Slovák, ktorý sa dostal medzi svetovú špičku v e-športe

Z hrania počítačových hier je dnes svetový fenomén, v ktorom sa točia obrovské peniaze. Do najvyššej ligy e-športu sa prebojoval aj Slovák Matúš „Neon“ Jakubčík, ktorý nám prezradil detaily o tomto rýchlo rastúcom svete.

V tomto rozhovore sa dozviete:

  • ako sa prepracoval od hrania hier pre zábavu až do najvyššej ligy,
  • ako vynáša hranie hier za elitné tímy,
  • koľko času denne venuje hraniu hier,
  • ako na jeho kariéru reagujú rodičia,
  • či je vo svete e-športu veľká konkurencia.

Aké boli tvoje herné začiatky, spomínaš si na hry, s ktorými si začínal? Koľko rokov trvalo, kým si sa dostal na profesionálnu úroveň?

Keď som mal päť rokov, sadol som si za počítač a hral prvé hry. Pamätám si, že som hral na ocinovom počítači Herculesa, čo bola stará známa hra. Časom som začal hrať Age of Empires, CSko a podobné hry, takže musím povedať, že som vyrastal na hrách. A potom som v roku 2011 našiel League of Legends (LoL), ktoré hrám doteraz. Nehral som síce nonstop, mal som aj nejaké menšie prestávky, ale celkovo je to už 9 rokov. 

Matej Tóth

Matúš „Neon“ Jakubčík

Profesionálny hráč League of Legends, ktorý v súčasnosti reprezentuje FC Schalke 04 Esports. Pôsobí na pozícii Bot Laner v jednom z najúspešnejších európskych tímov.

Prekážalo rodičom, že si začal s počítačovými hrami?

Samozrejme, ako každý rodič, aj oni sa mi ich snažili zakazovať, vypínať internet a dávať rôzne obmedzenia. Úplne ich chápem, pretože som z ich pohľadu iba mrhal časom. Stáva sa to mnohým ľuďom v mojom veku. Niektorí hraním hier naozaj len márnia čas. Ale ja som mal šťastie, že som sa dostal na takú úroveň, aby som sa mohol hraniu venovať profesionálne.

Koncom minulého roka si dostal súťažný ban (vylúčenie zo súťaže, pozn. redaktora) a následne ťa zanechal tvoj vtedajší tím Misfits Gaming. Čo bolo príčinou, a čo si si z tohto obdobia odniesol?

Ban som dostal za toxicitu, t. j. za nevhodné správanie na internete. Časť mojej prípravy spočíva v tom, že hrám s náhodnými hráčmi na internete, čím sa dá pripraviť na tímovú hru. A počas hrania s neznámymi hráčmi som sa veľakrát správal drzo a hovoril som veci, ktoré by som v reálnom živote nepovedal. Zákaz, ktorý som dostal, bol zaslúžený. A keď sa na to pozerám spätne, iba mi to pomohlo v mojom dospievaní. Začal som premýšľať aj nad tým či ten zákaz nespôsobí, že s hraním budem musieť úplne prestať. Nevedel som totiž, aký to bude mať dopad na moju povesť. Nakoniec sa mi podarilo po troch mesiacoch dostať do nového tímu a prebojovať sa na najvyššie miesta.

League of Legends

Hra League of Legends je jednou z najpopulárnejších online hier súčasnosti. Má silné zastúpenie medzi profesionálnymi a hobby hráčmi. Patrí do žánru Multiplayer Online Battle Arena (MOBA), kde proti sebe bojujú dva tímy zložené z piatich hráčov. Úlohou každého tímu je zničiť hlavnú budovu konkurenčného tímu. Hráči si vyberajú z rôznych postáv a zastávajú v tíme rôzne pozície.

Bola to teda lekcia, ktorá ťa posunula?

