Highlighty našej letnej festivalovej sezóny

Podobne ako pre tisíce ľudí po celom Slovensku, aj pre nás je esenciou leta najmä čas strávený pod holým nebom. Ideálne pri dobrej hudbe a v spoločnosti ľudí, ktorí sú na podobnej vlnovej dĺžke. Pre našu banku je preto letný čas najmä festivalovou sezónou, počas ktorej skúšame nové veci a posúvame vlastné hranice. Boli sme súčasťou štyroch skvelých festivalov, čo z nás okrem iného robí festivalovú banku č. 1. Čo sa nám teda túto sezónu podarilo a čo nás príjemne prekvapilo?

Naším tohtoročným festivalovým mottom bolo spojenie „BEZ zábran” a našou mantrou slovko „BEZ”. Bez čakania. Bez obmedzení. Bez hotovosti. Proste...

Pohoda BEZ starostí

Vrcholom leta je pre nás už tradične najväčší open air festival na Slovensku – Pohoda. Festival okolo tvorivého tímu Miša Kaščáka je už dávno známy aj ďaleko na západ od Viedne a patrí medzi top festivaly aj vo svetovej konkurencii. Pestré zloženie návštevníkov je pre nás zároveň ideálnym priestorom otestovať naše nápady a novinky.

Pre nás preto začala Pohoda tento rok už o 4 dni skôr priamo v pobočkách Slovenskej sporiteľne. Ľudia mali prvýkrát možnosť vymeniť si v predstihu lístok za festivalový náramok a nemuseli tak čakať pri vstupe.

Vyzdvihnutie náramkov v našich pobočkách využilo takmer 9-tisíc ľudí, čo bola skoro tretina zo všetkých návštevníkov.

V Sporka Chill zóne bola najfotogenickejšou 7 metrov vysoká „levitujúca” socha ružovej „BEZtiažovej” ženy od výtvarníka Martina Poruboviča. Tá slúžila aj ako výborný meeting point, ak ste sa s niekým hľadali. Stačilo sa stretnúť „pod ženou”.

Súčasťou priestoru boli aj zatienené oddychové stany so sedením, hojdačkami, plážovými ležadlami, nabíjačkami a eko odpudzovačmi hmyzu. Tí, ktorí mali chuť, si mohli zahrať 360-stupňový ping pong, Twister, fúkací futbal či mega Jengu.

Novinkou na tohtoročnej Pohode bol popri veľkej Sporka Stage aj komornejší Sporka Science & Magic Stage. Počas dňa tam prednášali vedci z rôznych inštitúcií vrátane vedcov zo špičkového európskeho vedeckého pracoviska CERN či popularizátori vedy z Vedátor_sk. Mário Šmýkal tu vo svojej talkshow vyspovedal mnohých inšpiratívnych ľudí. Reč bola nielen o fyzike a vesmíre, ale aj o bdení, spánku či pive.


„Každý rok sa snažíme do festivalového „mixu” pridať nejaký inovatívny formát. Tento rok to bol práve Sporka Science & Magic Stage. Nové technológie menia štýl nášho života a ich „kúzlo” spočíva práve vo vede a inovátorkách či inovátoroch, ktorí jej zasvätili životy. Tento rozmer sme preto chceli na Pohode posilniť. V tejto dobe, keď sa fakty pričasto prehliadajú, je to dôležité.”

Michal Kaščák, zakladateľ a šéf festivalu Pohoda

Do všetkých gastro prevádzok sme bezplatne zabezpečili takmer 200 bezkontaktných platobných terminálov. To bolo až trojnásobne viac než po iné roky. Výsledok? Ľudia prvýkrát zaplatili bezkontaktne viac, ako si vybrali z bankomatov.

Bezhotovostné platby celkovo stúpli na rekordných 70 % oproti 30 % výberov peňazí z bankomatov. Zmena v platobnom správaní je pritom obrovská. Kým vlani zaplatili návštevníci na termináloch obchodníkov 295-tisíc eur, tento rok to bolo až 815-tisíc eur. Aj vďaka tomu zaznamenala Pohoda ďalší rekord – 1,16 milióna minutých eur.

„Nesmierne nás teší, že Pohoda sa stáva aj vďaka nášmu spoločnému úsiliu prvým festivalom na Slovensku, ktorý významne podporuje bezkontaktné platby a tým aj transparentnú ekonomiku.”

Dáša Juríková
riaditeľka stratégie a rozvoja značky Slovenskej sporiteľne

Náš vlaňajší leitmotív „Doba kešu skončila” sa tento rok definitívne potvrdil. Návštevníci Pohody vybrali o 40 % menej hotovosti ako minulý rok.

Kto mal predsa len potrebu vybrať si hotovosť, mohol popri klasických bankomatoch využiť aj jeden, ktorý sme – na radosť všetkých športových duší – prerobili na „behomat”.

