom.

Len pár dní dozadu ste sa stali dvojnásobným otcom. Aký je to pocit?

Úplne úžasný! Vnímam to ako obrovský dar. O to viac, že sa Benjamínko narodil v čase prísnych opatrení proti koronavírusu, kvôli ktorým som ani nemohol byť pri pôrode, čo mi je veľmi ľúto. Ale moja manželka to zvládla excelentne!

V jednom rozhovore ste spomínali, že skladba Vlci otvára novú kapitolu vo vašom živote. Súvisí to aj s tým, že sa vám rozrástla rodina?

Súvisí to úplne so všetkým, čo sa v mojom živote v tom čase dialo. Príchod nového člena rodiny je určite novou životnou etapou, a tak nejak som všetky tie pocity začal vkladať aj do novej hudby. Mal som pocit, akoby hudba vznikala priamo vo mne a ja ju len jednoducho musím dostať von.

Pieseň má úplne iný zvuk a energiu ako vaša doterajšia tvorba. Čo vás inšpirovalo?

Inšpiroval som sa textom od Adriany Pusztovej, ktorý ma hneď vtiahol svojou atmosférou. Už pri čítaní som si predstavoval, ako by mohla nahrávka znieť. S výsledkom som veľmi spokojný a rád by som poďakoval za spoluprácu aj Lacovi Rychtárikovi, ktorý je teraz mojím producentom.

Súčasná karanténna situácia stopla všetky hudobné podujatia. Zmena sa dotkla aj vás, keďže ako hudobník ste trávili veľa času koncertovaním a na cestách. Ako ju vnímate?

Je to absolútna zmena v organizovaní môjho času. Bežne som celý rok veľmi rozcestovaný, trávim veľmi veľa času mimo domu. Až pokým neprišla táto zmena, som to považoval za absolútne prirodzené. Myslím si však, že je to veľká skúška pre nás všetkých a úspešní budú tí, ktorí sa dokážu prispôsobiť. Preto proti tomu nebojujem, ale rešpektujem to a robím naplno iné veci. Venujem sa najmä rodine a tvorbe novej hudby. To sú zároveň aj dve veci, ktoré najviac milujem.

Hľadáte nové spôsoby, ako osloviť fanúšikov vzhľadom na súčasnú situáciu? Pripravujete nejaké domáce koncerty alebo iné aktivity, na ktoré sa môžeme tešiť?

Situácia okolo koronavírusu sa stále vyvíja a priznám sa, že v rámci online koncertov mi najviac chýba tá emócia, na ktorej sú koncerty naživo založené. Tá úžasná výmena energie, ktorá je medzi mnou a fanúšikmi, sa nedá s ničím porovnať, a preto som zatiaľ zdržanlivý, čo sa týka online koncertovania. Ale nebojím sa pripojiť, ak to budú moji fanúšikovia naozaj chcieť. Robím však pre nich teraz nové nahrávky. Tie sa dajú robiť v plnej kvalite aj v tomto čase. Spôsob je síce trochu iný, ale dostaneme sa k naozaj stopercentnému výsledku. Samozrejme, vnímam, že ľudia sú viac online a snažím sa byť s nimi v kontakte touto cestou.

Myslíte si, že súčasná situácia ovplyvní hudobný priemysel na Slovensku?

Určite áno. Ak bude táto kríza trvať jeden rok, udejú sa zmeny, ktoré by bez nej trvali 6 až 10 rokov. Ľudia sa so svojimi požiadavkami kompletne presúvajú do online priestoru a ani hudba nie je výnimkou. Koncert ako taký sa teraz uskutočniť nedá, ale po desiatky rokov je to unikátny moment, kedy sa fanúšikovia dostanú veľmi blízko k svojmu obľúbenému interpretovi a to asi nič nenahradí. Skôr si myslím, že po korona kríze bude po koncertoch väčší dopyt a keď budú povolené, ľudia si ich užijú plnými dúškami. Na to sa už veľmi teším.

Ako trávite tieto dni?

