Svet môžete vidieť aj z pohodlia domova

Baľte kufre, ideme na cesty, teda prepáčte, zapnite si počítač, vyrážame do sveta objavovať neznáme miesta! Exotické destinácie či historické pamiatky máte teraz na dosah, stačí vám len pár klikov. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na virtuálnu návštevu.

Virtuálna exotika

Hneď na začiatok by sme vás radi zobrali niekam riadne ďaleko, aby ste zabudli na starosti bežných dní. Vďaka virtuálnej realite sa môže hneď teraz prechádzať po Londýne či Amsterdame, objavovať Rím alebo New York. A ak si kúpite špeciálne VR okuliare, do ktorých vsuniete svoj smartfón, zážitok bude ešte autentickejší. Ich ceny sa na internete pohybujú už od pár eur. Prípadne si ich môžete vyrobiť aj doma. Vaše cestovateľské plány môžu byť naozaj smelé, keďže on-line a zadarmo máte množstvo virtuálnych dobrodružstiev. Susedia vám rozprávali o skvelej dovolenke v Thajsku a vy ste zvedaví, čo také úžasné tam je? Thajské ostrovy si môžete pozrieť doma z obývačky. Určite vám spraví náladu, ak sa poprechádzate po pláži na Koh Tao, následne odveziete loďou na Koh Phangan, kde si môžete pozrieť celý ostrov z vyhliadky bez toho, aby ste sa spotili cestou na kopec. A potom ešte stihnete aj západ slnka na Koh Samui.

Ak vás skôr fascinujú dejiny a veľkolepé diela našich predkov, klikajte na virtuálnu prehliadku Petry v Jordánsku. Toto skalné mesto objavili archeológovia v 19. storočí, dovtedy bolo tajomstvom miestnych beduínov. Pritom pred dvomi tisícročiami tam žilo až 30-tisíc ľudí. Vďaka pohľadu na chrámy a amfiteáter je vám hneď jasné, prečo dodnes fascinuje milióny turistov.

Máli sa vám aj toto? Chceli by ste ísť ešte niekam ďalej? Nie je problém, poďte sa dotknúť vesmíru. Na cestu na kraj Zeme sa vám určite zídu špeciálne okuliare. Sprievodný komentár vám vysvetlí, kedy ste už vyššie od Mount Everestu, ako rýchlo letíte a čo sa práve deje okolo vás v atmosfére.

Z NASA do hrobiek

Tam, kde vás teraz zoberieme, si dávajú rande s hviezdami každý deň. Nazrieť do priestorov NASA láka určite mnohých z vás, a pritom to nie je nič zložité. Vďaka virtuálnym exkurziám sa pozriete do hangárov a laboratórií vo výskumných centrách vo Virgínii a v Ohiu. Určite vám je však známy skôr legendárny Houston, ktorý môžete mať priamo v mobile vďaka tejto apke. Ak vás zaujíma, ako vyzerá riadenie procesov v NASA, nazrite sem.

Aby sa vám nezakrútila hlava z neznámych končín, poďme späť na Slovensko. Bojnický zámok je bez debaty jedným z hlavných lákadiel nášho turizmu. Vďaka ich stránke sa poprechádzate po nádvoriach, zlatej sále, rytierskej či mramorovej sieni, užijete si výhľad z veže a dokonca nazriete aj do hrobky a jaskyne pod hradom.

Honosné sály by sme teraz vymenili za chladné múry a zrúcaninu. Z Bojníc sa presunieme na Spišský hrad, ktorý sa okrem iného pýši aj tým, že je najväčším hradom v strednej Európe. Vás, našťastie, nebudú bolieť nohy, keďže ho budete objavovať virtuálne. A dokonca vás nebudú bolieť ani prsty pri klikaní, stačí stlačiť automatickú tour a môžete sa kochať výhľadom. Navyše, o všetky informácie sa postará audio sprievodkyňa.

Google vám ukáže aj cestu do pekla

Vďaka Google mapám nemusíte opustiť domácu karanténu a bezpečnou bude pre vás aj cesta do Pripyati a Černobyľu. Ak sa vám rovnomenný seriál minulý rok postaral o nočné mory, teraz sa môžete ísť pozrieť priamo na miesto činu. Kontaminácia vám už nehrozí, no zasiahne vás hrôza, keď sa budete pozerať na všetky tie prázdne budovy a predstavíte si to množstvo príbehov, ktoré sa v nich odohralo.

Dych sa vám zastaví, aj keď vďaka Google Street View nazriete do Brány do pekla. Takto sa volá kráter v Turkménsku, ktorý horí už takmer 50 rokov. Zrútenie vrtnej veže v púšti Karakum spustilo únik zemného plynu, ktorý sa sovietski geológovia snažili vyriešiť jeho zapálením, aby rýchlo vyhorel. Nepodarilo sa, horí dodnes. A na margo toho pekla, vedeli ste, že autoritársky režim Turkménska zakázal používať slovo koronavírus? Ak ho niekto použije na verejnosti, môže byť zatknutý.

Nuž a teraz čosi veselšie. Počuli ste už o Aoshime v Japonsku? Ide o ostrov, kam v minulosti v dobrej vôli priniesli mačky, aby vyriešili problém s myšami. Len medzičasom sa to vymklo spod kontroly. Domáci miláčikovia sú oproti ľuďom v jednoznačnej prevahe. Niektoré údaje vravia, že na jedného človeka pripadá 6 až 10 mačiek, iné zdroje hovoria, že až 36. Tak teraz nevieme, či to predsa len nebol trochu desivý tip na cestu.

Zamávajte do kamery

Koronavírus nám dokázal, ako je v súčasnosti celý svet prepojený. Dôkazom toho sú napríklad aj webkamery, vďaka ktorým môžete sledovať, čo sa deje práve v tento moment na inom kontinente. Ak by vás zaujímalo, či aj v Brazílii dodržiavajú karanténu a či náhodou nie je legendárna pláž Copacabana plná do posledného miesta, aktuálnu situáciu si môžete pozrieť cez túto kameru. Ak by ste však mali ľudí plné zuby a chceli si ísť oddýchnuť do prírody, zoberieme vás na safari do Afriky. Alebo na návštevu k tučniakom.

Pokračujte v čítaní