Foto: Martina Šimkovičová

Okrem väčšieho počtu platobných terminálov k BEZhotovostnej Pohode výrazne pomohli aj čoraz obľúbenejšie mobilné platby cez Google Pay a Apple Pay, ktoré obe ako jediná z veľkých bánk ponúkame klientom.

Popularita platieb cez telefón bude rásť. Smartfón majú u nás dnes prakticky všetci mladí a aj každý druhý senior. Celkovo sa ich používa až 4,2 milióna.

Večer a v noci sa Sporka Science & Magic Stage menil na hudobný, ale aj kabaretný a burlesque stage s programom pre dospelých.

Veľký Sporka Stage sa po zotmení zase vďaka projekcii menil na kúsok vesmíru.

Návštevníci si mohli tiež vychutnať pohľad na nočný festival a trenčianske letisko aj z 20-metrovej výšky z koša teplovzdušného balóna.

Viva Musica! už nie je len festival, ale samostatné ročné obdobie

Počas celého leta prebiehal už 15. ročník medzinárodného hudobného festivalu klasickej hudby Viva Musica! 395 koncertov najrôznejších virtuóznych živlov robí z podujatia jeden z najväčších letných festivalov u nás.

Foto: Zdenko Hanout

Viva Musica! je výborná v tom, že všetkým opakovane dokazuje, že „klasika” naživo nie je žiadna nuda, naopak!

K vrcholom zvyčajne patria tzv. symphony sessions, ktoré spájajú umelcov z pop biznisu s orchestrom, ale aj nečakané fusion formy prepájajúce hudbu s technológiami.

Foto: Zdenko Hanout

Jeden z eventov festivalu nám však špeciálne prirástol k srdcu. Išlo o jeho záverečný koncert, ktorý bol hudobno-obrazovou poctou prírode od najúspešnejšieho slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša. Ten oslávil tento rok v septembri 60 rokov.

Jeho Symfónia o zemi zobrala divákov v bratislavskej Starej tržnici, ktorá sa dočasne premenila na malú botanickú záhradu, na poetickú cestu okolo sveta. Zaujímavosťou je, že spoluautorom hudby je aj syn Pavla Barabáša – Martin Maroš Barabáš.


„V tomto projekte v prvom rade ide o hudbu. Pri jej počúvaní som ja osobne vťahovaný do abstraktného prírodného sveta plného zvláštnej jemnej energie. Vnímam to tak, že som súčasťou prírody. Čím skôr to každý z nás pochopí, tým to bude pre obe strany jednoduchšie. Tá symbióza je pre ľudstvo nevyhnutná.”

Pavol Barabáš, režisér a dokumentarista

Koncert odohral symfonický orchester a zbor Viva Musica! pod vedením mladej dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej. Silné ekologické posolstvo z filmov Pavla Barabáša si aj vďaka našej podpore mohli pozrieť diváci nielen na mieste, ale aj cez livestream pre všetkých fanúšikov na našom profile na Facebooku.


„Myšlienku priniesol hudobník a spoluautor hudby Michal Novinský. Nebola to len spomienka na Barabášove úspešné filmy, ale aj jeho osobná výpoveď o vzťahu k planéte a človeku.”

Matej Drlička, hudobník, producent, manažér a organizátor festivalu Viva Musica!

Východná – hlavné mesto slovenského folklóru

Prvý júlový víkend sme sa stretli v obci Východná na Liptove na okrúhlom 65. ročníku nášho najstaršieho a najväčšieho folklórneho festivalu.

Tento rok sa tu úplne prvýkrát zišli aj všetky tri naše najvýznamnejšie folklórno-umelecké telesá – Lúčnica, SĽUK, ktorý si tento rok pripomína 70. výročie svojho vzniku a Tanečné divadlo/Táncszínház Ifjú Szivek (Mladé srdcia). Aj vo Východnej sme tento rok do viacerých stánkov priniesli možnosť platiť elektronicky.

Up we rise = rastieme!

Festivalové leto sme symbolicky ukončili koncom augusta počas festivalu Uprising na bratislavských Zlatých pieskoch, ktorými sa niesla hudba mnohých žánrov od reggae, ska, hip hop cez drum 'n' base, dub, 2-step až po elektroniku či world music.

Jeho 12. ročník bol pre nás okrem žánrového hudobného pôžitkárstva opäť aj priestorom na realizáciu noviniek, ktoré návštevníkom uľahčujú festivalový život. Na Uprisingu sme tento rok výrazne posilnili možnosť platiť elektronicky kartou či mobilom.

Napriek tomu, že hotovostné výbery z našich festivalových bankomatov stále ešte prevažovali, veríme, že sme tu nastúpili podobnú bezhotovostnú cestu ako na Pohode.

Ďalší level: Festivalová sezóna 2020

Už teraz sa v Sporke tešíme, aké nové zážitky prinesú organizátori na budúci rok. My chystáme ďalšie novinky a o rok budeme opäť pritom. Na záver ešte pridávame executive summary našej festivalovej sezóny 2019 v reči serióznych aj fun faktov…

Pokračujte v čítaní