#spolumamenato prinášať umenie do našich domovov

Pohoda patrí k stáliciam slovenskej, ale aj európskej festivalovej scény. Nebyť pandémie, trenčianske letisko by aj minulý rok zaplavili tisícky návštevníkov s cieľom užiť si jej nezameniteľnú atmosféru. Namiesto toho prišla po prvýkrát za ľuďmi.

Festival Pohoda zrejme nikomu na Slovensku netreba predstavovať. Za viac ako 20 rokov svojej existencie sa stal v mnohých ohľadoch kultovým a neunikol pozornosti ani zahraničných médií či ocenení. Príprave multižánrového festivalu sa tím okolo Michala Kaščáka venuje po celý rok a len málokto by v roku 2019 predpokladal, že osud ďalšieho ročníka poznamená pandémia.

Keď sa začiatkom roka 2020 začali rušiť najväčšie svetové festivaly, aj organizátori Pohody pochopili, že situácia je zlá. Preto sa tiež rozhodli zaužívaný formát festivalu zrušiť a termín preložiť na ďalší rok.

Počas „pohodového“ víkendu však letisko nestíchlo. Namiesto tradičnej Pohody pripravili pre svojich fanúšikov Pohodu in the air – trojdňovú inštaláciu naplnenú hudbou, vizuálnym umením, literatúrou, filmom a diskusiami. Vďaka ich kreativite spojenej s dôslednosťou, dôverou a podporou od mnohých ľudí a partnerov, medzi ktorých patrí už roky aj Slovenská sporiteľňa, sa podarila výnimočná vec.

Azda najlepším dôkazom úspechu akcie bola reakcia verejnosti. Počet divákov online vysielania výrazne presiahol aj tie najoptimistickejšie očakávania organizátorov a ukázal, že keď sa nepoddáme, dokážeme zvládnuť veľké veci.

Michal Kaščák

Michal Kaščák

Michal Kaščák je slovenský spevák, hudobník a textár. Preslávil sa najmä ako organizátor slovenského hudobného festivalu Pohoda, ktorý tento rok oslavuje svoj 24. ročník. Za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj kultúry mu bol v roku 2017 prepožičaný prezidentom Slovenskej republiky Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Viac #spolumamenato príbehov

Festival Pohoda

Učiteľ Slovenska 2019

Slovenský olympionik

Do práce na bicykli

Liga proti rakovine

#spolumamenato

už čoskoro