Je dôležité, aby Slováci neprestali čítať. 6 tipov na knihy, pri ktorých vypnete

Bezpečnostné karanténne opatrenia zo dňa na deň prinútili všetkých obchodníkov zavrieť svoje prevádzky. Najpopulárnejšie kníhkupectvo Martinus zavrelo svoje obchody z bezpečnostných dôvodov ešte pred oficiálnym nariadením. Na to, ako sa vysporiadalo s karanténou, sme sa spýtali brand manažéra kníhkupectva Michala Brata.

Ako momentálne kníhkupectvo funguje?

V prvom rade sme sa rozhodli zatvoriť naše kníhkupectvá skôr, než to bolo nariadené vládou. Išlo o mimoriadne ťažké, ale pri spätnom pohľade správne rozhodnutie pre zdravie našich kolegov aj zákazníkov. V súčasnej dobe sa nám darí zachovať v plnej prevádzke e-shop, samozrejme, s veľkým dôrazom na všetky preventívne zdravotné opatrenia. Slovenskí knihomoli, našťastie, plynulo prešli z osobných odberov v kníhkupectvách na doručenie kuriérmi, čím dovoľujú knižkám bezpečne si nachádzať svojich čitateľov a čitateľky.

Dnes sme vďaka prvému stupňu uvoľňovania karantény mohli otvoriť kníhkupectvá v Trnave, Banskej Bystrici a Považskej Bystrici. Verím, že okolnosti postupne dovolia otvoriť brány aj ďalších našich kníhkupectiev.

Práve karanténa núti mnohé obchody hľadať nové cesty k zákazníkom. Zmenila súčasná situácia aj vaše interné procesy fungovania?

Odpoveď na túto otázku by vystačila na diplomovú prácu. :-) Objavujeme nové spôsoby komunikácie v rámci firmy aj nové spôsoby kontaktov so zákazníkmi. Zabúdame na doterajšie plány a namiesto nich si kreslíme iné.

Do akej miery dokážu objednávky
z e-shopov nahradiť príjmy z predajní?

Zvýšený záujem o knihy v internetovom priestore nám v tomto momente pokrýva časť výpadku z kamenných kníhkupectiev. Treba však povedať, že na dorovnanie poklesu na celom knižnom trhu to ani zďaleka stačiť nebude.

Čo môžu pre kníhkupcov a vydavateľov urobiť slovenskí čitatelia?

Je dôležité, aby Slováci neprestali čítať, či už sami, alebo so svojimi deťmi. A pri hľadaní nových príbehov si budeme vážiť, ak ich objavia práve u nás. Pomôže nám to udržať v dobrej kondícii nielen Martinus a prácu stoviek ľudí, ktorí ho tvoria, ale cez fungujúci knižný trh aj vydavateľstvá a autorov. Napríklad práve na podporu vydavateľov sa zameriava projekt Vydavateľský tringelt, ktorý sme nedávno spustili.

Viete nám o tomto projekte povedať viac?

Zákazníci sa budú môcť rozhodnúť, že si kúpia knižku bez internetovej zľavy, teda za rovnakú cenu ako v kamenných kníhkupectvách. Celý rozdiel, samozrejme, poputuje vydavateľovi knižky. Veríme, že to môže pomôcť hlavne menším vydavateľstvám, ktoré mohla súčasná kríza zastihnúť bez rezervy.

Viac informácií o projekte Vydavateľský tringelt nájdete aj tu

„Práve knihy sú v dnešnej dobe ideálnym spôsobom, ako na chvíľu vypnúť od reality a odreagovať sa.”

Jana Šlinská, event a social media manažérka kníhkupectva Martinus

Jana Šlinská, pre vás pripravila niekoľko knižných tipov, po ktorých sa určite oplatí siahnuť v prípade, že chcete prísť na iné myšlienky.

Daniel Tammet – Narodený v modrú stredu

Aké je byť iný? Iný ako väčšina ľudí? Autistický génius Daniel Tammet nám v tejto knihe rozpráva o svojom živote, ktorý bol často plný bolesti, ale aj neuveriteľných zázrakov. Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár.