Rodinne. Inak to ani nejde, pretože naši synovia si momentálne vyžadujú 100 % pozornosť a aj keď je to niekedy náročné, som vďačný za tento čas. Môžem ho s nimi tráviť naplno. To sa už asi nikdy nevráti. Taktiež je pre nás vzácne v tomto období ísť aspoň dvakrát za deň von, pretože nadýchať sa čerstvého vzduchu je vyslovene pre nás všetkých prospešné a veľmi si to každý deň užívame. Čo týka domácich aktivít, ja trávim takmer všetok čas s naším starším synom, ktorého veľmi bavia písmenká. Stále teda len čítame a píšeme. Už ako 1,5-ročný vie celú abecedu a naozaj ho to baví.

„V rámci online koncertov mi najviac chýba tá emócia, na ktorej sú koncerty naživo založené. Tá úžasná výmena energie, ktorá je medzi mnou a fanúšikmi, sa nedá s ničím porovnať.“

V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou pripravujete kampaň #spolumamenato. Ako vznikla táto spolupráca?

Mnohí ľudia, ktorí poznajú moju tvorbu, majú moje pesničky spojené s pozitívnou energiou. V prípade pesničky Spolu ide o vyslovene motivačný odkaz. A preto si dovolím odľahčene povedať, že spolupráca vznikla v momente vzniku pôvodnej verzie tejto skladby. Aj keď vtedy ešte nikto netušil, že príde korona kríza a že jej odkaz bude mať oveľa väčšiu silu. No v týchto časoch je jej text vysoko aktuálny. Slovenská sporiteľňa si moju skladbu vybrala do kampane a požiadala ma o exkluzívne prearanžovanie na tento účel. Keďže Sporka dáva dlhodobo najavo, že im na ľuďoch záleží, som rád, že moja hudba môže byť pri tom.

Videoklip k tejto piesni vzniká veľmi zaujímavo – môže sa v ňom ocitnúť každý. Stačí, ak sa ľudia natočia, ako žijú počas týchto dní. Ako vnímate tento koncept?

Podporujem takéto koncepty, sám som ich v minulosti využil. Je to skvelá príležitosť, ako zapojiť fanúšikov do novej aktivity a dať im najavo, že nám na nich záleží. Môžeme spolu vytvoriť niečo zaujímavé a kreatívne. A v tomto prípade aj autentické.

#spolumamenato Slovensko

Natočte sa, ako trávite tieto dni a staňte sa súčasťou najväčšieho spoločného klipu pre Slovensko, ktorého slávnostnú premiéru uvidíte už 1. júla. Viac informácií, ako na to, nájdete tu.

Môžeme od vás očakávať viac audiovizuálnych experimentov v podobnom duchu?

Prečo nie? Mne sa toto spojenie veľmi páči a ak mi to bude dávať zmysel aj pri inom projekte, pôjdem do toho opäť veľmi rád. Mnohé aktivity boli pozastavené, ale kreativita samotná nie, a preto sa aj ja venujem novým veciam.

Čo by ste odporučili našim čitateľom, aby si počas karantény doma pozreli alebo vypočuli?

Je nespočetne veľa dobrej hudby, dobrých filmov a nádherných umeleckých diel. Každý z nás je však iný, a preto by som chcel ľuďom odkázať, aby v týchto zložitých časoch nikdy nezabudli na veci, ktoré majú najradšej a tie robili čo najviac. Som zástanca toho, že je lepšie vidieť pohár v tejto situácii poloplný, nie poloprázdny. ;-)

Adam Ďurica

Adam Ďurica je úspešný slovenský interpret a spevák pôvodom z Hlohovca. Do povedomia sa dostal vďaka úspešnej účasti v prvom ročníku speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar, kde sa zaradil do prvej 50-tky. Neskôr oňho prejavilo záujem renomované hudobné vydavateľstvo Universal Music, ktoré v roku 2006 vydalo jeho debutový album Cukor a soľ.

Pokračujte v čítaní