Kvôli pandémii sa vo svete každý mesiac zruší okolo 28-tisíc podujatí. Ako umelci zareagovali na krízu?

Vráťme sa o pár týždňov dozadu. Je 10. marec 2020 a Slovensko hlási 7 pozitívnych prípadov na koronavírus. V kultúre nastáva prázdne ticho. Všetky plánované podujatia boli zrušené alebo presunuté na neurčito. Hoci umelci aj promotéri žijú v neistote, čo bude ďalej, vynašli sa a nachádzajú nové cesty, ako sa dostať k fanúšikom.

V tomto článku sa dozviete:

 • Ako sa s karanténnymi opatreniami vysporadúvajú organizátori podujatí a umelci.
 • Ako môžu fanúšikovia podporiť kultúru v karanténe.
 • Kultúrne tipy, ktoré si môžete vychutnať z pohodlia domova.

Karanténa neobchádza ani veľkých hráčov

Čelíme najväčšej kríze od roku 2008. V dôsledku pandémie sa podľa odhadov zruší každý mesiac v priemere 28-tisíc podujatí pre 1,8 milióna návštevníkov po celom svete. Obeťou sú aj svetovo známe festivaly ako Glastonbury či Burning Man, ktoré boli zrušené. Americký festival Coachella či španielska Primavera Sound boli odložené na jeseň. Ani slovenský festival Pohoda sa tento rok neuskutoční. Organizátor festivalu Michal Kaščák hovorí: „Konzultovali sme s odborníčkami, či je reálna šanca na usporiadanie Pohody v roku 2020 v jej tradičnej podobe. Dali nám nulovú šancu, a tým ukončili obdobie neistoty. Dostávali sme veľa otázok od návštevníkov, ale aj umelcov, dodávateľov či partnerov. Zároveň sme nechceli čakať na politické rozhodnutia či štátne zákazy. Získali sme tak čas na prípravu online verzie festivalu a presun ročníka na rok 2021.”
 

Foto: Ctibor Bachratý

Predaj vstupeniek úplne zamrzol

„Zasiahlo nás to v podstate absolútne, a nielen nás,” hovorí Michal Švihra, spoluzakladateľ platformy na predaj lístkov Tootoot.fm. V neľahkej situácii sú umelci, celé tímy ľudí a pomocné sily. Reč nie je len o tých, ktorí vystupujú na pódiách. Spolu s umelcami sú tu ďalšie tímy ľudí z fachu, ktorí ich riadia, manažujú, ozvučujú, pripravujú na vystúpenia, zabezpečujú správnu techniku alebo sa inou činnosťou podieľajú na prípravách. „Predaj vstupeniek zamrzol zo dňa na deň a do segmentu kultúrnych podujatí odrazu prestali tiecť akékoľvek peniaze. Ak si uvedomíte, že na tieto peniaze je naviazaný dennodenný život, tak si dokážete predstaviť, aké zemetrasenie a existenčnú neistotu zrazu prežíva veľké množstvo ľudí,” dodáva Švihra.

Aby kultúra žila

Mnohé známe vystúpenia, festivaly či divadelné hry sa presúvajú do online priestoru. Ako prirodzená reakcia na túto situáciu vznikla iniciatíva Aby kultúra žila. Michal Švihra, spoluzakladateľ iniciatívy pre podporu a pomoc kultúry, približuje: „Platforma vytvára priestor pre umelcov a ďalšie profesie odprezentovať sa cez online stream a divákom dáva možnosť ich za tento výkon odmeniť zakúpením dobrovoľnej vstupenky. Do dnešného dňa sa takto uskutočnilo 40 live streamov, pričom náklady na vystúpenia sú plne financované z predaja vstupeniek. Honoráre sú skôr na symbolickej úrovni, ich úlohou je pomôcť pri riešení najkritickejších a najnevyhnutnejších životných nákladov. Treba povedať, že mnohí z účinkujúcich sa honoráru vzdali a vieme tak smerovať našu pomoc tým, ktorí ju potrebujú viac.”

Ďalšie aktivity na podporu umelcov:

 • Online prenosy vďaka Tootoot.fm – Platforma pre organizátorov, umelcov, ale i divákov. Majitelia klubov môžu vďaka Tootoot doslova presťahovať svoje akcie na túto platformu a dať ľuďom zážitok prostredníctvom online koncertu.
 • Predpredaj.sk ponúka nielen hudobné online podujatia, ale napríklad aj športové. 

Kam za zábavou? Na internet

Po úvodnom šoku začali umelci komunikovať s publikom prostredníctvom živých vysielaní cez sociálne siete a streamingové služby. Violončelista Jozef Lupták, ktorý je tiež umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie, približuje situáciu z pohľadu organizátora aj umelca: „Je to pre umelcov neuveriteľná výzva - premostiť z priameho publika na publikum virtuálne, nemať kontakt so svojimi fanúšikmi, potlesk či pocítiť živý zážitok na vlastné oči a uši. Živý zážitok nenahradí naozaj nič, no podcasty, online prenosy pomôžu, aby umelci, takisto ako ich fanúšikovia a priaznivci, zabudli pri umení na ťažkosti. Hudobné pozdravy z obývačiek umelcov a ich koncerty Konvergencií si pozrelo vyše 40-tisíc ľudí. Pozrieť si ich môžete aj vy v archíve na Facebooku alebo Youtube.