Michelle Obama – Môj príbeh

Ak hľadáte dobrú autobiografiu, neváhajte skúsiť príbeh Michelle Obamovej, v ktorom nájdete pôsobivé a inšpiratívne osobné spomienky bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických. Kniha Môj príbeh nás zavedie do skromných kuchýň v Iowe aj do tanečných sál Buckinghamského paláca, nevynechá okamihy veľkého žiaľu a nezlomnej vôle. Dá nám nazrieť hlboko do duše jedinečnej priekopníckej osobnosti, ktorá sa snaží žiť autenticky a investuje energiu, sily a hlas v prospech vyšších ideálov.

Jana Šlinská

pracuje v Martinuse ako event a social media manažérka. Prečíta okolo 100 kníh ročne, ich fotky a krátke recenzie potom zverejňuje na svojom Instagrame. Okrem kníh miluje kávu, preto na nových miestach googli ako prvé kaviarne zameraná na „third wave coffee”. 

Amor Towles – Džentlmen v Moskve

Jedna z našich najobľúbenejších kníh v Martinuse! Džentlmen v Moskve je krásne napísaná kniha, každá jedna stránka je potecha pre oči aj dušu. Towlesov štýl je rýdze umenie, ktorý je úplne pohlcujúci a dychberúci. Stačí pár slov a okolitý svet úplne vybledne. Okrem toho, je to príbeh grófa, ktorý je uväznený v hoteli. Svoju „nútenú karanténu“ však zvláda s neskutočným nadhľadom.

Kim Scott – Radikálna otvorenosť

Kim Scott je žena, ktorá prešla vrcholovým manažmentom tých najväčších svetových firiem vrátane Google či Apple. Počas svojej kariéry zažila množstvo momentov, ktoré ju prinútili prehodnotiť svoj prístup k manažmentu a riadeniu. Výsledkom je kniha Radikálna otvorenosť, ktorá popisuje nový prístup k vzťahom na pracovisku aj mimo neho, založený na osobnom záujme, otvorenej a úprimnej komunikácii a spätnej väzbe. Túto knihu sme si v Martinuse tiež veľmi obľúbili a snažíme sa ňou inšpirovať.

Ján Markoš – Sila rozumu v bláznivej dobe

Zorientovať sa v súčasnom svete, kde na človeka útočia milióny informácií z tisícok zdrojov, nie je vôbec jednoduché. Schopnosť kriticky myslieť a filtrovať informácie sa preto stáva kľúčovou pre prežitie v tejto informačnej džungli. Táto príručka Jána Markoša vám vysvetlí základné princípy a upozorní vás na nástrahy, ktoré na súčasného človeka číhajú v súvislosti s pretlakom informácií a myslením ako takým.

Juraj Čokyna – A okraje máš kde

Na Slovensku žijú desaťtisíce detí, ktoré nemajú šancu mať sa v živote dobre. Tisícky detí prepadávajú už v prvom ročníku a základnú školu nikdy nedokončia. Učitelia im nevedia pomôcť a ani učiteľom v ich snahe nikto nepomáha. Aká je vlastne štartovacia čiara týchto detí a aké metódy môžu učitelia využívať? Čo všetko dokáže zmeniť jeden učiteľ a ako by sa mal zmeniť systém vzdelávania na Slovensku? Kniha A okraje máš kde? do hĺbky skúma príčiny zlyhaní znevýhodnených detí, ich rodičov, učiteľov, ale aj štátu a prináša aj riešenia. Jej autor Juraj Čokyna nie je vedec ani dlhoročný učiteľ. Školstvo je však preňho životným poslaním a snaží sa do tejto problematiky hlboko preniknúť. Prostredníctvom Teach for Slovakia učil dva roky deti z chudobného prostredia, začal o svojich skúsenostiach písať blogy a nakoniec aj knihu. Vďaka jeho skúsenostiam je táto kniha plná príbehov a aj zrozumiteľných návodov a dá sa jej veriť.

Pokračujte v čítaní