#spolumamenato podávať svetové výkony

Olympiáda v Tokiu mala byť v kariére Mateja Tótha tou poslednou. Hoci kvalifikáciu a neskôr aj olympiádu zrušili, Matej trénoval ďalej a na Dudinskej 50-tke dosiahol svetový výkon roka. Zabezpečil si tak miestenku na budúcoročné olympijské hry.

Zimná príprava bola pre slovenského atléta a zlatého olympionika náročná. Po troch mesiacoch tréningu bol vo výbornej forme, pripravený kvalifikovať sa na letnú olympiádu. Koronakríza však zasiahla aj svet profesionálneho športu. Jarné preteky boli zrušené a Matej tak zostal bez možnosti splniť olympijský limit.

Napriek veľkej neistote sa však rozhodol trénovať ďalej, hoci nevedel či to má vôbec zmysel. Keďže kvôli pandemickým opatreniam, navyše, nemohol trénovať s tímom, pripravoval sa do veľkej miery sám. Po prvýkrát vo svojej profesionálnej kariére nemohol absolvovať sústredenie v zahraničí a vysokohorské prostredie talianskych Álp vymenil za Vysoké Tatry.

Matejova snaha nevyšla nadarmo. Na jeseň, ako prvý atlét zo Slovenska, splnil limit na olympiádu v Tokiu. Na Dudinskej 50-tke sa mu s časom 3:41:15 dokonca podarilo dosiahnuť svetový výkon roka.

Matej sa napriek veľkému psychickému tlaku nevzdal a dokázal, že má na to. Už budúci rok sa preto v Tokiu pokúsi obhájiť zlatú medailu v chôdzi na 50 kilometrov.

Matej Tóth

Matej Tóth

Slovenský reprezentant v atletickej disciplíne chôdza na 20 km a 50 km. Zúčastnil sa viacerých vrcholových športových podujatí a je držiteľom zlatých medailí z MS v Pekingu a olympijských hier v Rio de Janeiro. Na Slovensku získal viacero športových ocenení ako Slovenský atlét roka a Športovec roka. Súčasne je tvárou a iniciátorom Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorej cieľom je motivovať deti k športu.

Viac #spolumamenato príbehov

Festival Pohoda

Učiteľ Slovenska 2019

Slovenský olympionik

Do práce na bicykli

Liga proti rakovine

#spolumamenato

už čoskoro