Keď človek dostane zákaz za to, že je toxický, všetky tímy si o ňom myslia, že je zlý človek a radšej s ním nechcú pracovať. V mojom prípade to nebola úplne pravda. Na to, že stále ide o reálnych ľudí som zabúdal len, keď som hral proti náhodným hráčom na internete. Keď som, ale hral s mojimi bežnými spoluhráčmi, všetko bolo v pohode. Tímy si teda mohli myslieť, že nie som dobrý spoluhráč. Našťastie som dostal novú šancu, ktorú som aj využil.

Podarilo sa ti vrátiť vo veľkom štýle a si súčasťou jedného z najúspešnejších európskych tímov, FC Schalke 04 Esports. Ako vyzerá v súčasnosti akvizícia hráčov vo svete LoL?

Minulý rok mali problémy s hráčom na mojej pozícii. Keďže som bol vylúčený a nemal som žiaden tím, bolo to šťastie pre obe strany. Vo svojej situácii tak rýchlo našli nového hráča. Vyskúšali si ma najprv v academy tíme, kde som dokázal, že som lepší než predošlý hráč. Vďaka tomu som uspel.

Do akej miery sa v e-športe rieši pôvod a národnosti? Hrá úlohu odkiaľ človek pochádza, keďže ligy prebiehajú primárne online?

Do určitej miery áno. Ak hráč pochádza z Ázie, je o ňom vyššia mienka v rámci európskej scény, nakoľko v Ázii je e-šport veľmi populárny. U nás je záujem z 90 % o futbal a zvyšok patrí e-športu. V Ázii je pomer opačný - 90 % e-šport a 10 % tradičné športy. Tímy z Európy importujú ázijských hráčov, pretože ich je veľmi veľa a sú naozaj kvalitní. Byť z Ázie je trochu bonus. Ale pokiaľ ide o iné regióny a krajiny, je to jedno. Záleží najmä na tom, aký je konkrétny hráč dobrý a aké má osobné hodnotenie.

To, že si Slovák, malo nejaký vplyv na tvoju kariéru v e-športe?

Jediný problém je, že na Slovensku je málo hráčov a málo fanúšikov. Moja značka teda nie je veľmi cenná. Ak by som bol napríklad Nemec, mohol by som sa propagovať tam a mať pod sebou veľkú značku a množstvo fanúšikov. Podobne aj v Španielsku a Francúzsku majú hráči oveľa väčšie mená a sú aj slávnejší. Ako Slovák som pre ostatné tímy len hráč, a nie značka.

Erste Group Bank a e-šport

Popredná banková skupina strednej a východnej Európy verí v e-šport a povzbudzuje mladých hráčov, aby si verili aj oni. Spolupracuje preto s vývojárom hry a organizátorom e-športových pretekov, Riot Games, aby tento nový šport mohol rásť a bol dostupný aj ľuďom v našom regióne. Skupina Erste sa dokonca stala hlavným oficiálnym partnerom LEC play-off, najvyššej európskej ligovej súťaže hry League of Legends.

Za Schalke hráš na pozícii „Bot Laner“. Vedel by si priblížiť svoju úlohu aj ľuďom, ktorým LoL až tak veľa nehovorí?

Je to tímová hra piati proti piatim, kde každý hrá na určitej pozícii a vyberá si svojich hrdinov. Sú to vždy špecifickí hrdinovia, ktorí patria ku konkrétnej pozícii. Moju postavu môžu najľahšie zabiť, ale zároveň robím súperom najväčšie škody. Hlavnou úlohou je vyhnúť sa tomu, aby ma zabili, a zároveň musím nepriateľský tím čo najviac poškodiť.

Mohol by si priblížiť svoju dennú rutinu. Čím sa líši napríklad od prípravy na turnaj?

Mám dve denné rutiny, jedna je počas sezóny a  druhá mimo nej. Počas sezóny vstávam o dvanástej, následne máme o jednej stretnutie pred prípravou. Najem sa a zahrám si jednu hru online. Potom päť - šesť hodín hráme online proti inému tímu. Nasleduje hodina pauza a potom do noci hrám sólo. Takto to vyzerá šesť dní v týždni počas sezóny. Jeden deň mám voľno, ale vtedy väčšinou tiež hrám.

