#spolumamenato pomáhať onkologickým pacientom za každých okolností

Každoročne v apríli zaplavia ulice slovenských miest a obcí dobrovoľníci počas Dňa narcisov. Pripnutím žltého kvetu vtedy môžeme vyjadriť spolupatričnosť s ľuďmi bojujúcimi s  rakovinou. Tento rok sa kvôli koronakríze zbierka v uliciach nekonala, no v lete sa uskutočnil Deň narcisov špeciál.

Liga proti rakovine už 30 rokov pomáha onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym. Organizujú voľnočasové aktivity, kurzy a workshopy, ktoré pomáhajú pacientom odpútať sa od myšlienok na chorobu. Všetky tieto aktivity však počas prvej vlny pandémie utíchli. Aby ľudia v tejto náročnej situácii nezostali odkázaní len sami na seba, začala Liga proti rakovine komunikovať s pacientami online. Na sociálne siete pridávali návody na cvičenia pre ľudí s onkologickým ochorením, prípadne tipy na zaujímavé aktivity počas izolácie.

O tom, že onkologickí pacienti sú počas pandémie jednou z najrizikovejších skupín hovorí aj štatistika telefonátov na bezplatné číslo Onkoporadne. V porovnaní s bežným rokom narástol počet otázok a kontaktov o viac ako 300 %. V Lige proti rakovine preto zintenzívnili svoje aktivity, aby sa informácie, rady, povzbudenia či pomoc pri riešení zložitých situácií dostali k čo najväčšiemu množstvu ľudí.

V dôsledku situácie s koronavírusom bola tento rok aj forma zbierky pri príležitosti Dňa narcisov špeciálna. Vzhľadom na riziko návratu druhej vlny pandémie a výpadku dobrovoľníkov z radov žiakov a študentov, musela Liga zvoliť iné riešenie. Aj vďaka ochotným partnerom a Nadácii Slovenskej sporiteľne, ktorá Deň narcisov podporuje už tri roky, sa zbierku podarilo zrealizovať v lete. Zamestnanci banky, okrem finančnej podpory, pri zbierke pomáhajú aj v rámci firemného dobrovoľníctva. Desiatky zamestnancov každoročne počítajú hotovosť v centrálach Ligy proti rakovine či v pobočkách Slovenskej sporiteľne. S pomocou banky a obchodných reťazcov sme si tento rok mohli pripnúť ikonický žltý narcis 31. júla počas Dňa narcisov špeciál.

A hoci im korona tohtoročné plány skomplikovala, s pomocou ďalších ochotných ľudí môžu svoje poslanie naďalej napĺňať.

Matej Tóth

Eva Kováčová

V Lige proti rakovine pracuje ako výkonná riaditeľka už 18 rokov. V roku 2018 si za mimoriadne zásluhy v sociálnej oblasti prevzala z rúk prezidenta Andreja Kisku vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. Za svoju prácu a rozvoj aktivít Ligy proti rakovine získala ocenenie Slovenska roka 2019 v kategórii Charita.

Viac #spolumamenato príbehov

Festival Pohoda

Učiteľ Slovenska 2019

Slovenský olympionik

Do práce na bicykli

Liga proti rakovine

#spolumamenato

už čoskoro