Koronavírus a ekonomika: kríza, aká tu ešte nebola alebo len dočasné zakopnutie?

Dlhé týždne sa celý svet točil okolo dvoch čísiel: počet infikovaných a počet úmrtí na koronavírus. Absolútnou prioritou bolo urobiť všetko pre to, aby tieto čísla prestali rásť alebo aby aspoň rástli pomalšie. K tomu však pribudla nová priorita: ako popritom neumrieť od hladu?

V článku sa dozviete:

  • Dá sa bezbolestne zastaviť ekonomika?
  • Ako reagujú zahraničné vlády na krízu.
  • Prečo má ekonomický pokles aj svoje pozitíva.

Postupne, s tým ako jednotlivé štáty prijímali tvrdé opatrenia v boji proti vírusu, týmto dvom číslam vyrástla konkurencia. Začalo sa viac hovoriť o tom, čo urobí zachraňovanie našich životov s našimi životmi – s našou prácou, peňaženkou, podnikaním a celým naším doterajším fungovaním.

Existuje tlačidlo „pause” pre ekonomiku?

Bolo by výborné, keby sa dal život a ekonomika jednoducho načas zastaviť, počkať, kým sa šírenie vírusu spomalí a potom ekonomiku opäť spustiť a pokračovať tam, kde sme skončili. Bohužiaľ, takto to celkom nefunguje. Keď sa raz ekonomika zastaví, pretrhnú sa mnohé väzby a vzťahy, ktoré sa budú obnovovať len ťažko.

Pretrhnutie týchto vzťahov a vplyv koronavírusu na ekonomiku najlepšie vystihuje tento graf, ktorý ukazuje počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA:

Zdroj: Yahoo Finance

V grafe je vidieť prudkosť, s akou udreli prijaté vládne opatrenia v boji s koronavírusom na životy ľudí a firiem. Nárast žiadostí o príspevky v nezamestnanosti bol niekoľkonásobne vyšší ako pri ostatných veľkých krízach v posledných desaťročiach. V tejto súvislosti je dôležité trochu poľudštiť ekonomické výrazy a predstaviť si, čo sa za takýmito číslami a grafmi ukrýva.

Keď ekonomika strmo padá, nemusí to znamenať len to, že sa na čas uskromníme, nákup druhého bavoráku odložíme na neskôr a odpustíme si 5-eurové limonádky v drahých podnikoch. Mnohí ľudia v takýchto momentoch upadajú do chudoby, nezvládajú splácať nájmy a strácajú strechu nad hlavou, dostávajú sa do depresií a zdravotných problémov. Niekedy to končí aj tragicky.

Navyše, tieto efekty sa rýchlo prelievajú hlbšie do ekonomiky a spoločnosti. Zavretý podnik bude mať po čase problém platiť nájom svojmu nájomcovi a okamžite si prestane objednávať víno od vinární. Tie si zase prestanú objednávať hrozno od svojich dodávateľov. Problémy jedného sa stanú problémami mnohých. Všetky tieto vzťahy sa môžu popretŕhať a obnoviť ich späť nemusí byť jednoduché.

Navyše, Slovensko je veľmi otvorená ekonomika a je pre nás veľmi dôležité aj to, aby sa nenarušili vzťahy medzi našimi fabrikami a ich obchodnými partnermi. Nemôžeme si dovoliť vypadnúť z hry. Keď sa obnoví zahraničný dopyt, je veľmi dôležité, aby slovenské podniky boli schopné okamžite vyrábať.

Preto sa Slovensko, ale aj mnohé európske krajiny snažia predísť tomu, aby sa podobné čísla rastúcej nezamestnanosti objavili aj u nich.