Mimo sezóny tiež hrám počas dňa pár hier, večer si idem zacvičiť alebo zabehať. Niekedy pozerám seriály, ale aj tak väčšinu dňa strávim doma hraním LoL. Snažím sa relaxovať, ale zároveň si uvedomujem, že je veľa hráčov, ktorí hrajú nonstop a časom by ma prekonali. Musím sa preto stále udržiavať v najlepšej forme.

Sedenie pred počítačom a dlhé hodiny sústredenia sa zdajú byť náročné aj fyzicky. Čo robíš, aby si sa udržal v kondícii? Či už fyzickej, ale taktiež mentálnej.

Je to dosť vyčerpávajúce najmä počas sezóny, keď nemám čas na nič iné. Ani na kamarátov. A ak mám byť úprimný, hraním hier som doteraz trávil väčšinu času. Je pravda, že mi toho veľa uniká. Ale na druhej strane cieľ, za ktorým idem, sa mi môže veľmi vyplatiť.

Dobré mentálne aj fyzické zdravie sa snažím udržať najmä športom. Pohyb beriem ako investíciu do budúcnosti. Občas hru na pár dní odložím, aby som si od nej oddýchol. Ale aj tak mám výčitky, že kým nič nerobím, mohol by som trénovať. Je to náročné. Ak sa chce človek hraniu venovať, musí ísť na 100% a veľa obetovať.

Schalke 04 počas leta predstavilo nové dresy, po predaji ktorých polovica zo zisku išla na podporu mentálneho zdravia. Ako vnímaš túto tému vo svete e-športu a považuješ ju za dôležitú?

Určite áno. Ľudia, ktorí sa počítačovým hrám venujú, majú v reálnom živote často nejaké problémy, úzkosti alebo depresie. Virtuálny svet môžu vnímať ako únik. Mentálne zdravie je veľmi dôležité aj pre profesionálnych hráčov. Keď mnohí z nich začínali, nemali psychické zdravie na najlepšej úrovni. Je preto dobré, že sa dáva väčší dôraz aj na túto tému.

Ako vnímaš popularitu e-športu v súčasnosti?

Ako som spomínal, v Ázii je to mainstream. E-šport je tam populárnejšie ako bežný šport, všetci mladí sa venujú hraniu. Tu v Európe to tak nie je. Myslím si, že u nás sa e-šport ešte viac rozšíri, ale zrejme neprekoná tradičné športy, keďže tu majú dlhú históriu. Každopádne dúfam, že scéna bude rásť. Je to nový cool spôsob, ako môžu ľudia spolu súťažiť. Myslím si, že korona tomu veľmi pomôže. Ľudia sedia doma a sú znudení, mnohí sa tak dostanú k počítačovým hrám a následne aj k e-športu. Už to aj vidno na sledovanosti, ktorá tento rok narástla.

Prejavilo sa to aj na Slovensku? Pribúdajú u nás noví profesionálni hráči e-športu? A vôbec, má na Slovensku e-šport nejakú podporu?

Sme malá krajina. Je tu síce nejaká komunita, ale popularita medzi mladými ľuďmi stále nie je nejaká zásadná. Ak sa nemýlim, som momentálne jediným profesionálnym hráčom zo Slovenska v najvyššej lige. Plus niekoľko hráčov sa pohybuje na európskej poloamatérskej scéne.

Pokiaľ ide o podporu e-športu na Slovensku, neviem o niečom takom. Boli tu len Y-Games, ktoré organizovali na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU. To bol asi jediný turnaj, ktorý sme mali. Aj finančné odmeny tam boli výrazne menšie v porovnaní s európskymi turnajmi.

Dá sa hraním za elitné tímy uživiť?