Hudobníci nie sú jediní, ktorí presedlali na živé vysielania. Stand-up show Silné reči spustila svoj Karanténny podcast už v prvý deň, kedy bola u nás vyhlásená karanténa, popritom vysielajú špeciálny podcast Žencast a formát Debilné vtipy. Komik Joe Trendy približuje: „Máme nula vystúpení, no od prvého dňa karantény sme začali robiť každý večer live stream podcasty na našej facebookovej stránke, neskôr sme pridali aj Youtube. Tisíce ľudí nás sledujú live a ďalšie tisíce ich pozerajú z archívu. Fandia nám v tejto aktivite a nás teší, že ich vieme v týchto ťažkých časoch aspoň takto potešiť.” Podcasty sú k dispozícii zadarmo, no fanúšikovia ich vedia podporiť prostredníctvom dobrovoľného „vstupného”. „Teší nás, že ľudia chápu náš výpadok príjmov a prispievajú nám. Každý deň riešime, čo ešte pridať a ako to všetko zlepšiť. Naši fanúšikovia sa s nami určite nebudú počas karantény nudiť. Nové formáty budú určite pokračovať, naučili sme sa pri nich kopu nových vecí a začínajú nám pomáhať nahrádzať vypadnuté príjmy,” dodáva Joe Trendy.

Michal Kaščák o podpore festivalu Pohoda: „Najväčšou podporou pre festival je, ak si ľudia nechajú lístok, ktorý mali zakúpený na rok 2020, na Pohodu 2021. Ak lístok ešte nemali, pomôže nám, ak si ho čo najskôr kúpia. Máme za sebou aj ťažké chvíle, vždy nás však naši návštevníci podržali, veríme, že to bude rovnako aj teraz. Nevieme sa dočkať, keď sa otvoria kluby a neskôr aj festivaly a budeme sa opäť osobne stretávať.

Koncert The Ladies Ensemble v rámci projektu Umenie pod oknami
Zdroj: Facebook Viva Musica!

Ak nemôžete ísť za hudbou, príde ona za vami. Festival Viva musica! rozbehol projekt Umenie pod oknami. Riaditeľ festivalu Matej Drlička približuje: „V priebehu nasledujúcich týždňov realizujeme sériu pop-up koncertov klasickej hudby pre ľudí, ktorí sú dočasne uväznení v domácej karanténe. Je to odmena za ich disciplínu a súčasne príjemné rozptýlenie z každodennej karanténnej rutiny. Hudobníci tieto koncerty odohrajú bez nároku na honorár. Ich odmenou je potlesk a radosť divákov v oknách a na balkónoch domov, pred ktorými sa budú koncerty organizovať.”

Ďalšie zaujímavé tipy na kultúru z domu:

 • Miro Žbirka vám prinesie do obývačiek svoje najpopulárnejšie piesne a naučí vás ich aj zahrať, stačí sledovať jeho Instagram.
 • Podporiť a pozrieť si svojich obľúbených spevákov môžete v sérii koncertov Kultúra Online. Celý projekt je interaktívny. Vidieť môžete svojich obľúbených interpretov a keď vyzdieľate svoju fotku na Instagrame a použijete hashtag #kulturaonline, môže sa aj vaša fotka ocitnúť na veľkoplošnej LED obrazovke a vy budete virtuálnou súčasťou koncertu.
 • Slovenské komorné divadlo v Martine – každú stredu a sobotu prináša livestream cez Facebook. Tento mesiac nevynechajú ani svoj úspešný divadelný sitkom – Národný cintorín.
 • Online program prináša aj Slovenské národné divadlo. Členovia činohry, opery, orchestra, herci i tanečnice sú doma, no pripravujú pre vás krásny obsah na celý deň: baletky vám pripravia rannú rozcvičku, deti počas vašej práce zamestnáte čítanými rozprávkami od Kamily Magálovej alebo Táni Pauhofovej a vy si vychutnáte kávičku pri básňach Milana Rúfusa. Sledujte 100 dní doma.
 • Virtuálne brány divadla otvára aj Štátne divadlo Košice s projektom Umenie treba skrotiť. Každý pondelok a štvrtok sa môžete pohodlne usadiť v domácom hľadisku. Pozrieť si môžete aj zábavný herecký trenažér Andreja Palka a rôzne príspevky tanečníkov a hercov z divadla.
 • Galéria Danubiana ponúka online prehliadky jej dvoch aktuálnych výstav – českého umelca Pasta Onera a prehliadku obrazov od Juraja Kukuru.
 • Kultúrne dedičstvo cez internet ponúka aj Oravská galéria v Dolnom Kubíne –vo virtuálnej prehliadke tradičnej kultúry. Online si môžete pozrieť známe diela sochára Jozefa Jankoviča alebo tradičné ľudové umenie od sochára Štefana Siváňa.

Pokračujte v čítaní