Pozrite si to najlepšie umenie z pohodlia domova a zadarmo

To, že musíte zostať doma, neznamená, že si nemôžete dopriať trochu múzejnej kultúry. Galérie a múzeá idú s dobou a mnohé z nich už ponúkajú zaujímavé virtuálne prehliadky. Pripravili sme výber tých, ktoré sa oplatí navštíviť.

6 zahraničných galérií a múzeí, ktoré musíte vidieť online

Posledná vec, ktorú by sme vám teraz odporúčali, je cesta do Talianska. Na druhú stranu ste určite niekedy premýšľali, čo všetko sa skrýva za múrmi Vatikánu. Ísť tam hneď teraz je pritom veľmi jednoduché. Virtuálna tour vám ukáže skvosty, ktoré tam vznikli za stáročia. Pozrieť si Sixtínsku kaplnku v detaile je niečo, čo vás bezpochyby ohúri, najmä keď sa zamyslíte nad tým, ako to niekto dokázal namaľovať hore nohami.

Každý dobre vieme, že po galérii ani múzeu sa nebehá, ale čo tak sa prebehnúť po parížskom Louvri. Ich on-line tour je dotiahnutá k dokonalosti. Jednoduché a intuitívne ovládanie, možnosť priblížiť si obrazy, popisky a komentáre niekedy pôsobí ako počítačová hra. Radosť sa prejsť a bez tlačenice.

Ak vás láka skôr moderné umenie, potom odporúčame cestu do New Yorku. Pri prehliadke Guggenheimovho múzea vás ohúri už samotná budova, ktorú si môžete pozrieť cez Google Street View, a to ste ešte nevideli zbierky. Na ich webe nájdete výstavy on-line a majú tam aj audio sprievodcu a dokonca aj video komentáre pre nepočujúcich.

V týchto pohnutých časoch sa oplatí pozrieť na svet aj očami niekoho, koho považovali jeho súčasníci za čudáka. Všetko je v pohybe, veci sa menia, a veľmi dobre to vedel náš obľúbenec Vincent van Gogh. Ak chcete vidieť zblízka vyše 200 jeho malieb a viac ako 500 kresieb, kliknite na virtuálnu tour v jeho múzeu v Amsterdame.

A keď už sme pri tých zvláštnych svetoch, poďte aj na prechádzku do Záhrady pozemských rozkoší. Holandský maliar Hieronymus Bosch namaľoval toto svoje vrcholné dielo pred vyše 500 rokmi, no určite tak skoro zabudnuté nebude. Triptych zachytáva biblické scény a jeho precíznosť je fascinujúca. Vďaka tomuto internetovému projektu vám neujde najmenší detail a môžete si tiež vypočuť, čo jednotlivé scény znamenajú.

Čo tak vidieť dokonalé diela prírody, čo tak si pozrieť zblízka mamuta? Prírodovedné múzeum Smithsonian vo Washingtone je unikátne v mnohom a aj preto patrí medzi najviac navštevované múzeá vo svete. Nazrieť dnu môžete už hneď teraz.

4 slovenské výstavy, ktoré sa oplatí vidieť online

Zdroj: Webumenia.sk

Ak by ste si mysleli, že v našich galériách a múzeách zaostávajú, tak tu máme pre vás aj domáce on-line výstavy, ktoré rozhodne stoja za to. Prvá vec, pri ktorej sme zostali v údive, bola rozhodne výstava o divadelných kostýmoch. Aj pre naše divadlá sa šije oblečenie, ktoré by pokojne znosili hlavné postavy v Pánovi prsteňov alebo Harrym Potterovi. Slovenská kostýmová výtvarníčka Ludmila Purkyňová získala za svoju prácu veľa cien a keď si kliknete na Web umenia, hneď vám bude jasné prečo.

Zdroj: Webumenia.sk

Slovensko je síce malá krajina, no občas zrejme aj vás prekvapí, ako málo ho poznáme. Čo viete napríklad o dejinách a kultúre Slovákov a Sloveniek, ktorí sa hlásia k židovskému náboženstvu? Ak by ste ich chceli lepšie spoznať, odporúčame stránku židovskej komunity, kde sa dozviete, kde v Bratislave mali školu, nemocnicu či kuchyňu a môžete nazrieť aj do zbierok ich múzea.

Ďalšia dôležitá virtuálna zastávka je v Nedbalke. Táto galéria sa sústredí na slovenskú modernu. Obdivovať tak môžete diela výtvarných velikánov, akými boli Miloš Bazovský, Ľudovít Fulla či Martin Benka. Na stránke si môžete prečítať viac o ich živote a tvorbe alebo si pozrieť virtuálnu výstavu sôch. Za pozornosť stojí aj samotný interiér galérie.

A keď sme už pritom: Ako reagovali naši predkovia na podobné epidémie v minulosti a ako sa starali o chorých? V Slovenskej národnej galérii pripravili takýto zaujímavý výber diel o epidémiách, ktorý vás určite vylieči z nudy. 

Ak vás zaujali expozície zahraničných aj slovenských múzeí a galérií, navštívte stránku Arts & Culture od Google, kde ich nájdete omnoho viac.

Pokračujte v čítaní