Áno, ľudia, ktorí do toho idú, sa hraniu venujú celé dni. Ak by ohodnotenie nestálo za to, nerobil by som to ani ja. Finančné odmeny v e-športe sú neskutočné, dali by sa porovnať  s príjmami reálnych športovcov.

Odkladáš si peniaze zo súťaží alebo radšej míňaš?

Neviem si úplne predstaviť, ako by som musel žiť, aby som minul všetko, čo si hraním zarobím. Samozrejme, že si odkladám. Človek nevie, čo bude v budúcnosti. Tých peňazí je pomerne veľa. Aj keď nejaké míňam, veľa z nich neubúda. Vlastne ich nemám ani na čo míňať, keď tak na jedlo alebo oblečenie.

Uvažuješ o investovaní, prípadne investuješ nejakým spôsobom – do akcií, fondov, kryptomien? Neuvažuješ o vlastnom podnikaní?

Určite uvažujem nad vlastným podnikaním, keď skončím s e-športom. Keďže často  cestujem, mám veľa nápadov zo zahraničia, ktoré by sa mohli uchytiť aj u nás.

Pokiaľ ide o investície, vlastním už dlhší čas niekoľko bitcoinov, tam sa mi pošťastilo. Zároveň premýšľam, do čoho ďalšieho by som mohol investovať v blízkej budúcnosti. Nemám v tom však jasno, nakoľko tomuto veľmi nerozumiem.

Máš čas hrať hry aj rekreačne, pokiaľ áno, aké? Alebo dávaš prednosť iným aktivitám mimo hrania?

Rekreačne hrám aj iné hry, ale v porovnaní s LoL je to len zlomok. Napríklad teraz s kamarátmi hrávam Call of Duty Warzone.

Keď ma baví LoL a chcel by som sa dostať na profesionálnu úroveň, kde by som mal začať a aké vlastnosti si musím osvojiť?

Určite by som sa sústredil na vlastnú hru, nepozeral by som sa na spoluhráčov. Pokiaľ nie si na úplnej špičke, tak je problém v tebe ako v individuálnom hráčovi. Odporučil by som ti, aby si pracoval na sebe a snažil sa dostať čo najvyššie. Je to proces, ktorý trvá roky. Hlavné je veriť si a držať sa presvedčenia, že to dokážeš a že jedného dňa budeš aj ty medzi najlepšími.

Keď som s tým začal, pozeral som videá profesionálnych hráčov a hovoril som si, aké by to bolo cool byť jedným z nich. Ale na začiatku som nemal cieľ stať sa profesionálom, jednoducho ma to bavilo ako tínedžera. LoL som hral celé dni. Po pár rokoch som sa ocitol na špičke. Vtedy som si začal uvedomovať, že som blízko k tomu, aby som sa stal profesionálnym hráčom. Už počas gymnázia som si našiel nejaké tímy, s ktorým som spolupracoval. A po skončení školy som sa začal hraniu venovať full-time.

Máš už nejaké plány do budúcnosti? Ako dlho sa dá hrať profesionálne? Premýšľaš napríklad, že by si sa venoval „coachingu“ alebo komentovaniu zápasov?

Samozrejme, mám aj také myšlienky. Momentálne sa nimi však  nezaoberám. Mojim cieľom je udržať sa čo najdlhšie na špičke. Teraz mám s tímom podpísanú zmluvu na rok. O rok sa bude podľa môjho výkonu rozhodovať či mi zmluvu predĺžia alebo pôjdem s iným tímom. Ale určite je veľa vecí, ktoré môžem robiť po ukončení kariéry hráča. Mohol by som byť coachom, komentátorom, alebo robiť livestreamy či vyrábať obsah na internete. Je toho dosť, ale momentálne nad tým naozaj veľmi nepremýšľam.

Berú rodičia hranie počítačových hier dnes už inak, ako keď si začínal?

Áno, už ma podporujú, nakoľko vedia, aké mám zárobky. A navyše som už dospelý človek.

Pokračujte v čítaní