Vlády sa snažia poliať krajinu peniazmi a vyrobiť pre firmy stroj času

Po celom svete sa vlády snažia rôznymi spôsobmi pomôcť tomu, aby tieto vzťahy prežili. Odkladajú platenie daní a odvodov, preplácajú mzdy, ručia za pôžičky a podobne. Bude to veľmi drahé, v porovnaní s minulosťou ide o nepredstaviteľné sumy peňazí. Ale medzi ekonómami je pomerne vzácna zhoda, že aj keď to bude drahé, stále to je lacnejšie, ako keby sa neurobilo nič.

Dokonca aj mnohí pravicoví ekonómovia, ktorí sú za normálnych okolností zdržanliví voči akejkoľvek štátnej pomoci a štátnym zásahom do ekonomiky, dnes volajú po tom, aby štát rýchlo, plošne a vo veľkom pomáhal firmám a jednotlivcom v problémoch. Väčšina ekonómov totiž uznáva, že šetriť treba v dobrých časoch, ale v tých zlých sa má štát snažiť ekonomiku podporiť a nakopnúť.

Všetci vedia, že vzťahy majú nevyčísliteľnú hodnotu. A do veľkej miery to platí aj pre ekonomické vzťahy, ktoré sú za štandardných okolností zdravé a produktívne: medzi zamestnávateľom a zamestnancom, medzi vlastníkom a nájomníkom, medzi objednávateľom a dodávateľom. Oplatí sa minúť veľa peňazí na záchranu týchto vzťahov, pretože v budúcnosti by sa to malo vrátiť.

Dobré správy: ekonomický pokles má aj svoje pozitíva

Našťastie, dobré správy sa netýkajú len firiem ako herné vývojárske štúdiá, Netflix alebo Zoom, ktoré zažívajú ekonomicky dobré časy z pochopiteľných dôvodov.

Ekonomický pád prináša aj nečakané pozitíva. Český ekonóm Tomáš Sedláček pripomína, že menej áut na cestách znamená nielen menej znečisteného ovzdušia, ale aj menej dopravných nehôd a to sú ďalšie ušetrené životy.

Ďalšie ušetrené životy prináša aj menšie znečistenie ovzdušia, napríklad v Číne sa takto podľa ekonómov ušetrili už tisícky životov od začiatku epidémie. Mnohé z vecí, po ktorých volala superstar aktivistka Greta a ďalší environmentalisti, sa teraz stali realitou. Trochu paradoxne sa dá povedať, že málokto urobil pre záchranu našej planéty viac ako koronavírus.

Znečistenie ovzdušia je počas „lockdownu” nižšie
Zdroj:
BBC

 

Dúfajme v krivku v tvare „V”

Existuje viacero rôznych scenárov, akým spôsobom sa bude svet vracať do normálu. Môže sa stať, že z hlbokého pádu sa budeme vyhrabávať ešte dlhé roky, pretože sa stihne popretŕhať toľko vzácnych vzťahov, že to bude mať dlhotrvajúce zničujúce dôsledky. To by znamenalo krivku HDP v tvare písmena „U”, kedy by nám dlhé roky trvalo dobiehať to, čo sme v tejto kríze stratili. Najväčšiu obavu predstavuje scenár v tvare písmena „L”, kedy sa ekonomika prudko prepadne a potom rastie už len pomaly.

Ale môže sa stať aj to, že po strmom páde príde prudký rast, vďaka ktorému dobehneme to, čo sme stratili. A tým sa v grafe nášho HDP objaví tvar písmena „V”.

Optimizmus môžeme čerpať z toho, že doterajšia skúsenosť s epidémiami v uplynulých desaťročiach ukazuje, že vždy to bol práve tento prípad. Aj v pri španielskej chrípke v roku 1918, ale aj pri niekoľkých ďalších epidémiách v Ázii vrátane epidémie SARS v roku 2002. V súčasnej kríze existujú riziká, ktoré ju odlišujú od tých minulých.

Bohužiaľ, nikto presne nevie, ako to bude, pretože ako hovoria klasici, prognózovať je ťažké, obzvlášť budúcnosť.

Pokračujte v čítaní