Tipy na efektívnu prácu z domu

Práca z domu sa stáva čoraz bežnejšou záležitosťou. Mnohé tímy prechádzajú na tzv. remote režim, kedy pracujú na diaľku. Ako sa nastaviť na prácu z domu a zostať produktívny v prostredí s množstvom rušivých vplyvov?

9 z 10 Slovákov nemá s režimom home office skúsenosti

Podľa údajov Európskeho štatistického úradu je Slovensko vo využívaní práce z domu výrazne pod európskym priemerom. V štatistike sme obsadili nelichotivú 19. priečku.

Vedeli ste, že:

  • na dosiahnutie maximálnej produktivity dáva až 86 % zamestnancov prednosť práci osamote?
  • 91 % Slovákov nemá vôbec možnosť prácu z domu využívať?
  • z domu pracuje zvyčajne iba 3,6 % Slovákov (priemer EÚ: 5,2 %) a aspoň niekedy len 5,4 % (priemer EÚ: 8,3 %)?
  • najviac skúseností s prácou z domu majú v Holandsku (14 %)?

Prepnúť sa z „domáceho režimu“ na ten pracovný pritom nemusí byť vôbec jednoduché, najmä bez predchádzajúcej skúsenosti. Ako teda vyťažiť z pracovnej izolácie maximum?

Vyberte si na prácu z domu najvhodnejšie miesto

Niektorým ľuďom vyhovuje pri práci hudba, iných rušia aj najmenšie zvuky. Vyvarujte sa preto rušným miestnostiam. Na prácu z domu nie je ideálna napríklad obývačka s televíziou. Naopak, svoj „pracovný kútik“ si zriaďte v tichej miestnosti s minimom rušivých vplyvov.

Pri výbere miesta dbajte aj na prirodzené svetlo. Vaše domáce pracovisko nemusí pripomínať tmavý, firemný open space. Vašej nálade, koncentrácii a produktivite naopak pomôže, pokiaľ umiestnite svoj stôl čo najbližšie k oknu.

Dbajte na ergonómiu aj počas pobytu doma

Každý z nás si ideálne pracovisko predstavuje inak. Existujú však všeobecné odporúčania, vďaka ktorým bude vaša produktivita práce vyššia a pomôžu tiež vášmu psychickému aj fyzickému stavu. Zariaďte si pracovné miesto tak, aby bol vrch obrazovky vášho počítača vo výške očí, prípadne o malý kúsok nižšie. Klávesnicu počítača umiestnite tak, aby boli vaše predlaktia rovnobežne s podlahou a svoju stoličku si nastavte do polohy, v ktorej sa vaše nohy priamo dotýkajú zeme. Nezabudnite ani na chrbát, ktorý by sa mal celý čas opierať o stoličku v prirodzenom zakrivení.

Doprajte si výhľad na zeleň

Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí majú výhľad na zeleň, alebo pracujú v priestoroch s množstvom zelene, sú šťastnejší a sústredenejší. Doplňte svoje domáce pracovisko kvetom či rastlinou. Vaše oči, unavené z dlhého pohľadu na obrazovku počítača, sa vám zaručene odvďačia.

Udržujte poriadok

Optimálne usporiadanie pracovného stola zvyšuje produktivitu. Nie nadarmo sa hovorí, že poriadok na pracovisku odzrkadľuje duševnú pohodu človeka.

Svoj bezprostredný pracovný priestor si rozdeľte do troch zón:

  1. Primárna zóna je časť stola, ktorú máte na dosah zápästia. Nemali by sa v nej nachádzať veci, ktoré bezprostredne k práci nepotrebujete. Umiestnite do nej preto iba tie veci, ktoré používate najčastejšie – klávesnicu, myš, prípadne zápisník a pero.
  2. Zónu, ktorú máte stále na dosah bez nutnosti nahýbania sa, nazývame sekundárnou. Umiestnite do nej napríklad svoj telefón, kalkulačku, poznámky alebo šálku čaju či pohár vody.
  3. Tretia, takzvaná nepracovná zóna, by mala obsahovať len veci, ktoré využívate zriedka. Môže ísť o rôzne osobné veci ale tiež napríklad kvety a rastliny.

Naplánujte si prestávky

Nikto z nás sa nedokáže 100 % času sústrediť iba na prácu. V domácom prostredí, kde je rušivých vplyvov viac, je to ešte náročnejšie. Naplánujte si preto pracovný a oddychový čas vopred. Množstvo odborníkov odporúča Pomodoro metódu, v ktorej striedate 25 minút pracovného času s krátkymi, 5-minútovými prestávkami. Vašej mysli tak dáte priestor na oddych a získate čas na „dobitie bateriek“ aj počas pracovného dňa.

Naučiť sa efektívne pracovať z domu vyžaduje čas a sebadisciplínu. Nebojte sa začať osvojovať si nové návyky krok po kroku.

Pokračujte v čítaní